Ana Milačić je bivša rukometašica koja radi u Ministarstvu sporta i mladih Crne Gore.
Ana donosi važne perspektive iz oba svijeta – sportskog i administrativnog – što je čini ključnim glasom u oblikovanju politika koje podržavaju razvoj sporta i sportistkinja.
Kao bivša sportistkinja koja sada radi u Ministarstvu sporta i mladih, opisala je kako je njena sportska karijera uticala na pristup radu u državnim institucijama, na koji način iskustvo sportiste pomaže u razumijevanju potreba sportista u Crnoj Gori, posebno sportistkinja, govoreći na konferenciji ,,Women4Sport”, posvećenoj promocijoj rodne ravnopravnosti i osnaživanju žena u sportu, koja je u organizaciji Crnogorskog olimpijskog komiteta održana u Podgorici.
– Prije svega, željela bih da kažem da je rukomet moja prva ljubav i da mi je pružio mnogo više od medalja i pehara. Ako govorimo o sportistkinji u Ministarstvu sporta i mladih biću iskrena i kazati da je prelaz bio težak. Izuzetno teško je bilo početno navikavanje na nove obaveze nego sve godine na terenu. Konkretno – volim što se bavim međunarodnim relacijama, volim što su mi konekcije iz svijeta sporta pomogle, obzirom da nijesam bila ovdje sve ove godine. I srećna sam što sam sa povratkom kući srela ljude sa kojima sam napravila prve rukometne korake, kao i ljude sa kojima sam dugo godina, dok sam bila u inostranstvu, imala dobru saradnju. Konkretno mislim na Crnogorski olimpijski komitet i Fakultet za sport i fizičko vaspitanje.
Milačić smatra da samo udruženim snagama možemo dobiti prave obrise za dobrobit crnogorskog sporta.
– Ministarstvo sporta u posljednjem periodu pruža šansu ženama, sportistkinjama. Trudimo se da na najbolji način taj fer-plej i disciplinu primjenjujemo u ovaj dio državnog organa.
Obzirom na to da sada radiš na kreiranju i sprovođenju politika u sportu, koji su ključni prioriteti Ministarstva sporta kada je riječ o podršci ženskom sportu i ravnopravnosti u sportu? Koje inicijative su u planu za unaprjeđenje položaja sportistkinja?
– Krenula bih od strateškog dokumenta. Želja nam je da isforsiramo komponentu dualnih karijera kako bi sportistkinjama i sportistima otvorili put nakon završetka karijera. Lično, znam koliko je teško kao sportista izbalansirati obrazovanje, privatni život… U godinama koliko se bavimo sportom, praktično drugi ljudi završavaju sve za nas. Krenite od putovanja, neko drugi je završio rezervaciju karata, hotela, naše je da se pojavimo i da pratimo grupu. Ovo je samo banalni primjer. Prosto, nakon završetka karijere krećemo iznova da živimo život.
Milačić je još napomenula da je komponenta dualnih karijera – strateški dokument ,,za koji se trudimo da uvijek negdje bude bolji od prethodnog“.
– Želimo da oslušnemo sve ljude iz svijeta sporta i Saveze kako bi na najbolji način napravili sponu između terena, državnog organa i sportista.
Na osnovu iskustva, koje bi savjete dala mladim sportistkinjama koje razmišljaju o prelasku iz sporta u profesionalni život izvan sportskih terena? Šta smatraš ključnim za uspješnu tranziciju?
– Ne vjerujem da je bilo kome tranzicija bila lagana, ali, negdje, treba da smo samosvjesni. Doživjela sam sa 17 godina, znači kao mlada osoba, najtežu sportsku povredu – kidanje prednjeg ukrštenog ligamenta. U tom trenutku nije mi bilo potrebno da neko sa strane sugeriše da sve preko noći može da se završi. Do kraja želim da sam iskrena i kazaću da mi rukomet nikada nije bio cilj već sredstvo. U smislu da sam kroz rukomet imala sreću da boravim u lijepim zemljama, koje su mi pružile šansu da se obrazujem i dodatno usavršavam na svakom polju. Mišljenja sam da je za mladu ženu obrazovanje najbitnije. Lijepo je kada se sve spoji u jedno. I negdje je krajnji cilj rukometnog puta možda baš ovo i ovdje gdje se sad nalazim – da osluškujem šta će reći naši sportisti. Jer osim institucialne podrške mogu da ih razumijem jer sam sve to osjetila na svojoj koži, samim tim jer sam prošla njihov put. Lično, ne mogu da se pozovem na pravni akt kao kolega koji je studirao pravo, ali apsolutno ne može ni on da razumije sport kao što može bilo koja od nas koja je ovdje prisutna. Mislim da je krajnji cilj da se iz svakog pojedinca izvuče maksimum. Da zaključim: da budemo samosvjesne, disciplinovane i da na taj način pravimo jake žene za kvalitetniju budućnost u svim sverama, a ne samo u sportu – poručila je Milačić.