Vaterpolo plivački savez Crne Gore, uz pomoć grada Podgorice, uključivanjem sportskih vaterpolo radnika iz Kotora, Herceg Novog i Budve, nesebično zalaganje mladih ljudi – volontera, za godinu i po organizovao je Svjetsko juniorsko prvenstvo.
Čelnici Svjetske vaterpolo organizacije, gosti i takmičari napustili su glavni grad u nedjelju sa pozitivnim utiscima – bez obzira na rezultate.
“Dogovor oko organizacije SP u Podgorici počeo je prije godinu i po, jer smo se suočili sa situacijom da je grad koji smo kandidovali, otkazao domaćinstvo. O tome smo informisali FIN-u, Loncija, koji je tražio od mene da se izjasnimo da li možemo kandidovati drugi grad ili će nam oduzeti organizaciju. U posljednji čas obavio sam razgovor sa rukovodstvom Podgorice koje je prihvatilo da organizuje Svjetsko prvenstvo i na taj način smo se nametnuli kao potencijalni organizatori. Kasnili smo sa postupkom, a FINA nam je uputila inspekciju koja je trebalo da utvrdi da li su se stekli uslovi. Tražili su od nas da u službu stavimo i treći bazen za treninge. Bila je doza sumnje da li ćemo uspjeti, jer je organizacija počela sa malim brojem ljudi, u jednom momentu sam bio u, da ne kažem, panici, jer nam nije bilo lako. Strah je definitvno postojao“, rekao je Porobić za Arenu.
Porobić navodi da su u Organizacioni odbor uključili vaterpolo radnike iz Kotora, Budve i Herceg Novog.
“Formiran je Organizacioni odbor, a sa uključivanjem Igora Vušurovića, stvorili smo kompletan tim, koji je od februara počeo da funkcioniše. Na kraju smo napravili dobru stvar jer smo uključili vaterpolo radnike iz Kotora, Budve i Herceg Novog. Konkretan tim iz primorskih opština i Podgorice i u svemu tome smo stvorili uslove za pretpostavku dobrog šampionata. Iako je u tom periodu, u finišu, postojao ozbiljan problem jer smo u Riju bili mjesec, ali se to nije osjetilo. Odajem priznanje svim članovima Organizacionog odbora koji su za to vrijeme preuzeli i izvršili sve neophodne aktivnosti“, kazao je Porobić.
Otkriva da ni približno nijesu očekivali da će biti ogromno interesovanje za Svjetsko prvenstvo.
“Dva mjeseca smo bili u dilemi, konsultovali i druge – gdje ćemo igrati. Opredijelili smo se da igramo u bazenu od 33 metra, ali nijesmo napravili dobru procjenu. Promašili smo, ni približno nijesmo očekivali da će biti onoliko interesovanje. Da smo znali, sve bismo postavili za veliki bazen“, rekao je Porobić.
Da bi se Crna Gora kandidovala za neko seniorsko takmičenje, Porobić ističe da je potrebno izdvojiti ogromna sredstva.
“Nijesmo ni svjesni da danas takmičenja zahtijevaju određena ulaganja – sredstava. Deneš Kemelji, predsjednik Vaterpolo saveza Mađarske, koji je bio naš gost, kazao nam je da će za naredno Evropsko prvenstvo uložiti oko 200 miliona eura! Frapirajuća cifra! E, sad, po entuzijazmu i volji i sposobnosti možemo da dobijemo takmičenje, ali je pitanje da li smo u mogućnosti da izdvojimo takva sredstva. Za sami konkurs treba izdvojiti, uplatiti od 600 do 800 hiljada eura! Mislim da ove cifre najbolje govore i pokazuju snagu pojedinih Saveza“, rekao je Porobić.
Osvrnuo se i na “ajkulice”, rekavši da su ostvarili izuzetan rezultat.
“Ovaj put sam se potpuno bio posvetio organizaciji, nijesam gledao druge ekipe, samo našu i nekako smo to posmatrali kroz prizmu novih pravila, koliko su efektna i kolika je šansa da tako i ostane. A, rezultat je bio izuzetan, ne treba žaliti, jer je naše srebro sa zlatnim sjajem“, smatra Porobić.
Porobić objašnjava da dolaze mladi talentovani igrači, koji će se jednog dana priključiti seniorskoj reprezentaciji i ozbiljnim radom dosegnuti najviši nivo.
“Ako neka ekipa uspije iz mlađih kategorija da priključi A timu dva do tri igrača, to je veliki uspjeh. Ima mnogo ekipa i igrača koji dođu do samog vrha u mlađim kategorijama, ali nije bilo primjera da je kompletan tim nastavi u seniorskoj reprezentaciji. Naša situacija je jasna, imamo ekipu koja je dosegla igračku zrelost, prosjek 30 godina. Suočeni smo da jedan dio prestaje sa reprezentativnom karijerom, dolaze mladi igrači koji su pokazali talenat i od svega toga treba da se napravi cjelina i ozbiljnim radom dođe do najvišeg nivoa“, objašnjava Porobić.
Ističe da postoji opasnost da neki od igrača iz juniorske selekcije dožive sudbinu Prlainovića, Mandića…
“Opasnost postoji, bilo je priča, realnih situacija, da igrači koji igraju u ovoj našoj reprezentaciji budu predmet interesovanja drugih i to je nešto sa čime smo se suočavali“, kazao je Porobić.
Dodaje da se odlasci mladih talenata mogu spriječiti, ako se nađe način da svi budu stimulisani.
“Prvi zadatak je da ih sačuvamo, drugi da nađemo način da svi budu stimulisani i stvorimo uslove da ostanu. Ne možemo ih samo štititi administrativno. I treći zadatak – neophodno je pored rada u reprezentaciji, stvoriti kvalitetan rad u klubovima. Jer, sazrijevanje igrača je proces koji treba znalački kontrolisati“, zaključio je Porobić.
Pobjeda/Arena