Jelena Škerović: Jutro nosi ukus razočarenja

Reprezentacija.me
Piše: Reprezentacija.me 793 pregleda Dodaj komentar

eurobasket_2013_-_cg_turska2Crnogorska košarkaška bajka imala je tužan kraj, jer su naše košarkašice umjesto borbe za medalju, osvojile deseto mjesto na Evropskom prvenstvu u Francuskoj. Priča da ovaj rezultat nije neuspjeh, jer dolazimo iz male zemlje, sa svega 39 registrovanih igračica, nema ljekovito dejstvo za slomljeno srce koje su ,,crvene“ ostavile na šampionatu Starog kontinenta.

 

– I dalje osjećam ukus razočarenja i svako jutro kad se probudim to je prvo što mi pada na pamet. Razočarenje je prva riječ koja mi dođe, mada ni taj izraz ne može da opiše kako se osjećam. Uvijek mislim o tome i sigurno je da će me to uvijek pratiti. Imali smo šansu da poslije Poljske napravimo korak naprijed, međutim napravile smo korak nazad – tako počinje priču za Arenu Jelena Škerović, kapitenka naše košarkaške reprezentacije.

 

 

Previše problema

 

 

Naše dame, za drugi uzastopni nastup na najvećoj kontinetalnoj smotri, imale su svega mjesec dana priprema, ali to nije nešto na šta treba stavljati poseban akcenat.

 

– Ne možemo tražiti alibi u tome da smo imali malo vremena za pripreme. Vremena je bilo dovoljno, jer smo i pred šampionat u Poljskoj imali isto toliko dana za pripreme. Ali, imali smo previše problema, a povrede koje su sanirane u hodu, uticale su na intezitet treninga, što je često mijenjalo plan i program rada – naglašava plejmejkerka ,,crvenih“, koja je pokušala da da konkretan odgovor, šta je uzrok neuspjeha u Francuskoj.

 

– Mislim da je bilo mnogo faktora koji su uticali na sve to. Očigledno je da odbranu nijesmo igrale kako je trebalo, brojne povrede su uticale da nijedan trening ne odradimo u punom sastavu, a na Evropsko prvenstvo putovali smo 24 sata i stigli dan prije prvog meča sa Slovačkom. Dakle, postojalo je mnogo stvari, problemi su se gomilali i nijesmo uspjeli da izađemo iz svega toga. Ne može da se kaže da je uzrok samo šut, izgubljene lopte, fizička nespremnost, stručni štab ili putovanje, jer je problema očigledno bilo previše.

 

 

Slab šut

 

 

Jelena-Skerovic-02Crna Gora je na startu druge faze imala meč loptu protiv Švedske, s obzirom da nam je pobjeda već tada garantovala četvrtfinale, ali baš od tog trenutka počeo je krah.

 

– Protiv Švedske se vidjelo da iako želimo nešto da uradimo da nam se nije dalo. Možda nas je umor od putovanja baš tada i stigao. Protiv Švedske, koja igra preagresivno, nijesmo imale odgovor, jer mi igramo košarku koja se nekad igrala, zbog čega nam ekipe koje igraju fizičku košarku ne odgovaraju.Nije nam se dalo, jer i kada smo stigle na četiri poena, promašile smo dva zicera, izgubile dvije lopte i brzo stvorile novi minus. Lopta ide u koš, zavrti se dva puta i izađe. Ali, jasno je da ne može da se dobije utakmica sa procentom šuta 29 odsto i sa 20 izgubljenih lopti – jasna je Škera.

 

 

Od sjaja do očaja

 

 

Šta ste razmišljali noć prije odlučujućeg meča sa Italijom, s obzirom da smo već imali tri poraza na prvenstvu (skoro koliko za prethodne dvije godine) i koliko je bilo psihološko opterećenje činjenica da osim pobjede za četvrtfinale treba i tih sedam razlike.

 

– Razmišljanje je bilo, u smislu, moramo da damo sve od sebe. Znali smo da nas sedam razlike vodi sa četvrtog mjesta direktno u četvrtfinale, a 22 nam omogućava treću poziciju. To je bilo u našim glavama, ali se nijesmo previše opterećivali time. Jednostavno smo željeli da igramo, jer smo znali da smo bolji od njih i to smo dokazali u prvom poluvremenu, kada smo pokazali sve one dobre stvari koje su nas i krasile proteklih godina – naglašava Jelena Škerović, analizirajući nevjerovatan pad u nastavku meča sa Italijankama, s obzirom da su na poluvremenu imale 11 razlike, a na kraju doživjele novi neuspjeh.

 

– Italija je u nastavku zaigrala mnogo agresivnije, uslijedile su i neke diskutabilne sudijske odluke, jer se dozvoljavala gruba igra Italijanki, što mi nijesmo mogle da vratimo, jer smo odmah dobijali faulove. Izostanak Ive Perovanović u drugom poluvremenu kada nam je trebala itekako se osjetio. Uspjele su  da okrenu naš mentalitet, kao da one vode, a mi gubimo. Nijesmo uspjele da smirimo napad, nama agresivna igra ne odgovara, što nas je uvelo u probleme – objašnjava Škerović.

 

 

Najbolniji poraz

 

 

Poraz od Italije, u trećem kolu druge faze prvenstva Starog kontinenta, značio je kraj snova da Crna Gora može ponovo napraviti čudo, zbog čega je za ovu generaciju jedan od najboljih u istoriji.

 

– Baš tako, jer to je bila utakmica gdje smo se osjećale nemoćno. Ovo prvenstvo, što se tiče naših igara svakako je bilo najlošije za proteklih sedam godina koliko smo zajedno, a drugih 20 minuta meča sa Italijom definitivno je najlošija igra ove reprezentacije – dodaje ,,petica“ Crne Gore.

 

 

Ispraviti greške

 

 

Da li je učinak u Francuskoj neuspjeh i šta očekivati od ove reprezentacije u narednom periodu?

 

– Svakako da je ovo neuspjeh. Treba razgovarati i vidjeti šta je uzrok, pronaći faktore koji su uticali na sve ovo, a onda vidjeti da li ženska košarka ima budućnost. Potrebno je neke greške i stvari ispraviti u budućem radu, a onda se izdići iz svega ovoga, izaći jači, kako bi za dvije godine možda imali potpuno drugu priču. Nikad se ne zna – podvukla je Jelena Škerović.

 

 

Teška situacija

 

 

Kakva je budućnost ženske košarke u našoj zemlji?

 

– Lično strahujem. Znam da je teška ekonomska situacija, a u žensku košarku se baš malo ulaže. Svi očekuju preko noći da će se nešto desiti, što je nemoguće. Polazeći od sebe, znam da je u mene ulagano sedam-osam godina da bih ja bila ono što sam sada. Treba mnogo raditi i ulagati, kako bi se nešto napravilo.

 

 

Španiji svaka čast

 

 

skerovic-odbranom-dobijamo-hrvatsku-slika-44633Da li si nakon eliminacije Crne Gore pratila Evropsko prvenstvo?

 

– Naravno da sam pratila, a slobodno mogu reći da je finale bilo očekivano, s obzirom da su to dvije najbolje selekcije, što svjedoči podatak da su do tada i jedni i drugi bili bez poraza. Navijala sam za Francusku, ali gledajući Španiju moram reći da su zasluženo šampioni, jer su pokazale kako treba da izgleda ženska košarka. Igrale su i agresivno i raznovrsno u napadu i što je bitno, imaju budućnost, jer pola njihovog rostera čine izuzetno mlade igračice.

 

 

USK prošlost

 

Da li ćeš i naredne sezone biti u češkom USK?

 

– Ne, imala sam ugovor na godinu dana i mislim da je sezona bila dobra, ali sada se okrećem narednim izazovima. Imam određene pozive i interesovanja, mada još uvijek nijesam dogovorila transfer. Čekam da vidim šta će biti, ali iskreno se nadam da ću uskoro znati gdje nastavljam karijeru – kazala je Škerović.

 

 

Reprezentacija pod znakom pitanja

 

 

Da li ćeš naredne godine, u ovo vrijeme, sa mnogo ljepšim utiscima govoriti o reprezentaciji Crne Gore?

 

– Iskreno se nadam, bez obzira da li ću biti komentator ili igrač. Vidjećemo šta će biti, ne znam, jer sam još pod utiscima ovog Evropskog prvenstva, mojim igrama i performansama, tako da tek treba da razmislim o tome – kazala je Škera, ostavljajući dilemu da li će i dalje nositi dres crnogorske reprezentacije.

 

 

Škera rekorder prvenstva po minutaži

 

 

Jelena Škerović je na EP u Francuskoj, na šest utakmica ukupno, na parketu provela 221 minut, odnosno u prosjeku je igrala 37 minuta po meču, čime je apsolutni rekorder šampionata. Drugo mjesto zauzima Frida Eldebrink iz Švedske, koja je ukupno na devet utakmica igrala 292 minuta ili 32,4 u prosjeku, dok je MVP prvenstva Sanćo Litl iz Španije imala učinak od 274 minuta, 30,4 u prosjeku.

Podijeli ovaj članak
Ostavi komentar