Izraelci naplatili podgoričke patnje

sport
Piše: sport 2.3k pregleda Dodaj komentar

U „Morači” su hodali po ivici, ali su se izvukli i nanijeli Izraelu nezaslužen poraz. Osveta je stigla tri dana kasnije – rukometaši Crne Gore izgubili su 28:25 na gostovanju u Rišon Lecionu.

Nije bilo ni sreće – kapiten i najefikasniji u prvom meču, Draško Mrvaljević, bio je na tribinama zbog povrede, njegova alternativa Mirko Milašević je morao da napusti teren već u prvom poluvremenu, a sredinom nastavka se na bolove u listu požalio i heroj dramatične pobjede u „Morači” Mladen Rakčević, koji nije ni šutnuo ka golu.rukomet

Ovaj poraz, ipak, ne mijenja mnogo kada je u pitanju plasman na 11. Evropsko prvenstvo, koje se u januaru sljedeće godine održava u Danskoj. Doduše, propuštena je šansa da se već sjutra obezbijedi jedno od prva dva mjesta u grupi 2 (ako Njemačka ne savlada Češku), ali su „crveni” i dalje u konkurenciji za najbolju trećeplasiranu ekipu.

A imaće i zlatnu šansu da sve završe sami, bez čekanja drugih – 12. juna u „Morači” čekaju Njemce, koje su u Manhajmu savladali sa 31:28.

Do tada je neophodno da izabranici Zorana Kastratovića nađu onaj ritam koji ih je krasio u 2012. godini. Više nema onog žara u odbrani i smirenosti u napadu, koji su u opili velikane Švedsku i Njemačku, kao i Češku, predvođenu ponajboljim rukometašem svijeta Filipom Jihom.

Španski sindrom i dalje drma „crvene”, koji su protiv omalenih i upornih Izraelaca na momente djelovali konfuzno, zbog čega su zasluženo poraženi…

Prvo poluvrijeme je bilo izjednačeno, a jedino je Crna Gora imala dva gola prednosti (11:9 i 12:10). Na startu nastavka je Petar Kapisoda dva puta pogađao za minimalni višak (13:12 i 14:13), a onda je krenula serija Izraelaca, koji su sa četiri vezana pogotka poveli 17:14 u 42. minutu.

Fenomenalni Igor Marković je nekako držao u životu indisponirani Kastratovićev tim, ali su greške bekova kažnjavane lakim golovima Avišaja Smolera i društva iz kontri. Kada je Ariel Rozental u 53. minutu četvrti put donio svom timu plus četiri (24:20), činilo se da je sve gotovo.

I onda, za samo dva minuta i 20 sekundi, sve je vraćeno na nulu – po dva gola su postigli Marko Lasica (zamijenio indisponiranog Fahrudina Melića) i Marković (ukupno 12) i izjednačili na 24:24.

Zoran Roganović je tada naivno zaradio isključenje, a zbunjeni rival je dobio poklon direktno sa neba – Čen Pomeranc je šutnuo iz teške situacije, Marko Rajković odbranio, ali je lopta dobila čudnu putanju. Golman francuskog Valensa nije znao gdje se nalazi, instinktivno je digao ruke i sam ubacio loptu u mrežu!

„Crveni” su nekako izborili sedmerac u napadu sa igračem manje, a Kastratović je morao da mijenja izvođača. Mrvaljević je bio na tribinama, Ševaljević i Melić su već promašili po penal, pa je povjerenje dobio Vladimir Osmajić. Gil Jakov je, nažalost, odbranio njegov šut, a potom je Jicak Halifi u stilu košarkaša fenomenalnim rolingom izbacio odbranu Crne Gore i povisio na 26:24.

Nepun minut i po prije kraja, Jakov je napokon zaustavio i Markovića, a prvu pobjedu tima koji je igrao pretkvalifikacije je svojim 9. i 10. golom ovjerio odlični Smoler.

Izjave

Zoran Kastratović, selektor Crne Gore: Nismo igrali loše, mislim da smo bili puno bolji nego u Podgorici. U prvom poluvremenu smo odigrali kvalitetno u oba pravca, a u drugom smo stizali rivala i imali svoje šanse. Presudilo je nekoliko golova iz kontranapada, a protivnik je izgarao i trudio se da zabilježi pobjedu više nego mi. Bili smo i dosta hendikepirani, jer Mrvaljević nije mogao da igra, Milašević je takođe povrijedio list, a i Rakčević je osjetio problem u 45. minutu. Ovaj poraz ne mijenja previše, znamo da smo u konkurenciji za najbolju trećeplasiranu ekipu, ali ne bih volio da se bavimo kalkulacijama. Nadam se da ćemo u Podgorici savladati Njemačku i završiti kvalifikacije na jednom od prva dva mjesta u grupi.

Dragan Đukić, selektor Izraela: Ovo je moja prva pobjeda u zvaničnim mečevima na klupi Izraela. Stekli smo samopouzdanje i počeli da vjerujemo da možemo da savladamo i jače od sebe. Rekao sam da ćemo učiniti narod ponosnim i to se dogodilo. Možda nismo najbolji tim na svijetu, ali jesmo onaj koji se najviše bori.

Izrael – Crna Gora28:25 (11:12)

Rišon Lecion – Dvorana „Beit Makabi”. Gledalaca: 1.000. Sudije: Din i Dinu (Rumunija). Sedmerci: Izrael 4 (4), Crna Gora 2 (2). Isključenja: Izrael 2, Crna Gora 8 minuta.

Izrael: JAKOV (osam odbrana i sedmerac), Šikloši (jedna odbrana i sedmerac), SMOLER 10, Č. POMERANC 7 (4), Fridman, TUREL 2, Gerera 3, HALIFI 1, Sičenko, ROZENTAL 5, Škalim, DAVDA, Stridom, Natan, Šimoni, G. Pomeranc.

Crna Gora: MIJATOVIĆ (devet odbrana), Rajković (jedna odbrana), Simić, RAKČEVIĆ, MILAŠEVIĆ 1, MELIĆ 2, Osmajić, MARKOVIĆ 12, Kapisoda 2, Vujović, ŠEVALJEVIĆ 3 (1), ROGANOVIĆ 2, Simović 1, M. Lasica 2, G. Lasica.