Košarkašice Crne Gore doživjele drugi poraz od Španije

sport
Piše: sport 824 pregleda Dodaj komentar

EBWomen_France2013_logoHCrna Gora   50

Španija       66

LIL – Dvorana: ,,Palais”. Gledalaca: oko 1000. Sudije: K. Delone (Francuska), N. Somos (Grčka) i T. Hordov (Hrvatska). Šut za dva poena: Crna Gora  30% (40-12), Španija 50% (48-24). Šut za tri poena: Crna Gora 28% (14-4),Španija 18% (11-2). Slobodna bacanja: Crna Gora 73 % (19-14), Španija 75 % (16-12). Skokovi: Crna Gora 40 (14+26), Španija 29 (8+21). Asistencije: Crna Gora 11, Španija 18. Ukradene lopte: Crna Gora 7, Španija 11. Izgubljene lopte: Crna Gora 21, Španija 14. Blokade: Španija 2. Lične greške: Crna Gora 18, Španija 21. Rezultat po četvrtinama: 10:18, 17:16, 11:17, 12:15.

CRNA GORA: Bajić, Škerović 7 (2-1), Deforž 3 (2-1), Baletić 6 (3-2), Popović, Aleksić, Dubljević 8 (4-3), Bjelica 2, Perovanović 19 (8-7), Turčinović 2, Jovanović 3, Ćulafić.

ŠPANIJA: Nikols 5 (2-1),Lima9 (3-1), Domingez 2, Torens 9 (8-7),Ouvina,Palau, Agilar 9, Ćargaj 9, Hil, Valdemoro 2 (2-2), Litl 21 (1-1), Kasas.

Čudo se nije dogodilo –košarkašice Španije upisale su i petu uzastopnu pobjedu, dok je Crna Gora u meču bez nekog velikog rezultatskog značaja za nju (sve i da je trijumfovala morala bi da pobijedi Italiju u posljednjem kolu i to sa najmanje sedam razlike) doživjela drugi uzastopni poraz u drugoj fazi takmičenja Evropskog prvenstva u Francuskoj.

Naše dame nijesu uspjele da iznenade najefikasniju reprezentaciju šampionata, iako su u nekoliko navrata bile blizu totalnog povratka u meč. Međutim, ,,crvene” su baš kao i protiv Švedske imale očajan šut (za dva poena svega 30% 40-12, za tri još slabije 28% 14-4), što je uz 21 izgubljenu loptu bilo previše da bi se iznenadila jedna od reprezentacija koja je među favoritima šampionata.

Promjena petorke

Crna Gora prvi put na šampionatu meč je počela sa petorkom u kojoj nije bilo Ive Perovanović – selektor Miodrag Baletić očigledno je želio da promiješa karte, pa je umjesto Ane Baletić (koja je bila starter na prethodna tri susreta) odlučio da povjerenje ukaže Milici Jovanović, dok je na centarskoj poziciji mjesto zauzela mlada Ana Turčinović. Naše dame imale su prvo vođstvo (nakon samo par sekundi Dubljević je realizovala jedan od dva penala), a ,,trojkom” Milice Jovanović ,,crvene” su poslije minut i po igre imale koš razlike (4:2).

Furiozna ,,furija”

Ali, od tog trenutka razgirale su se Španjolke, koje su uz obilatu pomoć Crnogorki (imali smo čak osam izgubljenih lopti samo u prvoj četvrtini) u narednih šest minuta serijom 15:4 (od čega je čak osam postigla Litl), uspjele da u sedmom minutu utakmice stignu osam poena viška (16:8), što je bila i najveća prednost u prvih deset minuta (toliko je bilo i na kraju prve četvrtine – 18:10). Inače, ,,furija” je prvo za manje od minuta napravila seriju 5:0 (četiri poena Litl), čime je stigla do prednosti (7:4), a nakon poena Turčinović Španija je nanizala šest vezanih koševa za ,,plus sedam” (13:6).

Drugih deset minuta ,,crvene” su odigrale bolje u odbrani, u finišu poluvremena uspjele da se vrate meč (stigle na pet poena zaostatka), ali su uz osam izgubljenih lopti iz prve četvrtine dodale čak još šest, zbog čega je jasno da se nije mogao napraviti totalni preokret protiv selekcija koja je među kandidatima za zlato. Crna Gora je, inače, i drugi period otvorila poenom, ali ovog puta Milke Bjelice, koja je pogodila za povratak na ,,minus šest” (18:12), koliko je bilo i poslije dva minuta kada je Iva poentirala sa linije slobodnih bacanja za 20:14. Međutim, baš kao i na početku meča ubrzo je uslijedio odgovor Španije, koja je za samo pedesetak sekundi serijom 6:2 u 13. minutu prvi put na utakmici stigla do dvocifrene prednosti (26:15).

Iva vratila nadu

Kada je bilo najteže pod košem je zagospodarila Iva Perovanović – iskusna Podgoričanka pogodila je uz dodatno bacanje za 18:26. Imala je naša reprezentacija u prvom poluvremenu još u tri navrata dvocifreni zaostatak (28:18, 30:20, 32:22), ali su Škera i drugarice serijom 5:0, od čega je Perovanović postigla četiri, u posljednja tri i po minuta uhvatila priključak (32:27).

Snovi brzo srušeni

Nadu za totalni povratak u meč Španjolke su nam brzo ugasile – u periodu od 20. do 24. minuta napravile su seriju 10:3, čime su stekle čak 14 poena viška (44:30). ,,Crvene” su prvo poenima Perovanović, a zatim ,,trojkom” kapitenke Jelene Škerović uspjele u 25. minutu da stignu na 45:35, nakon čega je uslijedio period od tri i po minuta bez koša, što zbog agresivnih odbrana, što zbog brojnih grešaka.  Post je prekinuta Valdemoro, realizujući oba slobodna bacanja. Crna Gora u posljednjih deset minuta ušla je sa minusom od 13 poena (51:38), iako je Baletić pogodila uz dodatno bacanja za 48:38, s obzirom da je Agilar u posljednjim sekundama ubacila ,,trojku”.

Španija je sve dileme oko pobjednika otklonila u prvom dijelu posljednje dionice, kada je serijom 14:1 u periodu od 30. do 34. minuta stigla do rekordnih 23 razlike (62:39). Bili su to trenuci kada naše košarkašice nijesu imale rješenja za Agilar, koja je postigla sedam, i kao po običaju za nezadrživu Litl, koja je dodala šest. Sve što su izabranice Miodraga Baletića uspjele do kraja jeste da dva minuta prije kraja prvo ,,trojkom” Škerović, a zaitm poenima Perovanović smanje na 64:50, ali vremena za novi povratak u meč nije bilo.

Škerović: Previše izgubljenih lopti

Prilično neraspoložena, ali i vidno umorna nakon susreta sa Španjolkama bila je naša kapitenka Jelena Škerović, koja je realno sagledala uzroke neuspjeha.

-Mislim da smo previše nervozno ušle u ovaj meč, što se odmah osjetilo. Osim toga imale smo mnogo izgubljenih lopti. Istina, ponovo smo imale slab šut, ali šta ćemo. Moramo da ovo ostavimo iza sebe, da se okrenemo što prije utakmici sa Italijom od koje će nam zavisiti put u četvrtfinale. Nadam se da ćemo se osvježiti I spremiti za taj duel i da ćemo djelovati mnogo bolje – kazala je Škerović.

Baletić: Mislili smo na Italiju

Iako je malo ko očekivao da će Crna Gora iznenaditi Španiju drugi uzastopni, ukupno treći neuspjeh na šampionatu pao je prilično teško izabranicama Miodraga Baletića, koji je nakon meča istakao:

-Odigrali smo ovaj meč mnogo nervoznije nego što smo se spremali. Očigledno je da se naše misli bile usmjerene već ka utakmici sa Italijom, za koju smo od ranije znali da će nam biti odlučujuća za prolaz u narednu fazu. Znali smo da je Španija jedna izuzetna selekcija, imali smo i dobru pripremu, ali nam je cenat Španije Litl pravila nevjerovatno mnogo problema. Nijesmo imali dobru organizaciju, a osim toga osjetio se veliki umor kod Jelene Dubljević, koja je jedna od naših najboljih igračica u dosadašnjem dijelu šampionata.Pomeni Španija je jedna od tri najbolje ekipe na ovom šampionatu, tako da smo imali zaista težak posao – objasnio je Miodrag Baletić, selektor ,,crvenih”.