Crna Gora posle drame savladala Gruziju u Tbilisiju!

Piše: Ognjen 1k pregleda Dodaj komentar
Vučević u duelu sa Pačulijom / Foto: FIBA Europe

U meču grupe F trećeg kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, košarkaška reprezentacija Crne Gore u Tbilisiju je savladala selekciju Gruzije rezultatom 76:74. Ovim trijumfom, izabranici Bogdana Tanjevića pokazali su da su zreli za velike utakmice i približili se zadatom cilju – a to je plasman na Eurobasket. Priznaćete, pobjeda uz vrlo čudan sudijski kriterijum.

Počelo je brzom trojkom Diksona ali je odmah istom mjerom uzvratio Dašić. Igralo se koš za koš a onda je Šengelija košem uz dodatno slobodno bacanje doveo Gruzijce u vođstvo od 8:5.

Poenima Šengelije koji je vezao mini seriju, Gruzija pred prvi tajm-aut Bodana Tanjevića biježi na 14:7. Nakon toga sjajni Mihailović serijom 5:0 vraća na samo dva poena razlike. Trojkom Diksona Gruzija je ponovo imala najveću prednost od 7 poena koju su imali u više navrata tokom prve četvrtine. Domaćin se odvojio i na 9 poena razilke ali je mladi Petar Popović trojkom postavio krajnji rezultat prvoj dijela 25:19.

Dosta smo problema imali u samom reketu a Šermadini je novim poenima opet vratio tih famoznih 7 poena razlike za vođstvo Gruzije 31:24, da bi Dikson poenima iz tranzicije povećao na 11, igrao se 14. minut utakmice. Vratio je na devet Vučević sjajnim prodorom pored Pačulije, a onda i trojkom za 35:29 za prvi tajm-aut selektora domaćeg tima. Zakucavanjem Dašića iz kontre Crna Gora se približila na samo dva poena razlike minut ipo pred kraj prvog poluvremena, da bi Pačulija u narednom napadu sa linije slobodnih bacanja vratio na plus četiri. Cincaze je povećao na 6, ali je onda Nidam u narednom napadu trojkom vratio na 41:38. Na poluvrijeme domaćin odlazi sa dva poena prednosti 42:40.

vladimir mihailovic crna gora reprezentacija

Petar Popović na startu drugog poluvremena drugom trojkom na meču donosi prvo izjednačenje od onog za 3:3. Rezultat je glasio 45:45. Dino Radončić sa linije slobodnih bacanja donosi prvo vođstvo Crnoj Gori od poena razlike, a onda prodorom supertalenat Real Madrida dovodi nas u vođstvo od tri poena razlike 45:48. Izjednačili su domaćini nakon par minuta, ali je onda napravljena nesportska greška nad Popovićem koji sa linije bacanja vraća vođstvo našoj selekciji. Dva minuta pred kraj treće dionice, potez meča u napadu Gruzije u kojem Vučević rampom zaustavlja Diksona a onda u narednom i postiže poene za plus pet u korist izabranika Bogdana Tanjevića. Pavlićević trojkom u smiraj trećeg perioda donosi najveću prednost našima od osam poena i sa tom prednošću ulazimo u posljednih 10 minuta.

Košem Sanadzea uz dodatno bacanje Gruzijci prilaze na samo tri poena ali nas Vranješ drugom trojkom vraća na plus 6. Na dugoj strani pogodio je Dikson, ali je novom trojkom uzvratio košarkaš Zjelone Gore, Nemanja Đurišić za plus 7. Šengelija koji je manje više zaustavljen u drogom povremenu ponovo vraća na samo minus tri, a onda već u narednom napadu Sanikidze smanjuje na samo poen zaostatka. Uslijedila je serija promašaja na obije strane, a onda i jedan nesportski faul Pačulije nad Dubljevićem koji nije sviran. Upravo Zaza donosi uz slobodno bacanje donosi novo vođstvo domaćinu posle dugo vremena ali onda i u narednom pravi peti faul nad Nikolom Vučevićem. Konačno, posle dugo vremena Nikola Vučevič postiže trojku kada je najpotrebnije i vrača nas u vođstvo. A onda i Nidam još jednu za tada činilo se nedostižnih četiri poena prednosti samo minut pred kraj meča. Šengelija na 54 sekunde vraća na dva poena zaostatka, da bi Dikson ponovo donio izjednačenje. Đurišić na samo tri sekunde posle serije promašaja u reketu Gruzije postiže dva poena i donosi vođstvo za 76:74. Ispostaviće se i poeni za konačan rezultat meča!

Velika pobjeda naših momaka i ogroman korak ka plasmanu na Evropsko prvenstvo.

Nikola Vučević predvodio je “crvene” sa 17 poena uz 11 skokova, a 12 je postigao Nidam. Osam poena postigao je Petar Popović, po 7 su dodali Dašić i Đurišić, po 6 Pavlićević i Dubljević, a 5 je dodao Vladimir Mihailović.

Pačulija se istakao u poraženom sastavu sa 22 poena dok su po 13 dodali Dikson i Šengelia

Naredni meč na programu je 10. septembra kada ćemo gostovati selekciji Slovačke.

Plasman na šampionat Evrope izboriće pobjednici grupa, kao i najbolje četiri drugoplasirane selekcije.