Loša poruka za septembarski ciklus

Bila je to klasična češka škola fudbala, nova lekcija našem timu kako se igra, kako se kombinuje, kako se pristupa meču, pa i prijateljskom. Jer, i Česima je bio jun, i njima kraj sezone, odmor na vidiku, i njima je bio "razmak" od posljednjih klupskih mečeva...

Piše: Reprezentacija.me 892 pregleda Dodaj komentar

Težak poraz doživjela je crnogorska fudbalska reprezentacija na kraju sezone, u prijateljskom meču protiv Češke pod Goricom – 1:4.

Očajnim izdanjem izblijedio je i remi koji je tim Miodraga Radulovića ostvario prije četiri dana protiv Mađara, u takmičarskoj i mnogo ozbiljnijoj predstavi, na istom stadionu. Izblijedio, iako se radi o dva različita “takmičenja”, dva svijeta – kvalifikacionoj, i prijateljskoj utakmici.

Da bi bod osvojen protiv Mađara dobio na značaju Crna Gora mora da pobijedi Litvaniju u gostima i Bugarsku kod kuće u septemrbu, u razmaku od samo tri dana. Tim koji je danas nastupio, 17 fudbalera kojima je Radulović dao šansu, bez šestorice koji su igrali protiv Mađara, poslao je sve osim optimističnu poruku da je spreman to da uradi.

Bez samopouzdanja, energije, ali i bez koncepcije, timskog kvaliteta – tako je izgledala naša reprezentacija u sudaru sa jednako, ili još više, kombinovanim timom Češke, čiji je selektor Jihlavi promijenio devet igrača u startnih 11 u odnosu na postavu koja je u subotu slavila na Farskim Ostrvima istom razlikom – 3:0.

Bila je to klasična češka škola fudbala, nova lekcija našem timu kako se igra, kako se kombinuje, kako se pristupa meču, pa i prijateljskom. Jer, i Česima je bio jun, i njima kraj sezone, odmor na vidiku, i njima je bio “razmak” od posljednjih klupskih mečeva.

Pet puta je Crna Gora igrala sa Češkom, doživjela je svih pet poraza, ovoga puta je barem dala gol, a ukupna gol-razlika iznosi 1:13. “Knedličke” su prema nama jednako nemilosrdne i u prijateljskim i takmičarskim sesijama.

Na loš utisak jednako je uticala i posjeta – jedva dvije hiljade gledalaca na utakmici reprezentacije, sjever koji je zjapio gotovo prazan, bez mnogo najvatrenijih fanova, sa djecom iz fubalskih škola koja su davala najjači “ton” navijanju.

Na tribinama sasvim sigurno nije bilo ni mnogih koji su aplauzom ispratili crnogorske fudbalere nakon remija sa Mađarima. Radulović je istakao da je taj aplauz bio najbolja poruka, ali je i večerašnja slika praznog stadiona takođe neka vrsta poruke.

U svakom slučaju, i statistika govori da je Crna Gora u problemu, barem kada su u pitanju domaće utakmice.

“Nema razlike između takmičarskih i prijateljskih”, ponavljali su iz tabora naše reprezentacije, koja je pod Goricom, na takmičarskim i prijateljskim, dobila samo dvije od posljednjih 13 utakmica (Rumuniju i Grčku), a pod Radulovićem tri od 14, jer je na njegovom domaćem debiju pao Gibraltar.

O utakmici, ukratko – Česi su bili mnogo bolji, organizovaniji i domininatniji, u prvom poluvremenu najopasniji preko krilnog napadača Vitesea Vaclava Černija, jedinog uz Tomaša Součeka iz Vest Hema koji je bio stater i na prošlom meču. Gol je, ipak, lijepim udarcem glavom dao Mojmir Čitil, napadač Sigme Olomuc. Još nekoliko velikih prilika u prvom dijeli imali su gosti, a Marko Bakić je klizećim startom na gol liniji spriječio čist gol.

Mikal Sadilek je u 57. minutu lijepo iz slobodnog udarca prebacio živi zid i savladao Matiju Šarkića, a jedina reakcija našeg tima, desetak minuta živosti, stigla je od 60. do 70. minuta.

Rezervista Driton Camaj postigao je maestralan gol – odapeo je sa 25 metara, pogodivši suprotne raklje gola Tomaša Vaclika, koji je ubrzo nakon toga odbranio zicer debitanta u crnogorskom timu, Andrije Radulovića.

I to je bilo sve, moglo je da bude 2:2, ali ne bi bilo realno, jer Česi su bili toliko bolji. Ušao je vezista Sparte Prag Lukas Provod i u finišu se “provodio” u našem šesnaestercu. On, i rezervista Adam Hlozek, sjajni napadač Bajer Leverkuzena, pogodili su za 1:4, uz još nekoliko velikih šansi i intervencija Šarkića.

Dakle, sjajan gol Camaja i debiji Radulovića i Vladana Bubanje – jedino je pozitivno po čemu će se pamtiti današnji meč. Sve ostalo za nauk i lekciju, koja će se teško naučiti ocjenama da se ništa strašno nije dogodilo.

Jer, prijateljske su kao takmičarske utakmice, barem u najavama…

CRNA GORA – ČEŠKA 1:4

Podgorica – Stadion pod Goricom. Gledalaca: 1.792. Sudija: Metju De Gabriele (Malta). Strijelci: Camaj u 66. minutu za Crnu Goru, Hitil u 28, Sadilek u 57, Provod u 76. i Gložek 85. minutu za Češku. Žuti kartoni: Tomašević (Crna Gora), Souček (Češka).

Crna Gora: Šarkić, Milović (46. Bubanja), Savić, Tomašević, Vukčević, Radunović, M. Bakić (58. Camaj), Janković (46. Lončar), Savićević (46. Radulović), Osmajić (77. D. Bakić), Mugoša (58. Krstović).

Češka: Vaclik, Zima, Stronati, Brabec, Zeleni (46. Jugas), M.Sadilek (76. L. Sadilek), Souček, Hitil, Zmrgal (46. Provod), Dudera, Černi (70. Gložek).

IZVOR: Vijesti