Pobjeda koju je vrijedjelo čekati

Piše: Reprezentacija.me 621 pregleda Dodaj komentar
Đuro Radović, Foto: Orange Pictures/VPSCG

Karakter crnogorskih vaterpolista je isplivao na površinu u momentu biti ili ne biti, u duelu sa velikanom u fazi takmičenja koju po prirodi favoriti prolaze bez većih problema.

Osmina finala Svjetskog prvenstva je, međutim, ovog puta prijala Crnoj Gori koja je iz uloge (blagog) autsajdera pronašla način da “udavi” prvaka Evrope Hrvatsku i slavi 13:12.

“Barakude” su pale u najzrelijoj utakmici nove generacije “ajkula” koje su u 32 minuta bile spremne na sve kako bi pokazale da nisu samo potencijalna opasnost za objektivno bolje selekcije već i da mogu ih eliminišu sa najvećih turnira.

“Fantastičan je osjećaj nakon niza utakmica u kojima nismo krunisali dobru igru. Protiv Hrvatske smo u prvoj u seriji važnih utakmica na prvenstvu pokazali veoma dobru reakciju nakon izuzetno teškog poraza od Srbije”, rekao je crnogorski selektor Vladimir Gojković.

Na prethodnim velikim turnirima su njegovi izabranici nekoliko puta bili blizu da urade nešto slično (na primjer, na SP prošle godine u četvrtfinalu protiv Španije koja je kasnije osvojila titulu), a danas u Fukuoki se jednostavno poklopilo u korist Petra Tešanovića i drugova.

Bilo je u igri ponovo uspona i padova, to je u mečevima ovakvog ritma neizbježno, ali najvažnije u cijeloj priči je da je Crna Gora bila ta koja je diktirala dešavanja i radila u vodi ono što joj više odgovara – sa mnogo plivanja i uplivavanja u napadu, sa faktorom iznenađenja Jovanom Vujovićem i veoma pokretljivom odbranom, što je učinilo da centar protivnika Josip Vrlić bude praktično nedivljiv…

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore, Vaterpolisti Crne Gore

Sve to je učinilo da Hrvati izađu iz zone komfora – epilog je pobjeda “ajkula”, dok rival kao po kazni mora u razigravanje od 9. do 12. mjesta.

Pobjeda je sama po sebi velika, ali Crna Gora suštinski nije uradila mnogo, jer tek treba da pokaže da ima kvalitet da napadne medalju – da bi to uradila mora da savlada Grčku u četvrtfinalu u utorak od osam ujutru.

U jadranskom derbiju se prvih desetak minuta u bazenu “Marine Mese” igralo gol za gol.

Protivnik je poslije prve četvrtine vodio 3:2, da bi crnogorski vaterpolisti serijom 3:0 poveli 5:3, a na početku treće četvrtine došli i do najveće prednosti – 6:3. Pogađali su tada dva puta Aleksa Ukropina, te po jednom Dušan Matković i Kanstantin Averka.

Uslijedila je reakcija Hrvata koji su brzo nadoknadili minus i tri minuta prije kraja trećeg perioda došli do prednosti 7:6, ali Crna Gora je imala spreman odgovor – i to je novitet u odnosu na neke ranije mečeve protiv favorita na najvećoj sceni.

Đuro Radović iz peteraca (pogodio je sva tri u ovo meču) i Matković su našem timu donijeli gol prednosti pred odlučujućih osam minuta – 9:8, u kojima je viđena borba do posljednjeg daha.

Hrvatska je preokrenula (10:9), a finiš je opet pripao Crnoj Gori.

Tako je na 81 sekund prije kraja Matković na isteku napada s igračem matirao Marka Bijača za 13:12 i bio je to momenat koji je “ubio” samopouzdanje ekipe koju vodi bivši trener Jadrana Ivica Tucak.

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore, Vaterpolisti Crne Gore, Jovan Vujović

Hrvatska je imala dva napada da izjednači, a posljednji trzaj je viđen pet sekundi prije kraja – pokušao je Jerko Marinić Kragić, odlično je blokirao Averka.

Loptu je potom uzeo golman Tešanović, pitanje je li da bi mu sudije i dosudile očigledan faul dvojice protivničkih igrača, ali je sve dileme otklonio tajm-aut koji je s naše klupe pozvao član stručnog štaba Miloš Šćepanović.

“Svi smo vjerovali, od igrača do stručnog štaba, to se vidjelo od prvog momenta. Vidjelo se i u fantastičnoj reakciji Šćepanovića koji je pozvao tajm-aut”, poručio je Gojković.

Na manje od dvije sekunde prije kraja slavlje je već bilo počelo, Crna Gora je upisala najveći trijumf na najvećim takmičenjima još od januara 2020. kada je osvojila bronzu na Evropskom prvenstvu u Budimpešti.

I tada je “žrtva” bila Hrvatska…

CRNA GORA – HRVATSKA 13:12 (2:3, 3:0, 4:5, 4:4)

Fukuoka – Bazen “Marine Mese”. Sudije: Margeta (Slovenija), Cvart (Holandija). Igrač više: Crna Gora 13 (7), Hrvatska 11 (3). Peterci: Crna Gora 4 (3), Hrvatska 2 (2).

Crna Gora: Andrić, Mačić, Perković, Averka 1, Čučković, Popadić, Vujović, Đ. Radović 4, Ukropina 2, Spaić 1, Matković 4, V. Radović 1, Tešanović (12 odbrana).

Hrvatska: Bijač (15 odbrana i peterac), Burić, Kržić, Krapić, Lazić 1, Bukić, Vukičević 1, Zuvela, Marinić Kragić 4, Vrlić, Butić 3, Harkov 3, Popadić.