Košarkaši slavili ubjedljivo nad Belgijom

Piše: Ognjen 775 pregleda Dodaj komentar

Muška seniorska reprezentacija pobjedom je završila nastup na turniru u Tuluzu u sklopu priprema za Evropsko prvenstvo koje će od 31. avgusta do 17. septembra biti održano u Turskoj, Izraelu, Finskoj i Rumuniji – nakon poraza od Italije i Francuske, izabranici Bogdana Tanjevića u posljednjem kolu su savladali selekciju Belgije 78:64 (22:13, 10:22, 28:20, 18:9). To je prva pobjeda Bojana Dubljevića i saigrača u pripremnom periodu, nakon četiri poraza, od kojih su dva (Grčka i Italija) bili minimalnim rezultatom, a ostvarena je protiv tima koji je u pripremnom periodu slavio protiv Španije i Italije. Naša reprezentacija vodila je u najvećem dijelu meča, a pitanje pobjednika riješila je na početku posljednjeg perioda kada je predvođena Nikolom Ivanovićem koji je upisao deset poena u seriji 12:2, stekla nedostižnih 15 poena viška (72:57). Reprezentacija u ponedjeljak iz Tuluza putuje u Istanbul, gdje će u petak i subotu odigrati kontrolne mečeve protiv domaćina Turske i Ukrajine, što će biti i posljednje provjere uoči puta na Eurobasket koji je planiran za 30. avgust.

Nikola Vučević je bio najbolji pojedinac meča sa 17 poena i devet skokova, Nikola Ivanović je ubacio poen manje, Filip Barović je postigao 10, a Nemanja Đurišić i Tajris Rajs po devet.

U timu Belgije najefikasniji Sem van Rosom sa 14 poena.

Statistika utakmice Crna Gora – Belgija

Izjave nakon utakmice Crna Gora – Belgija – VIDEO

Nakon izjednačenja (4:4) u 3. minutu, ”crveni”su predvođeni Vučevićem koji je upisao šest poena, napravili seriju 11:0, pa su već u 7. minutu imali dvocifrenu prednost – 15:4. Prednost je bila dvocifrena i nakon poena iz kontre Šehovića (19:9) i trojke Đurišića (22:12), a nakon prve dionice bilo je 22:13.

Na početku drugog perioda ponovo je razlika u dva navrata bila dvocifrena (27:16, 29:18), ali su ”crveni” greškama dozvolili protivniku da se vrati u ritam i nakon serije 8:0 priđe na samo tri poena zaostatka (29:26) u 18. minutu. Seriju bez poena prekinuo je Todorović, ali je Belgija na velikom odmoru imala tri poena viška (35:32) nakon što je za samo četiri minuta napravila seriju 17:3.

Crna Gora preokrenula je već na početku treće četvrtine poenima Mihailovića i Vučevića za 36:35 u 22. minutu. Belgija je na krilima Ertela koji je vezao osam poena, u 24. minutu stigla do šest poena prednosti (43:37), ali su izabranici Bogdana Tanjevića sjajno odgovorili i serijom 10:2 koju je trojkom zaključio Rajs ponovo stekli vođstvo – 49:46 u 26. minutu. ”Crveni” su nakon što je pogodio Ivanović sa linije bacanja imali ”plus pet” (56:51), što je bila prednost sa kojom su ušli u posljednjih deset minuta, nakon što je sa zvukom sirene pogodio Đukanović – 60:55.

Pobjednik je odlučen nakon sjajnog starta naše reprezentacije u posljednjem periodu – ”crveni” su napravili seriju 12:2 u kojoj je Ivanović postigao 10 poena (dvije trojke), pa je u 35. minutu bilo ”plus 15” (72:57). Dubljević i saigrači do kraja meča sačuvali su dvocifrenu prednost i upisali veoma značajnu pobjedu na planu samopouzdanja nakon četiri poraza na početku uigravanja za