Danas je u prostorijama Košarkaškog kluba Budućnost Voli u Njegoševom parku održana konferencija za novinare, koju je vodio novi direktor mlađih kategorija Dragan Ivanović.
Nekadašnji plej kluba je predstavio trenere koji će raditi sa djecom koja su ”budućnost Budućnosti’: pored već poznatih lica, profesora Dila Jovanovića, Nenada Miloševića i Miloša Radovića, stručni štab će kompletirati Ivan Todorović, Marko Sekulić i Đorđe Obradović.
”Naš plan rada će se bazirati na djeci rođenoj 2001. i 2002. godine i, posebno, na godištu 2003/04. To su generacije koje ćemo pokušati da dovedemo do prvog tima Budućnosti. Što se tiče kadeta i juniora, tu za sada ne možemo puno uticati, niti mijenjati”, počeo je svoje izlaganje Ivanović, a prenosi portal kosarka.me.
”Moja namjera nije da kritikujem rad mojih prethodnika, ali će sigurno biti dosta promjena. Želim da implementiram moj način rada, da ostavim pečat. Cilj je da talentovana djeca iz Crne Gore dolaze u Budućnost i da iz svake generacije napravimo dva igrača za prvi tim. To bi bio ogroman uspjeh”, nastavlja Ivanović.
”Budućnost mora da bude gradski i državni klub, da bude brend i da djeca sanjaju da nose njen dres. Cilj Budućnosti mora biti da privoli talente da dođu i da ih zaštiti, da im obezbijedi optimalne uslove za trening i da najbolje dovede do prvog tima. Do sada je naš klub imao lošu saradnju sa klubovima van Podgorice i to želimo da promijenimo. Želimo da ostvarimo kvalitetnu saradnju sa svima, kako bismo svi imali korist”, kaže Ivanović.
Na novinarsko pitanje da li će biti formirana skauting služba, Ivanović je odgovorio:
”Neće biti klasične skauting službe, već ćemo se bazirati na uskoj saradnji sa klubovima. Pratićemo djecu, gledati treninge, dovoditi najbolje i, naravno, klubovi će za njih dobijati određeni procenat, kao što se radi u cijelom svijetu. Crna Gora nema preveliku bazu, ali svaka generacija ima po 10-15 perspektivne djece – naš zadatak je da ih sačuvamo.”
Međutim, kada je riječ procentima, novi direktor mlađih kategorija Budućnosti kaže da se tu ne radi o ”milionima”:
”Kada se pomenu obeštećenja i procenti, roditelji odmah u svojim glavama stvore slike miliona. To nije baš tako, da bi se postalo igrač potrebno je mnogo rada i truda i opet vrlo malo djece uspije i stigne do Evrolige, NBA itd. Kada se igrač probije, onda ima korist on, njegov klub, kao i klub u kojem je ponikao, ali to je proces”.
Ivanović dodaje da će škola košarke Budućnosti biti besplatna:
”Škola košarke se neće naplaćivati, svi koji se prijave će dobiti šansu da treniraju i da napreduju. Naravno, moj zadatak će biti da talentovanije igrače prosljeđujem u bolje selekcije, to nije lak posao, ali zato sam tu. U košarci je moto jasan – ili jesi ili nisi, nema tu previše filozofije”
Ivanović kaže i da danas djeca nemaju ”glad za košarkom”, kao kada je on počinjao da se bavi ovim sportom, i da je to dodatni problem za trenere:
”Mene pitaju koliko si ti trenirao dnevno – pa ja sam provodio po čitav dan na terenu! Danas toga više nema, ja dok prolazim pored igrališta često zastanem da pogledam da li ima djece i ta igrališta često zjape prazna. Nama trebaju djeca koja će biti uporna, koja će imati ogromnu želju da rade i uspiju”, zaključuje Ivanović.
Školu košarke Budućnosti vodiće profesor Dile Jovanović, koji kaže da su roditelji često remeteći faktor u stasavanju djece:
”Roditelji treba da su autoriteti svojoj djeci, ali na košarkaškom terenu to moraju biti isključivo treneri. Roditelji često pokušavaju da se miješaju u naš posao i to su stvari koje smetaju, i sa kojima se mi konstantno suočavamo i borimo.”
Upis u školu košarke Budućnosti će se vršiti od 1. septembra u prostorijama kluba u Njegoševom parku, svakog radnog dana od 9 do 15 časova.