Budućnost Voli u TOP 16 fazi Evrokupa!

Piše: Ognjen 333 pregleda Dodaj komentar

Budućnost Voli je u Top16 fazi Evrokupa, osnovni evropski cilj sezone ovjeren je dva kola prije kraja – u pobjedi 77:73 nad Ulmom u gostima. Partija u Njemačkoj bila je makar na nivou one iz velikog trijumfa u gostima Crvenoj zvezdi dva dana ranije. Nema stajanja, tim Petra Mijovića ne pokazuje znake umora.

Budućnost Voli pobijedila je Ulm u meču u kojem je, do same završnice, šutirala svega četiri slobodna bacanja. Dočekala je nove vrhunske partije Nikole Ivanovića i Melvina Edžima, a ishod nagovijestila već polovinom posljednje dionice…

Tim Petra Mijovića sada ima luksuz da se bori za vrh grupe B Evrokupa u posljednja dva meča – a odradila je sjajan posao i za crnogorsku košarku. U posljednje dvije utakmice, protiv Bulonj Metropolitana u petak i naredne sedmice protiv Mornara može igrati i rasterećenije, što je vijest koja će sigurno obradovati Barane. Takođe, ,,plavi“ se sada više mogu fokusirati na ABA derbi protiv Mornara u nedjelju. To su benefiti velike evropske pobjede u gostima; koferi puni samopouzdanja i podstreka sa kratkog i uspješnog izleta u Njemačkoj. I kapa dolje Petru Mijoviću i pomoćniku Vladimiru Todoroviću, kako su ekipu spremili za ovaj težak period mečeva početkom decembra.

Hvatanje preokreta

Mijović je već na početku 7. minuta mijenjao Kobsa, Rida i Danila Nikolića – a ekipa se suočila sa deficitom 19:10. Već u narednom napadu njemački bek i reprezentativac Obst je trojkom kaznio propust u odbrani ,,plavih“ (22:10), za zaokružen nervozan početak meča. ,,Zakuvan“ sa dva promašena zicera na startu i loš uvodni period za Džastina Kobsa, koji je do izlaska iz igre promašio oba šuta i imao izgubljenu loptu. Kašnjenje u preuzimanjima u odbrani njemački tim efikasno je kažnjavao sa distance sa strane pomoći, što je i uslovilo skor 24:12 za domaćina nakon prve dionice.

Ekipi je bilo naravno potrebno da proradi igra pika u napadu i da u šuterski ritam uđe Nikola Ivanović. Od deficita 32:22 na četiri i po minuta do poluvremena, ,,plavi“ su stigli do serije 15:3 i vođstva u samoj završnici druge dionice 37:35! Samopouzdanje se osjetilo od realizacije rezervnog centra Zorana Nikolića nakon ofanzivnog skoka za 32:24. Mijović je pružio povjerenje Kobsu i nije ga izvodio iz igre ni kad je promašio i četvrti šut iz igre na meču… Plejmejker mu je uzvratio košem za vođstvo u posljednjoj sekundi poluvremena, nakon bitnog skoka Zorana Nikolića. Prethodno, trojka Melvina Edžima (12 poena uz šut 4-4 iz igre i pet skokova, čak 18 indeksnih poena sa ,,trojke“ u prvom poluvremenu) bila je bitna za definitivno uhvaćen rezultatski priključak.

Samo 11 poena primila je Budućnost Voli u drugoj četvrtini, a Ulm je za dvije dionice sveden na svega 33 procenta šuta za dva poena. Podgoričani su od bundesligaša bili očigledno mnogo čvršći pod košem u bilo kojoj varijanti sporijeg napada.

Do kraja neumorni

Budućnost Voli uspjela je da se u dominantno fizičkoj borbi, gdje je rival nastupio značajno agresivnije u trećoj dionici, prilagodi vrlo specifičnom sudijskom kriterijumu rivala. Trojkom Ivanovića (njegov 13. poen) u 28. minutu zaslužila je prednost 55:49. Četvrtinu je zaslužila serijom 7:0, poen nije primila od kraja 27. do kraja 30. minuta – ro je bila ona odbrana koja je dva dana ranije zaslužila trijumf protiv Zvezde. Podgoričani su imali opipljivu prednost nakon tri dionice, u kojima su šutnuli svega dva slobodna bacanja! Ulm je obratio pažnju da ,,plave“ udalji od linije bacanja i ne dozvoli prilike za realizaciju Kobsa i Ivanovića sa penala – ali su svejedno Mijovićevi momci pronalazili rješenja.

Reakcije kompletnog tima, govor tijela i bodrenje nakon momenata poput faula u napadu Osetkovskog u 34. minutu, su jasno pokazale da nema bojazni da će ekipa energetski pasti. Ivanović je iz driblinga, preko ruke i iz step-beka, ubacio trojku (najljepši i odlučujući potez meča) – i tako uzvratio na trojku Osetkovskog za prednost 66:58. Tada je, na pola posljednje dionice, meč bio riješen. Pored Nikoline role, ipak treba istaći Kanađanin Edžima: i kad nije ubacivao poene, u drugom poluvremenu, briljirao je u odbrani i u borbi za skok. I potvrdio izuzetnu formu iz derbija sa Crvenom zvezdom… U teškom ritmu mečeva, upravo takav Melvin potreban je Budućnost Voliju – ekipi koja će se do kraja boriti za vrh grupe B Evrokupa.