Argentina pobijedila Australiju, u narednoj rundi rival Holandija

Piše: Ognjen 433 pregleda Dodaj komentar

I dalje sija zvijezda – Lionela Mesija. Argentina je savladala Australiju u osmini finala Mundijala, a jedan od najboljih fudbalera svih vremena dao je gol u svom 1000. profesionalnom meču. Rival južnoameričke selekcija u narednom meču (9. decembra) biće Holandija koja je pobijedila SAD sa 3:1.

Čarobnjak iz Rosarija potpisao je deveti pogodak za ,,gaučose“ na Svjetskim prvenstvima – u tom segmentu prestigao je Dijega Armanda Maradonu, ali još uvijek nije Gabrijela Batistutu koji je na najvećem fudbalskom turniru 10 puta bio strijelac.

Mesi je načeo ,,sokeruse“ u 35. minutu, a priču na stadionu Ahmad bin Ali dovršio je dvadeset dvogodišnji Hulijan Alvarez koji je u 57. kaznio grešku golmana Rajana.

Ekipa Lionela Skalonija spletom okolnosti je sama sebi dala gol nakon što se lopta odbila od Fernandeza, promijenila smjer i prevarila Martineza u 77.

Ipak, Australija nije imala goriva da uradi nešto više, iako je u sedmom minutu nadoknade imala 100 posto šansu Kjuola.

Nova taktička pobjeda Van Gala

Ponovo to nije bila Holandija koja opija igrom, Holandija koja nagovještava velike stvari, ali je još jednom bila Holandija koja zna što hoće i kako to da ostvari.

,,Lale“ su prve stigle do četvrtfinala Svjetskog prvenstva nakon što su na stadionu ,,Kalifa internešenal“ u Dohi eliminisale Sjedinjene Američke Države – 3:1.

Veliki je to povratak evropskog velikana među osam na svijetu nakon što je propustio Mundijal 2018. poslije drugog mjesta 2010. i trećeg 2014. godine.

Pulišić je već u trećem minutu mogao da dovede SAD u vođstvo, ali mu je zicer ,,skinuo“ golman Nopert.

Imali su ,,jenkiji“ još nekoliko opasnih napada poslije šanse asa Čelzija, a onda primili pogodak u 10. minutu. Iz odlične tranzicije ,,lala“ Damfris je odigrao povratnu za Memfisa Depaja čiji je šut bio neodbranjiv.

Tim Luja van Gala, kritikovanog tokom grupne runde uprkos osvajanju prvog mjesta u grupi, bio je bolji poslije vođstva, da bi u završnici poluvremena inicijativu ponovo preuzeli Amerikanci i bili blizu izjednačenja kada je šut Vee s 20 metara zaustavio odlični Nopert.

I onda, kao po pravilu, gol Holandije u najbolnijem momentu za rivala – opet je asistent bio Damfris, a strijelac ovog puta Dejli Blind, slabijom, desnom nogom, za 2:0 u nadoknadi.

Amerikanci su dobro počeli drugo poluvrijeme, pokušavali preko Rima i Mekenija, da bi na drugoj strani golman Tarner zaustavio opasne udarce Kopmajnersa i Depaja.

U 76. napokon se ,,jenkijima“ isplatila ofanzivna igra. Nekoliko trenutaka nakon što je Damfris odbranio prazan gol poslije njegovog udarca, Hadži Rajt postigao je jedan od čudnijih i srećnijih golova u istoriji SP.

Bilo je vremena za potpuni povratak Amerikanaca jer je pogodak postignut u 76. minutu, ali je u 81. Holandija otklonila sve dileme.

,,Lale“ su sjajno reagovale na pritisak rivala, a mrežu je zatresao usamljeni Denzel Damfris i krunisao sjajnu partiju protiv talentovanog tima SAD.

Van Gal ne zna za poraz u 19 utakmica otkad se vratio na klupu Holandije prošle godine. Odolijeva godinama, kritikama, u Kataru za sada – na ovaj ili onaj način – dobija što želi.

Ples ,,gaučosa“

Argentina je bila apsolutni favorit, ali je naišla na čvrstinu i dobro postavljenu Australiju u defanzivnom bloku.

Posjed je ubjedljivo bio na strani ,,gaučosa“, koji više od pola sata nisu uspijevali da nađu pokotinu u odbrani rivala.

Čak su se ,,sokerusi“ malo oslobodili pritiska, a ujedno i odvažili da izađu visočije. Malo je zaprijetila Australija, a onda je bila prinuđena na kapitulaciju.

Briljantnu timsku akciju izveli su Južnoamerikanci u 35. minutu, Otamendi je ostavio loptu za Mesija, a potom je uslijedio prizeman šut lijevom, kroz noge protivničkom igraču i pored ispružene ruke golmana Rajana koji je ostao nemoćan.

Sve se otvorilo. Četa selektora Skalonija imala je prednost i mogla lakše da vodi utakmicu u nastavku.

Klasa je očigledno bila na strani Argentine, koja je prelomila duel u 57. minutu. Golman Martinez krenuo je da dribla De Pola, ali mu se prikrao Alvarez koji je rutinski poentirao na praznu mrežu.

Meč je bio gotov, Argentina je do kraja igrala relaksirano, bez pretjerane potrošnje, čuvajući snagu i energiju za mnogo zahtjevnijeg protivnika kakav je Holandija.

Situacija se, doduše, na trenutak zakomplikovala kada je Fernandez nesrećno savladao svog golmana nakon šuta Gudvina u 77.

Šansu za izjednačenje propustio je Behić, a potom su ,,gaučosi“ iskontrolisali stvari na terenu.

Mesi je servirao zlatnu priliku Lautaru Martinezu koji je opalio preko mete, pa promašio još jedan zicer.

Ispromašivali su se Argentinci, a u 97. minutu je golman Martinez spriječio produžetke nakon odbranjene Kjuola.

Ostalo je 2:1, za emotivnu latino pjesmu južnoameričkih navijača.

Mesi je prestigao Maradonu u mnogim segmentima, ali u jednom nije – Dijego je osvajao Mundijal, Mesi još nije.

Kao lider aktuelne selekcije, strijelac tri gola u Kataru, trideset petogodišnji fantazista i dalje sanja ,,boginju“ u svom oproštajnom Svjetskom prvenstvu.

Van Gal poljubio Damfrisa: Možemo bolje

Selektor Holandije Luj van Gal bio je u elementu nakon pobjede nad SAD i plasmana u četvrtfinale Mundijala.

Legendarni ,,Poručnik, sam po sebi specifičan, raspoložen je došao na pres konferenciju, a u sali je uradio kranje neobičnu stvar – poljubio je Denzela Damfrisa, igrača koji je dao jedan od tri gola ,,lala“.

– Poljubio sam ga pred utakmicu, a sada ću i pred svima – rekao je Van Gal uz osmijeh.

Odmah je saopštio da će ekipa imati slobodan dan…

– Previše su me gledali ovih dana, neka odmore malo od mene – kazao je holandski selektor.

,,Oranje“ će 9. decembra igrati sa Argentinom u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva.

– Bili smo dobri, nema šta, ali još nismo dovoljno dobri u posjedu. Gubimo previše lopti. Ili ćemo to da ispravimo, ili nećemo osvojiti titulu. Imali smo plan da Amerikance napadamo bočno i to smo radili veoma dobro. Oni se nisu prilagodili našoj igri. Dobra predstava, ali možemo i bolje – istakao je Van Gal.

As Liverpula Virdžil van Dajk odradio je posao u odbrani.

– Mislim da igramo sve bolje na ovom prvenstvu, to je moj osjećaj, makar je sigurno da možemo i bolje od ovoga kako smo igrali protiv SAD. Imamo ispred sebe nekoliko dana odmora i nastavljamo gdje smo stali. Tri pobjede i naslov svjetskog prvaka? Možda zvuči jednostavno, ali ne gledamo toliko daleko – rekao je snažni defanzivac.

1 klik - 100 freebet-ova! Registruj se na meridianbet.me i pokupi najbolji poklon dobrodošlice!
IZVOR: pobjeda.me