„Ajkule” daleko od polufinala: Španija prejaka za Crnu Goru

Piše: Vladan 345 pregleda Dodaj komentar

Već viđen scenario i već viđena nemoć crnogorskih vaterpolista u duelu sa objektivno boljim protivnikom u mečevima kada poraz znači i eliminaciju sa najvećih takmičenja.

“Ajkule” su se pretplatile na plasman u četvrtfinala, dalje od toga jednostavno ne mogu – posljednji put su u borbu za medalje ušle u januaru 2020. na EP (tada su osvojile bronzu), a sada ih je u tom poduhvatu spriječila Španija na Svjetskom prvenstvu u Dohi.

“Crvena furija” je jedna od dvije najbolje ekipe na svijetu, vjerovatno i najbolja, i to je pokazala – slavila je 15:12 u duelu u kojem je pobjednik bio poznat već u finišu treće četvrtine kada se protivnik treći put u utakmici odlijepio na veliku prednost.

Crna Gora je samo ponovila stare boljke.

Opet je očajno otvorila meč, gubila 4:0, onda i 6:2, ali u drugom periodu je konačno proradio napad, pa je postala donekle konkurentna – razigrao se Marko Mršić, pogodio je i Draško Brguljan, pa je na poluvremenu minus bio sasvim prihvatljiv – jedan razlike (8:7).

Uvodni minutu 3. četvrtine su, međutim, odredili sve – naša selekcija je ponovo ušla u seriju grešaka u odbrani i napadu, a aktuelni prvak Evrope bez milosti to kažnjavao.

Poražavajuće zvuči podatak da “ajkule” u tom dijelu igre nisu dale nijedan gol (imale su četiri napada s igračem više), primile su pet i meč je bio riješen.

Tako je pred posljednjih osam minuta Španija vodila 13:7, kasnije je bilo i 15:9, a makar je finiš pripao izabranicima Vladimira Gojkovića koji su s tri vezana pogotka učinili da poraz bude prihvatljiviji.

Mršić je bio najbolja karika u našoj selekciji, postigao je četiri gola. Kod Španaca se pet puta upisao Felipe Perone, četiri gola je dao Alvaro Granados, a tri Rođer Taulj…

Španija je tako nastavila niz protiv Crne Gore, koja je nije savladala još od februara 2020. kada je bila bolja u Svjetskoj ligi.

Naš nacionalni tim ide u razigravanje za plasman od 5. do 8. mjesta. Prvi rival – u četvrtak od 11 sati – biće poraženi iz današnjeg duela Italije i Grčke.

CRNA GORA – ŠPANIJA 12:15 (2:5, 5:3, 0:5, 5:2)

Crna Gora: Lazović, Brguljan 1, Perković, Averka 2, Mačić, Popadić 2, Đ. Radović, Ukropina 1, Spaić 1, Matković, V. Radović 1, Tešanović (šest odbrana), Mršić 4.

Španija: Agire, Munaris 1, Granados 4, Sanauža 2, Del Toro, Larumbe, Famjera, Kabanas, Taulj 3, Perone 5, Bustos, Lorio (11 odbrana), Biel.