Poraz od Hrvatske, sa Bjelorusijom za prolaz

sport
Piše: sport 2.4k pregleda Dodaj komentar

crna gora hrtIako je odigrala bolji meč u odnosu na duel sa Švedskom, Crna Gora je poražena večeras od Hrvatske 27:22 (13:12), u drugom kolu grupe D.

Duel sa Hrvatima, i prije početka Evropskog prvenstva, označen je kao najteži u grupi, gdje na bodove, praktično, niko u našem taboru i nije računao.

Prognoza nije bila pogrešna. Iako su odigrali dosta bolje u odnosu na duel sa Švedskom, crnogorski rukometaši su poraženi od bronzanih sa tri posljednja velika takmičenja, EP u Srbiji, SP u Španiji i Olimpijskih igara u Londonu, sa 27:22…

Poraz od Hrvata, međutim, nije promijenio put, sa dva poraza je i Bjelorusija u istoj situaciji, pa će međusobni meč u petak veče (20.15) odlučiti ko će kao treći u grupi proći u glavnu rundu.

S obzirom na to da ima bolji gol razliku, Crnoj Gori je za prolaz dovoljan i remi protiv Rutenke i drugova. Podsjećanja radi, prije šest godina na EP u Norveškoj, naša selekcija je prošla grupu upravo sa remijem, protiv Rusije…

Pobjeda ekipe Slavka Goluže je zaslužena, Hrvati su kontrolisali meč do kraja, ali se stekao utisak da je Crna Gora, uz bolju igru u odbrani, mogla ostvariti manje ubjedljiv poraz. Na kraju, Hrvatska je imala bolji procenat šuta (61:54 odsto), manje izgubljenih lopti (5–11), kao i dvostruko više golova iz kontri i polukontri (6-3).

Mirko Alilović je sa 16 odbrana bio najbolji pojedinac svog tima, imao je tri više od Rada Mijatovića.

“Samo si ti “zapeo”, uz osmijeh je Mijatović dobacio kolegi Aliloviću nakon meča, prilikom pozdravljanja ekipa.

mladen rakcevicŠto se meča sa Hrvatima tiče, Rakčević (proglašen za najboljeg igrača u našem timu, šutirao je 6-4, uz golmana Rada Mijatovića jedini igrao svih 60 minuta, i to u oba pravca) i drugovi su dobro počeli utakmicu, četiri puta su imali minimalno vođstvo, posljednji put u 11. minutu, kada je Ševaljević (najbolji golgeter meča, šutirao je 12-9) pogodio za 5:4.

Serijom 4:0, Hrvatska je u 16. minutu povela 8:5 i više nije ispuštala vođstvo do kraja meča. Crna Gora je, međutim, u prvom poluvremenu veoma dobro odolijevala favorizovanom rivalu, a čak tri puta je uspijevala da se iz minusa od tri gola približi samo na gol zaostatka, posljednji put na poluvremenu.

Hrvatska je meč prelomila početkom nastavka, serijom 5:1 je u 38. minutu povela 18:13 i to je bila i najveća razlika koju su Hrvati imali do kraja meča. Crna Gora je u nekoliko navrata prilazila na “minus tri”, ali nije uspjela bolje od toga.

“Porazom od pet razlike, nakon svega, moramo biti zadovoljni. Svi znaju da smo s dosta problema došli na Evropsko prvenstvo, te da smo mlada i dosta neiskusna ekipa za ovakva takmičenja. Ali, pružili smo dobar otpor Hrvatskoj u prvom poluvremenu, povratili smo agresivnost, pogotovo u odbrani, što je jedna od osnovnih karakteristika naše reprezentacije, kao i fanatična borbenost koju smo takođe prikazali”, rekao je Ševaljević.

Protiv Hrvatske je Kastratović mijenjao svega pet bekova (starteri su bili Ševaljević, Pejović, Simović, a u igru su ulazili još Milašević i Perišić, dok su meč na klupi presjedjeli Borozan, Lipovina i Petričević), 20-ak minuta je odigrao i mladi Vujović umjesto Markovića (6-4 šut u prvom poluvremenu), u finišu je šansu dobio, umjesto Lasice, i Radović, dok je Grbović odigrao 10-ak minuta u odbrani. U igru nije ulazio ni drugi golman Simić.

Sportsmen Čupić

U 40. minutu, kod vođstva Hrvata od 19:15, Ivan Čupić, desno krilo Hrvata, prilikom šuta je pogodio stativu, a odbijena lopta je otišla u aut.

Igrači naše selekcije su se spremali da krenu u kontru, ali su češki arbitri pokazali da je lopta dodirnula Mijatovića, iako je i ponovljeni TV snimak potvrdio da nije bilo tako.

Uzaludni su bili pokušaji Mijatovića i drugova da ubijede sudije da su pogriješile, sve dok Čupić nije prišao Horačeku i šapnuo mu da je lopta pogodila stativu, pa je češki sudija promijenio odluku.

Čupić je pokazao da je pravi sportsmen…

Crna Gora – Hrvatska 22:27 (12:13)

Kopenhagen – Hala „Brondbi”. Gledalaca: 2.665. Sudije: Horaček i Novotni (Češka). Sedmerci: Crna Gora 4 (3), Hrvatska 3 (3). Isključenja: Crna Gora 4, Hrvatska 8 minuta.

Crna Gora: Mijatović (13 odbrana), Simić, Rakčević 4, Borozan, Milašević 1, Lipovina, Marković 4 (1), Radović, M. Vujović 1, Grbović, Pejović, Ševaljević 9 (2), Perišić 1, Petričević, Simović 2, Lasica.

Hrvatska: Losert (jedna odbrana), Alilović (15 odbrana i sedmerac), Duvnjak 3, Kopljar 4, Vori 1, Gojun 2, Horvat 1, Vuković, Bićanić 5, Buntić, Valčić, Mandalinić, Štrlek 4, Čupić 6 (3), Musa 1, Ninčević.     (vijesti.me)