50 utakmica za Crnu Goru: Jovetićev put do “zlatnog jubileja”

Piše: Vladan 743 pregleda Dodaj komentar

Najmlađi debitant, najbolji strijelac, autor jedinog het-trika, igrač koji je dao puno značajnih golova za reprezentaciju, potezima dizao publiku na noge, ali i fudbaler kojeg su povrede, posebno u najvažnijim utakmicama, spriječile da pruži mnogo više u nacionalnom timu.

Sve je to Stevan Jovetić – od petka veče, vlasnik zlatnog jubileja po broju nastupa u reprezentaciji Crne Gore.

Proletimo kroz njegovih 50 utakmica u crvenom dresu.

Mađarska, mart 2007: Ušao u igru u 84. minutu i sa 17 godina i četiri mjeseca postao najmlađi debitant u reprezentaciji, 24. marta 2007. godine. Do dan-danas, Crna Gora nije imala mlađeg igrača u „A“ selekciji.

Rumunija, maj 2008: Odigrao drugo poluvrijeme u porazu (4:0) u Bukureštu.

Mađarska, avgust 2008: Prvi start i prvi gol(ovi) za reprezentaciju – pogodio dva puta u Budimpešti, jednom iz penala, u remiju 3:3 u posljednjoj provjeri pred start prvih kvalifikacija.

Bugarska, septembar 2008: Prvi gol u kvalifikacijama, malo je nedostajalo da bude i za pobjedu – bio je precizan sa bijele tačke u 82. minutu, ali su Bugari u nadoknadi pokvarili slavlje (2:2).

Republika Irska, septembar 2008: Igrao cijeli meč u remiju 0:0 pod Goricom, 10. septembra 2008, u drugom kvalifikacionom meču.

Italija, oktobar 2008: Asistencija Vučiniću u Lećeu, u porazu 2:1 od tadašnjih svjetskih prvaka.

Makedonija, novembar 2008: Gol iz penala u trijumfu 2:1 pod Goricom, u prijateljskom meču.

Italija, mart 2009: Kanavaro ga pod Goricom oborio s leđa kada se sam stuštio ka golu Bufona, 28. marta 2009. Sudija Etkinson izvadio je žuti, a ne crveni karton i pomogao „azurima“ da slave 2:0.

Gruzija, april 2009: Umjesto da dosudi penal nad njim, sudija mu je pokazao žuti karton zbog navodne simulacije. Ostalo je 0:0 u Tbilisiju.

Vels, abgust 2009: Gol iz penala u pobjedi 2:1, u prijateljskom meču pod Goricom 12. avgusta 2009.

Bugarska, septembar 2009: Strašan gol u Sofiji, pravo u raklje sa 20 metara, ali je domaćin preokretom stigao do ubjedljivih 4:1.

Kipar, septembar 2009: Igrao cijeli meč i dobio žuti karton, u razočaravajućem remiju kod kuće (1:1).

Gruzija, oktobar 2009:  Učestvovao u prvoj pobjedi Crne Gore u takmičarskom meču (2:1).

Bugarska, jun 2011: Vratio se na teren nakon skoro godinu odsustva zbog teške povrede, odigrao 18 minuta u remiju 1:1 pod Goricom, 4. juna 2011.

Avgust 2011: Albanija: Poraz u Skadru 3:2, igrao cijeli meč, dobio žuti karton.

Vels, septembar 2011: Gol u Kardifu, sedmi u reprezentaciji, prvi nakon skoro dvije godine. Dovoljan, međutim, samo da ublaži poraz (2:1).

Engleska, oktobar 2011: Igrao 90 minuta i zaradio žuti karton zbog simulacije na meču u kojem je Crna Gora izborila baraž za EP (2:2).

Češka, novembar 2011: Poraz u Pragu, istorijskog 11.11.2011. godine, u prvom meču baraža.

Češka, novembar 2011: Ostao do kraja na terenu i u revanšu, nije mogao da spriječi još jedan poraz.

Island, mart 2012: „Debi“ sa novom frizurom i dva sjajna gola u drugom poluvremenu, za trijumf 2:1 nad „ribarima“ u prijateljskom meču.

Letonija, avgust 2012: Dao 10. gol u dresu reprezentacije, za pobjedu 2:0.

Poljska, septembar 2012: Propustio veliku šansu u finišu da sruši Poljake na startu kvalifikacija za SP 2014. Ostalo je 2:2.

San Marino, septembar 2012: Najubjedljivija pobjeda Crne Gore (6:0), ali Jovetić nije popravio golgeterski skor.

Ukrajina, oktobar 2012: Promašio penal u finišu, ali je prethodno sjajnom asistencijom Damjanoviću dao veliki doprinos pobjedi u Kijevu 1:0.

Moldavija, mart 2013: Minimalna, ali važna pobjeda u Kišinjevu, odigrao cijeli meč.

Engleska, mart 2013: Uragansko drugo poluvrijeme za 1:1 protiv Engleza pod Goricom, 26. marta 2013.

Ukrajina, jun 2013: Izašao zbog povrede u 43. minutu, u ključnoj utakmici tih kvalifikacija. Uslijedio je težak poraz 4:0.

Bjelorusija, avgust 2013: Dobio žuti karton u prijateljskom remiju u gostima.

Engleska, oktobar 2013:  Kao igrač Mančester sitija uzdrmao je prečku na „Vembliju“, ali su Englezi bili prejaki (4:1).

Moldavija, oktobar 2013: Sa dva gola u nastavku samo je ublažio debakl (2:5).

Slovačka, maj 2014: Igrao 87 minuta u gostujućem porazu u prijateljskom meču.

Iran, maj 2014: Na neutralnom terenu, u austrijskom Hartbergu, proveo na terenu 87 minuta (0:0).

Lihtenštaj, oktobar 2014: Ispromašivao se sa saigračima u katastrofalnom remiju u Vaducu (0:0), 9. oktobra 2014.

Austrija, oktobar 2014: Povrijeđen ušao na poluvremenu, ali nije spriječio minimalan poraz u Beču.

Švedska, novembar 2014: Izjednačio iz penala u finišu – 1:1 protiv Ibrahimovića pod Goricom.

Rusija, mart 2015: Prekid pod Goricom zbog baklje koja je pogodila Akinfejeva.

Danska, jun 2015: Postigao gol u prijateljskom meču u Viborgu, ali se i povrijedio, pa je napustio igru u 43. minutu.

Lihtenštajn, jun 2015: Stigao u Podgoricu kao igrač Intera i postigao novi gol, u trijumfu 2:0 u Podgorici, 5. septembra 2015.

Moldavija, septembar 2015: Igrao do samog finiša u Kišinjevu, gdje su Savić i Bećiraj dali golove za pobjedu.

Makedonija, novembar 2015: Postigao gol u Skoplju, ali samo ublažio debakl (4:1).

Rumunija, septembar 2016: Prvi meč u reprezentaciji pod Tumbakovićem, u kojem je odmah pokazao koliko će biti značajan – pogodio glavom za 1:1, u 87. minutu.

Kazahstan, septembar 2016: Jednom u metu, u goleadi pod Goricom (5:0).

Danska, oktobar 2016: Sjajna asistencija Bećiraju u velikoj pobjedi u Kopenhagenu.

Jermenija, novembar 2016: Efektan pogodak u prvom poluvremenu, ali u nastavku čudesan preokret Jermena.

Iran, jun 2017: Gol „persijskim zvijezdama“, 20. u reprezentaciji, u prijateljskom meču. Gosti slavili 2:1.

Jermenija, jun 2017: Prvi het-trik u reprezentaciji. Sve evrogolovi, ne zna se koji je bio ljepši od kojeg. „Makazice“ za TV špice.

Kazahstan, septembar 2017: Asistencija Vešoviću kod prvog gola, u trijumfu 3:0 u Astani.

Rumunija, septembar 2017: Serija se nastavila, pobjedonosni gol u finišu meča pod Goricom koji je Crnu Goru približio baražu za SP.

Danska, oktobar 2017: Povreda u najgori mogući čas – napustio teren već u 20. minutu.

Kipar, mart 2018: U Nikoziji odigrao 50. meč za reprezentaciju.

Jovetićeva karijera u reprezentaciji Crne Gore traje već 11 godina, uz dva “prekida” – period nakon debija protiv Mađarske koji je uglavnom proveo igrajući za mladu selekciju (oko godinu i po), te proces oporavka od teške povrede, 2010. i 2011. (skoro godinu).

Jovetić je, takođe, uz Mladena Božovića, jedini igrač sa posljednjeg Tumbakovićevog spiska koji je bio član prvog crnogorskog fudbalskog tima, pod Zoranom Filipovićem 2007.

Veliki talenat, počeo je rano u reprezentaciji – Jovetić je prije 11 godina imao sve preduslove da ispuni “normu” od magičnih 100 nastupa u tada novoformiranoj selekciji.

I dalje, naravno, ima šansu, jer je u najboljim godinama (u novembru je napunio 28), a ako ne uspije u tome – povrede će definitivno biti glavni razlog.

Spisak važnih golova, velikih utakmica koje je odigrao je impozantan, ali i spisak bitnih utakmica koje je propustio zbog povreda jednako je “impresivan”.

Ovo su samo neke – Poljska u Podgorici prošle godine, Švedska u Stokholmu i Austrija pod Goricom u prethodnim kvalifikacijama, Poljska u Varšavi 2013…

Zbog povreda, takođe, morao je da napusti teren u dvije možda i najznačajnije utakmice, kada je Crna Gora bila nadomak baraža – protiv Danske pod Goricom oktobra prošle godine, Ukrajine kod kuće 2013…