Poraz lavova u Grčkoj, Crna Gora u finišu smanjila na -2

Piše: Ognjen 253 pregleda Dodaj komentar

Mnogi su očekivali da revanš bude samo formalnost, da će rukometaši Crne Gore već u Halkidi riješiti pitanje plasmana na Svjetsko prvenstvo, ali ih u nedjelju u „Morači” čeka pakao – „lavovi” su odigrali veoma loše u prvom meču baraža za šampionat u Švedskoj i Poljskoj i poraženi su od Grčke 25:23.

Konačni rezultat je sjajan, jer su domaći nekoliko puta u 2. poluvremenu imali šest razlike, na nepuna tri minuta prije kraja vodili 25:20, ali je završnica donijela premiju.

Od uvodnih trenutaka je bilo jasno da će se „lavovi” mučiti u Halkidi. Zoran Roganović se odlučio za bekovski trio Miloš Božović – Stevan Vujović – Branko Vujović, a momke koji su oduševili na Evropskom prvenstvu, Radojicu Čepića i Boža Anđelića, ostavio na klupi.

Crna Gora nije mogla da probije agresivnu odbranu rivala, koji je poveo 4:2 i natjerao selektora da od startnih bekova ostavi samo Stevana Vujovića, a ubaci kapitena Vaska Ševaljevića i Stefana Čavora. Igra je postala tečnija, Nebojša Simić je odlično branio, pa je brzo došlo do preokreta – 5:4 u 14. minutu.

Gosti su imali minimalnu prednost i nakon četvrtog gola Miloša Vujovića (drugog iz sedmerca), jer je bilo 8:7 u 18. minutu, ali je ta razlika morala da bude mnogo veća, jer je Simić u tom trenutku imao sedam, a Petros Bukovinas svega jednu odbranu.

Tada se i on razbranio, davao sjajne lopte za kontre, pa je Grčka preokrenula na 11:9. Mirko Radović nije iskoristio zicer u napadu sa dva igrača više, potom se u istoj situaciji ispravio i smanjio na 11:10, ali su Heleni u finišu dominirali, „preživjeli” još jedno isključenje i na veliki odmor otišli sa ogromnih plus pet (15:10).

Roganović je u 1. poluvremenu isprobao čak sedam bekova (nije igrao samo Vasilije Kaluđerović), tri krila (Filip Vujović zamijenio prezimenjaka Miloša), dva pivota i jednog čuvara mreže, ali sve te rotacije nisu ništa pomogle.

Muke su nastavljene i u 2. poluvremenu, jer je Miloš Vujović iz zicera pogodio prečku, a Bukovinas zatresao praznu mrežu, jer je Simić bio na klupi zbog isključenja Čavora, i povisio na 16:10.

Zabrinjavajućih minus šest je bilo još tri puta, da bi sa dva pogotka Branka Vujovića i jednim Ševaljevića nakon sjajne odbrane Simića i kontre, „lavovi” prišli na 19:16 u 42. minutu.

U tim trenucima je i odbrana djelovala malo kompaktnije, ali su greške u napadu bile kobne, a Bukovinas još jednom „zapalio” tribine kada je pogodio za 21:16.

Imali su Grci nekoliko napada da se vrate na plus šest, a nisu kaznili ni što suparnik nije dao zatresao mrežu preko sedam i po minuta.

Zapravo, Hristodulos Milonas je nepuna tri minuta prije kraja savladao Simića za 26:20, ali je taj gol poništen, jer je Nikolaos Lijapis dobio crveni karton zato što je laktom udario Branka Vujovića.

Crna Gora je sjajno iskoristila ljutnju rivala, preko Božovića prekinula post i smanjila na 25:21 na 143 sekunde do kraja.

Tada je Simić odbranio šut Dimitriosa Cirasa, a Božović i Miloš Vujović „prodali” Grcima ono što su usavršili dok su zajedno u mađarskoj Tatabanji – „cepelin”, da bi Nemanja Grbović tri sekunde prije kraja iz kontre smanjio na izvanrednih minus dva.

Domaći nisu dali gol posljednjih devet minuta, što je omogućilo Crnoj Gori da izbori bolji rezultat pred obračun u Podgorici nego što je po igri zaslužila.

U „Morači” bi trebalo da bude potpuno drugačija priča, jer je vrijeme da se najveća dvorana u zemlji ispuni poslije gotovo 10 godina. Razlog više je što se ulaz neće naplaćivati…

GRČKA – CRNA GORA 25:23 (15:10)

Halkida – Dvorana „Tasos Kaburis”. Gledalaca: 1.550. Sudije: Kasador i Nikolau (Portugal). Sedmerci: Grčka 2 (1), Crna Gora 3 (3). Isključenja: Grčka 16, Crna Gora 12 minuta. Crveni karton: Lapios (Grčka) u 58. minutu.

Grčka: BUKOVINAS 2 (10 odbrana), Papadonopulos, KOSTAKIDIS 1, Boskos 2, Lijapis, MILONAS 4, MALIOS 4, PASIJAS 5, Papavasilis 3, KARABURNIOTIS, Dobris, CIRAS 2 (1), Iliopulos, Papadionisiju 1, Arabacis 1.

Crna Gora: Mijušković, SIMIĆ (14 odbrana), F. Vujović, M. VUJOVIĆ 8 (3), Čavor 1, LAZOVIĆ, Čepić, B. VUJOVIĆ 5, RADOVIĆ 2, Kaluđerović, S. VUJOVIĆ 1, Ševaljević 1, BOŽOVIĆ 3, Lasica, Anđelić, Grbović 2.