Piše: Vladan 496 pregleda Dodaj komentar
Košarkaši Jugoslavije na OI u Moskvi - Rajko Žižić stoji drugi slijeva

Na 22. Olimpijskim igrama u Moskvi učestvovalo je 5.283 sportista, dok je broj zemalja učesnica bilo 80. Broj sportista koji su učestvovali pod zastavom Jugoslovenskog olimpijskog tima je bilo 164. Zbog najvećeg bojkota u istoriji olimpijskog pokreta sa planetarne smotre sporta izostali su predstavnici 64 zemlje.

U sastavu jugoslovenskog olimpijskog tima u Moskvi bili su: bokser Miodrag Perunović, vaterpolisti Zoran Gopčević, Zoran Mustur i Milorad Krivokapić, košarkaš Rajko Žižić i fudbaler Ante Miročević – svi rođeni u Crnoj Gori.

Miodrag Perunović je eliminisan u drugom krugu kvalifikacija. Zoran Gopčević, Zoran Mustur i Milorad Krivokapić su sa vaterpolo reprezentacijom osvojili srebro, dok su se Rajko Žižić i košarkaši okitili zlatom. Fudbalska reprezentacija je zauzela 4. mjesto.

Jugoslovenski sportisti osvojili su 9 medalja – 2 zlatne (Slobodan Kačar – boks, košarkaši), 3 srebrne (vaterpolisti, rukometašice, Milorad Stanulov i Zoran Pančić – veslači u dubl skulu), 4 bronzane medalje (košarkašice, Radomir Kovačević – džudo,  Šaban Seidi – rvanje,  Zlatko Celent, Duško Mrduljaš i Josip Reić – veslači u dvojcu sa kormilarom) i po broju osvojenih medalja Jugoslavija se plasirala na 14. mjesto među zemljama osvajačima medalja.

Zastavu Jugoslavije u defileu na svečanom otvaranju Igara nosio je kajakaš Matija Ljubek

Na Olimpijskim igrama u Moskvi sportisti iz 36 zemalja učesnica osvajali su olimpijske medalje.

Najviše medalja – 195 (80 zlatnih, 69 srebrnih, 46 bronzanih) osvojili su sportisti iz Sovjetskog Saveza.

Prvi put olimpijske medalje osvojili su takmičari iz Zimbabvea, Tanzanije i Gvajane.