Plavi kratki za gol

Piše: Reprezentacija.me 149 pregleda Dodaj komentar

limit Budućnosti na evropskoj sceni bilo je drugo kolo kvalifikacija za Ligu konferencija – ,,plavi“ su ispali od Brejdablika koji je na Islandu slavio sa 2:0, a u revanšu pod Goricom izgubio 2:1.

Imao je domaćin vođstvo od 1:0 i zlatnu šansu Đuričkovića u finišu prvog poluvremena. Da je mladi Nikšićanin pogodio praznu mrežu – možda bi Budućnost u narednoj rundi išla na Bašakšehir. Ovako – najbolja šansa koja postoji u fudbalu otišla je u nepovrat, a ,,plavima“ ostaju domaća takmičenja – da se bore za tofeje i neku novu Evropu.

Iskusni Islanđani, fizički jaki i tvrdi timski, momci koji znaju da igraju, dali su gol početkom nastavka i ugasili plamen nade nabrijanog protivnika.

Mogla je Budućnost da se digne nakon zicera Petrovića minut kasnije, ali od tog momenta uslijedila je silazna putanja domaćina.

Prazan hod, prelazak na sistem frontalne ofanzive, što je otvorilo koridore Brejdabliku. Gosti su prokockali nekoliko izglednih situacija, a onda je Adžić u 86. minutu vratio snove o prolazu.

Ipak, bilo je kasno. I pored šest minuta nadoknade – domaćin nije imao snage da odvede meč u produžetke.

UEFA je zaključala sjevernu tribinu, ali to nije omelo ,,varvare“ da naprave spektakularan ambijent – najvatrenije pristalice Budućnosti preselile su se na zapad, odakle su horski, organizovano, grlom i dlanovima bodrili ekipu.

Na početku meča podignuta je koreografija u plavo-bijelim bojama, uz klupske zastave i simbole Podgorice.

Ultrasi su davali ton atmosferi i dizali ostalu publiku. Nošeni energijom navijača, domaći su pokušali da se postave visoko, svjesni rizika, ali sa željom da brzim golom poremete protivnika koji je imao dva razlike.

Prvu obećavajuću situaciju imao je Mijović nakon duplog pasa sa Luserom, ali kada je trebalo da donese odluku – šut boljom lijevom nogom ili da odigra povratni pas, uputio je udarac desnom koji je golman gostiju lagano zaustavio.

Utakmica nije krenula po želji Budućnosti. Čvrsti Islanđani dobro su pokrili teren i spriječili furiozan start rivala, a na momente su lijepo iznijeli loptu i mirno kombinovali kratkim dodavanjima.

Nakon dvadesetak minuta, ,,plavi“ su ubrzali i napravili probleme Brejdabliku. Petrović je u 21. snažno opalio pod prečku, a iz tog kornera Adžić je glavom za malo prebacio metu.

Janković je sredinom prvog dijela prodorom osvojio prostor, ali izostala je završnica kojom mi matirao Antona Einarsona.

Podgoričani su propustili svoje prilike, a potom su imali sreće da ne budu kažnjeni za promašaje. Poslije kornera u 33. minutu, Torvaldson je probao iz skoka, a Margeirson bio kratak da skrene loptu u mrežu.

Visila je lijeva strana odbrane Budućnosti koju je zatvarao mladi bek Vuković, ali nova prijetnja Islanđana stigla je sa desnog krila – ovoga puta se spetljao Torvaldson kojem se Dragojević bacio u noge.

A onda eksplozija emocija, ekstaza pod Goricom – Petrović je proigrao Jankovića koji je prošao čuvara i iskosa pogodio lijevom za 1:0 u 37. minutu.

Momentum na strani domaćina koji je prepolovio zaostatak i još jače osjetio da može.

Publika digla na noge pred odlazak na odmor – zicer svih zicera, najbolja šansa kakvu igrač može da poželi ukazala se Đukanoviću u 43.

Grubi kiks u zadnjoj liniji Brejdablika napravio je Muminović nakon čega je krilni napadač domaćih krenuo direktno na čuvara mreže. Uspio je da ga zaobiđe, ispred sebe više nije imao nikog – sem prazan gol, ali je promašio. Za sopstvenu i nevjericu svih na stadionu.

Trener Aleksandar Nedović nije bio na klupi zbog isključenja u Kapavoguru, ali je na poluvremenu dao znak pomoćnicima da mijenjaju tamo đe najviše škripi – na poziciji lijevog beka. Tako je iskusni Novović ušao umjesto mladog Vukovića.

Nastavak je krenuo naopako. Brejdablik je izjednačio – i više ništa nije bilo isto. Torvaldson je propustio dvije prilike, ali treća mu je bila – srećna. Napadač tima sa Islanda bio je sendviču, između Dakića i Đuričkovića, ali izdržao je duel i prevario Dragojevića u 52. minutu.

Pad entuzijama je bio logičan sljed okolnosti, ali ,,plavi“ nisu odustajali. Odmah su imali novi veliki zicer koji je golman refleksnom reakcijom odbranio Petroviću.

Napadali su Podgoričani, ređali kornere, ali sada je utakmica bila pod kontrolom protivnika.

Pola sata prije kraja – dupla izmjena domaćina. Janković više nije mogao, a izašao je i argentinski internacionalac – Lusero. Minutažu su dobili napadač Milošević, desni bek Ignjatović, uz prelazak na potpuno ofanzivni režim igre.

,,Nema predaje, nema predaje“ – orilo se sa zapadne tribine, ali Budućnost je posustajala, nije bilo ritma kao do primljenog gola.

Budućnost je izgubila kompoziciju tima, išla na sve ili ništa – i preživjela nekoliko opasnih šuteva i izleta momaka Oskara Torvaldsona.

Adžić je u 86. minutu glavom zakucao za 2:1, ali nije bilo dovoljno za preokret.

I pored eliminacije – aplauz sa tribina. Borili su se ,,plavi“, izgarali, dali ono što smo imali, ali dalje ide ekipa sa Islanda.