Ajkule pobjedom počele pohod na evropsku titulu

Piše: Rajko 710 pregleda Dodaj komentar

Crnogorski vaterpolisti su očekivali lagano otvaranje Evropskog prvenstva, a u stvari su dobili meč u kojem su bukvalno do posljednjeg minuta strahovali za pobjedu.

Iznenađenje se srećom, nije dogodilo, pa je tim Vladimira Gojkovića uspješno uradio domači zadatak – pobijedio je Francusku rezultatom 8:6 za prvi trijumf šampionatu Starog kontineta u Barseloni.

Malo ko je mogao da pretpostavi u kakvim će se problemima naći “ajkule” nakon uvodnih 11 minuta igre u kojima su u dva navrata imali po tri gola prednosti (3:0, pa 4:1).

Ali, promašaji u napadima s igračem više, i to iz izglednih pozicija, kao da su našim vaterpolistima kasnije vezali ruke, a Francuskoj, koju vodi naš proslavljeni as Nenad Vukanić, dali nadu da može pokvari računicu favoritu.

Francuzi su prišli na 4:3 i od da se igralo gol za gol – Crna Gora je vraćala “plus dva”, a protivnik uporno dolazio na korak od izjednačenja.

Najbliži mu je bio dva minuta prije kraja treće dionice kada je kod rezultata 4:3 Vukanićev tim propustio napad s igračem više, a da nije ni šutnuo na gol.

Tačku na meč je stavio Aleksandar Ivović golom minut i 25 sekundi do kraja kada je iz velike daljine iznenadio danas odličnog čuvara mreže protivnika Remija Garsoa za konačnih 8:6.

Ivović je sa tri pogotka bio najefikasniji, Aleksandar Radović je postigao dva, a po jednom su pogađali Dragan Drašković, Đuro Radović i Vladan Spaić.

Kod protivnika se istakao bivši crnogorski reprezentativac Igo Kruzija, koji je Dejana Lazovića matirao tri puta.

Crna Gora, dakle, nije oduševila na startu, ali prve utakmice na velikim takmičenjima su uvijek specifične i najvažnije ih je – pobijediti. Ko god bio rival.

Gojkovićev tim u narednom kolu čeka duel sa Maltom (srijeda od 17 časova), nema dileme da će i u tom susretu upisati trijumf, a onda je na redu derbi sa Špancima (petak, 2h) koji će gotovo sigurno odlučivati o prvom mjestu u grupi B.

CRNA GORA – FRANCUSKA 8:6 (3:1, 1:1, 2:2, 2:2)

Barselona – Bazen “Bernat Pikornelj”. Gledalaca: 100. Sudije: Aleksandresku (Rumunija), Tojgarli (Turska). Igrač više: Crna Gora 10 (2), Francuska 7 (2). Peterci: Francuska 1 (1).

Crna Gora: Lazović (devet odbrana), Brguljan, Drašković 1, Petković, Đ. Radović 1, A. Radović 2, Janović, Đurđić, Ivović 3, Mišić, Čučković, Spaić 1, Šćepanović.

Francuska: Garso (devet odbrana), Sodadje 1, Olivon, Bašelije 1, Kac, Verno, Kruzija 3, Giljom 1, Marion-Verno, Kanone,  Vanpe