Na današnji dan prije 25 godina Crvena zvezda je pobijedila (2:1) u istorijskom polufinalnom meču Bajern u Minhenu.
Tog 10. aprila 1991. Zvezda je oborila Bavarce na koljena, a jedan od najzaslužnijih za trijumf koji je otvorio vrata finala u Bariju bio je Dejan Savićević, koji se za „Blic“ sjeća minhenske noći za pamćenje.
– Sjećam se dosta detalja sa tog meča. Ostao mi je upečatljiv ogroman pritisak koji smo osjećali. Bajern je pre nas imao niz od 47 utakmica bez poraza u evropskim okvirima na svom terenu. S druge strane, mi smo imali odličnu ekipu, dosta mladu, ali koja je iskustvo stekla u prethodnoj sezoni u porazu od Kelna. U Beogradu smo pobijedili sa 2:0, a u revanšu, gdje to niko nije očekivao, izgubili smo sa 3:0 i ispali. To nam je svima bila velika škola – kaže Dejo.
Strijelac drugog gola u Minhenu otkriva i malo poznate detalje iz svlačionice koji su se zbili pred početak meča.
– Dobili smo sastave timova prije početka meča i vidjeli godišta njihovih igrača. Bili smo dosta mlađi, ali se nismo uplašili. Hrabrili smo jedni druge i govorili da su i oni od krvi i mesa i da nema razloga da ih se plašimo. Izašli smo s namjerom da damo maksimum, da budemo svoji i da svako odradi svoj dio posla na terenu.
Kontranapad koji su tada izveli Dejo i Pančev u drugom poluvremenu i danas je za fudbalske udžbenike.
– Gol u Minhenu je sigurno jedan od četiri ili pet najvažnijih u mojoj karijeri i posebno mi je drag. Darko mi je poslao odličnu loptu u prostor i već prilikom prvog kontakta sam dao for i bio u takvom naletu da Koler nije imao nikakve šanse da me sustigne. Prije šuta lopta je malo odskočila od zemlje, ali i pored toga poslao sam loptu u mrežu. Kada sad razmišljam o toj pobjedi, smatram da je to ravno tome da danas pobjedite Barselonu na “Nou kampu”. To je bio fantastičan rezultat. Koliko smo bili stabilni kao tim govori i to što smo na Olimpijski stadion istrčali sa sedam igrača koji su imali žute kartone. U takvom dvomeču da niko od nas ne dobije drugi žuti i da svi zadržimo pravo nastupa u Bariju, mislim da nije bilo nimalo lako – dodao je Genije.
O tome kakav je uspjeh postignut te aprilske noći u Minhenu, ali i u kasnijem istorijskom finalu protiv Marseja, Savićević kaže:
– Sada su drugačija, nova vremena. Mislim da ne samo naši klubovi iz bivše SFRJ, već i timovi iz istočne Evrope nemaju šanse da ponove takav uspjeh. Naša liga u to vrijeme je bila jedna od najjačih u Evropi i samo iz jakog takmičenja mogu da se stvore takvi, šampionski sastavi. Imate primjer Rusije, gdje klubovi imaju dosta novca, na primjer Zenit, koji je doveo Hulka, Vicela i druge, ali ne uspijeva da se približi uspjehu koji smo mi ostvarili. Isti je primjer i sa Šahtjorom koji je redovan u Ligi šampiona, ali ga nema u završnici i pored velikih sredstava koja ulaže.
Savićević, dvostruki osvajač Lige šampiona, smatra da bez obzira na vremensku distancu, svaki navijač crveno-bijelih sa ponosom treba da se prisjeća Barija.
– Zvezda uvek mora da se sjeća 1991. i da obilježava i Bari i Tokio. Skoro sam čuo da je klub izdao album sa sličicama “Nebo se otvorilo” koji je posvećen velikom uspjehu koji smo napravili. To je fenomenalna stvar. Nisam uspio da ga nabavim, ali 29. maja ću biti u Beogradu na svečanom obilježavanju 25 godina od osvajanja KEŠ-a i nadam se da ću doći i do albuma i vidjeti se sa nekadašnjim saigračima.
Blic.rs