Španija opet vlada evropskom košarkom

“Furija” bolja od Francuske u finalu 41. Eurobasketa

Piše: Reprezentacija.me 545 pregleda Dodaj komentar

Španija je četvrti put prvak Evrope, nakon što je zasluženo u finalu 41. Eurobasketa, savladala Francusku 88:76, u reprizi finala iz 2011. godine (98:85).

Iako sa sedmoricom debitanata na velikim takmičenjima, iako nijesu svrstavani u najuži krug favorita za medalju, Španci su pokazali da su nezasluženo potcijenjeni, da dugogodišnji sistem Serđa Skariola, jednostavno, uvijek daje rezultat. Uostalom, Španija pod vođstvom italijanskog stručnjaka nikada nije gubila finale Prvenstva Evrope, pošto je pobjeđivala 2009, 2011. i 2015. godine.

A Španija, koja je igrala u grupi sa Crnom Gorom i doživjela samo jedan poraz na ovom Eurobasketu (od Belgije u grupi), potvrdila i dominaciju nad Francuskom u mečevima na evropskim prvenstvima, sa 18. pobjedom u 22 utakmice.

Francuska je morala da se zadovolji srebrom, trećim u istoriji, nakon što je u finalu, osim 2011, završila i 1949. godine. “Trikolori” su jedinu titulu osvojili 2013. u Sloveniji…

Španija je “gazila” Francusku u prvih 17 minuta meča, a u prilog tome je činjenica da su “trikolori” vodili samo jednom, i to odmah na početku, kada je Rudi Gober pogodio samo prvo od dva slobodna bacanja. Španija je vrlo brto uhvatila ritam, do sredine četvrtine je stigla do devet poena prednosti (14:5), a onda i do dvocfirene prednosti (18:7), koju je Francuska do kraja četvrtine uspjela samo da ublaži za jedan posjed (23:14).

Nastavila je Španija sa odličnom igrom i u drugoj dionici, serijom 6:0 za “plus 15” (29:14) su natjerali selektora Francuske Vensana Kolea da zatraži minut odmora nakon minut i po igre. Nije to pomoglo, Španija je nastavila odlično da igra, posebno da “sipa” trojke, prije svega Huanćo Ernandogomes (18 poena u prvom poluvremenu, četiri trojke), nakon čije trice je “furija” stigla do 19 poena prednosti (35:16), nakon tri minuta igre, a onda i do maksimalnih 21 razlike (47:26), na dva minuta i 32 sekunde, nakon koša Vilija Ernandogomesa. Tada je Španija stala, a Francuska je to iskortistila i do poluvremena, serijom 11:0, svela zaostatak na podnošljivih 10 razlike (47:37), uz 89 odsto šuta za dva poena (9-8). Španija je prednost stekla zahvaljujući odličnom šutu za tri poena (15-9), a nemilosrdno je kažnjavala greške protivnika (22 poena).

Onamo gdje je stala u drugoj, Francuska je nastavila u prva tri minuta treće dionice, pošto je prvo sa pet poena u nizu zaokružila seriju od 16:0, a onda je nakon koša u tim trenucima odličnog Geršona Jabuselea smanjila zaostatak na tri razlike (49:46). Nakon tajm-auta se trgla Španija, uzvratila serijom 9:0 za novu dvocifrenu prednost (58:46). Priprijetili su Francuzi na “minus šest” (63:57), ali je Rudi Fernandes trojkom vratio Špancima lijepu prednost pred početak posljednje četvrtine (66:57).

To je, vjerovatno, bilo i presudno, jer Francuska u posljednoj četvrtini nije uspjela da priđe na bliže od sedam razlike (68:61), a sve je odlučeno nakon kontre koju je polaganjem završio Lorenco Braun za 75:63, nešto više od četiri minuta prije kraja.

Španija – Francuska 88:76 (23:14, 24:23, 19:20, 22:19)

BERLIN – Dvorana: „Mercedes Benc arena“. Gledalaca: 13.042. Sudije: Zurapović (Bosna i Hercegovina), Krejić (Slovenija) i Kozlovskis (Letonija).

ŠPANIJA: Braun 16 (4-4), Pradilja, R. Fernandes 7 (2-1), Lopes-Arostegi, H. Fernandes 13, Brizuela 3, Dias 8, Sais, V. Ernandogomes 14 (6-4), Garuba 2, H. Ernandogomes 27 (2-2), Para.

FRANCUSKA: Okobo 9 , Mbaje, Luvavu-Kabaro, Ertel 16, Jabusele 13 (1-1), Furnije 23 (5-5), Maledon, Purije4, Albisi 1 (2-1), Tarpej 4 (2-2), Gober 6 (4-2), Fal.

IZVOR: Pobjeda