EUROBASKET: Slovenci srušili Španiju, poraz Njemačke od Belgije!

Piše: Reprezentacija.me 799 pregleda Dodaj komentar

slovenija-spanija

Nije nedostajalo iznenađenja drugog dana Evropskog prvenstva u Sloveniji – Slovenija je srušila Španiju, Belgija šokirala Njemačku poslije produžetka.

Posljednji meč dana u “B” grupi nije donio iznenađenje – Litvanija je bila bolja od Makedonije 75:67. Pero Antić i drugovi držali su neizvjesnost do pred sam kraj, kada su bili nešto nervozniji, a Litvanci su znali da iskontrolišu stvari. Kalneitis je bio najbolji sa 17 poena, Mačiulis je ubacio 14, a na drugoj strani Ilijevski 13, Antić 12, Mekejleb 11 poena.

Srbija je prethodno još jednom izvanrednom partijom pobijedila Bosnu i Hercegovinu 77:67, mada je vodila i 25 razlike, i zaposjela čelo tabele kao jedina sa dva trijumfa. Stefan Marković bio je najefikasniji sa 15 poena.

U ostalim grupama zato nije nedostajalo senzacija – domaćin Slovenija u grupi “C” srušila je neprikosnovenu Španiju 78:69. Ekipa Božidara Maljkovića nošena sjajnim navijanjem, preokrenula je u drugom poluvremenu i slavili zahvaljujući izvanrednoj odbrani i sjajnom Goranu Dragiću, mini serijom 6:0 u posljednjih minut i po. Goran Dragić upisao je 18 poena, Nahbar 14, a kod Španaca Mark Gasol 17, Kalderon 14 poena.

Hrvatska je jučerašnji potop od Španije zaliječila tijesnim trijumfom nad Gruzijom 77:76, poenima Anta Tomića 10 sekundi prije kraja. Gruzijci su vodili do sredine posljednje dionice kada su Hrvati konačno povukli predvođeni Drejperom, koji je 10 od svojih 16 poena postigao u posljednjoj dionici, uključujući asistenciju Tomiću za pobjednički koš.

Slovenija je tako jedina bez poraza, Poljska bez pobjede, a polovičan rezultat ostvarili su Španija, Hrvatska, Gruzija i Češka.

Belgija je u “A” grupi savladala Njemačku poslije produžetka 77:73. Samo dan ranije Njemci su iznenadili jednog od glavnih favorita Francusku, a Belgija tijesno izgubila od Ukrajine. Belgijanci su sjajno odigrali u odbrani, a čak 21 poen postigli iz kontri. Junak je bio Džonatan Tabu, koji je 12 od svojih 15 poena postigao u posljednjoj četvrtini i produžetku.

Ukrajina je u toj grupi bez poraza, nakoj što su Izraelu nanijeli drugi poraz, a sa polovičnim učinkom gužvu su napravili Francuska, Njemačka, Belgija i Velika Britanija.

U “D” grupi situacija se najviše polarizovala. Italija je Turskoj ubila nadu za iskupljenjem za jučerašnji poraz od Finske – Azuri su slavili čak 90:75. Finci su upisali takođe drugi trijumf, u skandinavskom derbiju sa Švedskom 81:60, kao i Grčka koja je bila bolja od Rusije 80:71, pa su se te tri ekipe izdvojile na tabeli sa po dvije pobjede.