Plavo – bijeli spektakl: Budućnost srušila moćni Virtus!

Piše: Vladan 166 pregleda Dodaj komentar

Spektakl kakav se čekao gotovo dvije godine, pred rekordnih brojem gledalaca od početka pandemije koronavirusa i pobjeda koja će se dugo, dugo pamtiti – košarkaši Budućnost Volija, nošeni podrškom 3.500 vatrenih navijača, ni u jednom trenutku nisu odustali, zbog čega su u „Morači” srušili jednog od najvećih favorita za osvajanje Evrokupa, Virtus (86:82).

Budućnost je očajno počela meč i „prosipala” napad za napadom. Nije bilo rješenja za agresivnu odbranu velikana iz Bolonje, pa su se ređali koševi Miloša Teodosića, Kevina Hervija, Alesandra Pajole, Mama Žaitea i Kajla Vimsa za dvocifrrenu razliku već poslije tri minuta (13:3).

Domaći su nekako uspjeli da pronađu rješenje i trojkom Petra Popovića na početku 10. minuta prišli na 22:25, da bi u posljednjem napadu 1. četvrtine Marko Belineli uzvratio istom mjerom za 28:22.

Virtus je savršeno kažnjavao sve greške u napadu Budućnosti, nastavio da joj „otima” lopte i u 15. minutu došao do plus 13 (42:29). Tim Aleksandra Džikić je tada „zategao” odbranu, prišao na 35:42, a pri tom rezultatu iskoristio tek četvrti napad da dođe na samo pet poena zaostatka.

Izabranici Serđa Skariola su tada prekinuli post dug gotovo četiri minuta i u posljednjih 120 sekundi 1. poluvremena vezali šest koševa za 48:37 na velikom odmoru.

Izuzetno borbeni Džejkob Vajli je u uvodu 2. poluvremena dao šest poena (četiri nakon ofanzivnih skokova) i blokirao Amara Alibegovića, a Vili Rid zakucavanjem „zapalio” navijače, pa je Serđo Skariolo bio prinuđen da traži tajm-aut na 47:52.

Ubrzo je i Džastin Kobs pogodio trojku za 52:56, da bi na 55:59 Popović zamijenio do tada izvanrednog, ali umornog Edina Atića i postarao se za preokret – za manje od minut je dva puta ukrao loptu, imao ofanzivni skok i dao dva bacanja i trojku za 62:61.

To je dovelo atmosferu u dvorani do tačke usijanja, ali su u toj euforiji „plavi” zaboravili da imaju faulove koje mogu da troše prije bonusa. Kazna je bila surova – trojke su pogodili Hervi, Niko Menion i Marko Belineli za 70:64 pred 10 minuta odluke.

Zahvaljujući novom skoku u napadu i asistenciji Popovića, Rid je dao koš i dodatno bacanje, a nakon prvog promašaja Belinelija (do tada šutirao 5-5) Kobs je smanjio na 72:71. Amerikanac sa crnogorskim pasošem je pogađao i za 73:74 i 75:76, a onda i asistirao Marku Jagodić-Kuridži, koji je uz zvuk sirene za istek napada preokrenuo na 77:76 na četiri minuta i osam sekundi prije posljednje sirene.

Tu nije bio kraj mukama italijanskog giganta, jer je Rid svojim 19. košem donio svom timu plus četiri (80:76), pa je Skariolo na dva minuta i 53 sekunde prije kraja uzeo tajm-aut.

Budućnost je dva puta dolazila do pet razlike, da bi Belineli 46,3 sekunde prije kraja iznudio faul Atića i iskoristio sva tri bacanja za 84:82.

Džikić je pozvao minut odmora, ali napad nije izveden kako je on zamislio, pa je istekao bez upućenog šuta, jer su se zbunili Kobs i Vladimir Micov.

Ostalo je 20,6 sekundi do kraja, Skariolo je dao loptu u ruke Milošu Teodosiću, koji je požurio i promašio polaganje protiv jednog od heroja Atića. Tačku na „i” je sa dva penala stavio Kobs.