Danka Kovinić završava godinu na 73. mjestu

Piše: Vladan 2.4k pregleda Dodaj komentar

Danka Kovinić će 2016. godinu u kojoj je stigla do 46. pozicije na WTA listi, najvjerovatnije, završiti na 73. mjestu.

Nakon eliminacije od Julije Gerges u 1. kolu Kupa Kremlja, djevojka koja za manje od mjesec slavi 22. rođendan je okončala sezonu u kojoj je imala više poraza nego pobjeda.

Pojavila se na 26 turnira, upisala isto toliko izgubljenih mečeva (plus još jedan na Olimpijskim igrama), a slavila je svega 23 puta.

Najdalje je otišla u Istanbulu, gdje je izgubila finale od domaće takmičarke Džagle Bijikakdžaj, a u Tjanđinu je stigla do polufinala. To bilo slabije nego lani, kada je na istom turniru igrala finale protiv Agnješke Radvanjske.

Dankina sezona se može podijeliti na dva dijela – prvi, kada je sa nekoliko odličnih rezultata došla do 46. mjesta na listi objavljenoj 22. februara i održala sličan nivo sve do osvajanja ITF turnira u Marseju 5. juna, kada je i izborila plasman na OI.

Od tada je krenula crna serija – izgubila je 11 od narednih 14 mečeva. Dobijala je samo mečeve protiv mnogo slabije rangiranih teniserki, ali je i poražena od djevojaka koje su tada bile 269, 235, 192, 123. na svijetu…

Donekle je izvukla situaciju u Tjanđinu, jer je savladala olimpijsku šampionku Moniku Puig, ali nedovoljno da bi se sezona proglasila uspješnom.

Danka nešto mora da promijeni u svojoj igri, ili će ubrzo ispasti iz Top 100…

Na vrhu WTA liste nije bilo promjena. Andželik Kerber će završiti godinu kao prva, a iza nje su moguće rokade nakon WTA šampionata u Singapuru.