Na 21. Olimpijskim igrama u Montrealu učestvovalo je 6.043 sportista, dok je broj zemalja učesnica bilo 92. Broj sportista koji su učestvovali pod zastavom Jugoslovenskog olimpijskog tima je bilo 88.
U sastavu jugoslovenskog olimpijskog tima u Montrealu bili su vaterpolista Dejan Dabović i košarkaši Rajko Žižić i Žarko Varajić, rođeni u Crnoj Gori.
Dejan Dabović je sa vaterpolo reprezentacijo osvojio 5. mjesto, dok su se košarkaši Žižić i Varajić okitili srebrom.
Na Olimpijskim igrama u Montealu sportisti iz 41 zemlje učesnice osvajali su olimpijske medalje.
Najviše medalja – 15 (49 zlatnih, 41 srebrnu, 35 bronzanih) osvojili su sportisti iz Sovjetskog Saveza.
Jugoslovenski sportisti osvojili su 8 medalja – 2 zlatne (Momir Petković – rvanje, Matija Ljubek – kanu) , 3 srebrne (Tadija Kačara – boks, Ivica Frgić – rvanje, košarkaška reprezentacija), 3 bronzane medalje (Ace Rusevski – boks, Matija Ljubek – kanu, Slavko Obadov – džudo) i po broju osvojenih medalja Jugoslavija se plasirala na 16. mjesto među zemljama osvajačima medalja.
Zastavu Jugoslavije u defileu na svečanom otvaranju Igara nosio je rukometaš Hrvoje Horvat.
Prvi masovni bojkot Igara desio se u Montrealu zbog učešća sportista Novog Zelanda čiji su ragbisti gostovali u Južnoj Africi, koja je u to vreme bila izbačena iz olimpijske porodice zbog rasizma. Igre u Montrealu napustilo je 29 zemalja (27 afričkih). Ipak među zemlje koje su učestvovale na ovim Igrama svrstani su Kamerun, Egipat, Maroko i Tunis, jer su neki sportisti iz ovih zemalja izašli na borilišta pre nego što su njihove vlade odlučile da povuku svoje sportiste.
Prvi put olimpijske medalje osvojili su takmičari Bermuda i Tajlanda. Žene se prvi put takmiče u košarci, rukometu i veslanju.
Iz knjige “Olimpijski pokret u Crnoj Gori”, autor Đorđe Perišić