Žarko Marković je jedan od trojice Crnogoraca u dresu Katara koji se sa Francuskom bori za titulu svjetskog prvaka! Marković je tako, pravo iz Cetinja, crnogorske Doline bogova, uzletio na – krov svijeta!
Od pedesetih godina prošlog vijeka Cetinje kotira kao grad muškog rukometa. Na sada zapuštenom terenu prve korake napravio je nekada najbolji igrač svijeta Veselin Vujović, a za njim mnogi drugi. Nove generacije obilježio je Marković, koji na ovogodišnjem SP-u u dresu Katara postiže sjajne rezultate.
“Moj zet je došao ovdje, na poligon, da mi kaže da njegov rođak ima dva sina koji su ljevaci i koji bi htjeli da treniraju rukomet. Ja sam rekao: ‘Dovedi ih, pa da vidimo šta će biti…'”, govori rukometni trener Miodrag Popović.
“I tako su oni došli, njih dva brata, Mirko i Žarko. Odmah na prvim treninzima [Žarko] je pokazao da ima onu sportsku drskost koju treba da ima jedan rukometaš i da želi da uspije. Radio je, vrijedan bio, slušao je i vrlo rano smo počeli da mu dajemo šansu da igra.”
Sa Cetinja je Žarko pošao u Kać, zatim Veszprem, Metalurg, Goeppingen, Hamburg, sve do katarskog El Jaisha. Igrao je i za domaću reprezentaciju.
“Najveći njegovi kvaliteti su sigurno što preuzima odgovornost u trenucima kada niko neće. Kada se lomi rezultat, uvijek je on bio taj na koga smo igrali i, naravno, što ima ‘top’ u ruci”, navodi bivši reprezentativac Crne Gore Marko Dapčević.
Žal za prenosom
Cetinjani, prema tradiciji, pasionirano prate rukomet. Žale se što na domaćim televizijama nema prenosa utakmica sa Svjetskog prvenstva, kako bi gledali crnogorske igrače.
“Odjedanput na nijedan kanal nema, nema nigdje prenosa, ja stvarno ne znam što je to“, kazao je Cetinjanin Gojko.
Njegov sugrađanin Luka potcrtava kako je rukomet veoma popularan u ovom gradu.
“Što se tiče Žarka Markovića, ja samo mogu da konstatujem da je napravio veliki uspjeh, ali da mi je žao što to nije napravio sa reprezentacijom Crne Gore”, dodaje.
Marko, također sa Cetinja, ističe kako za Žarka ima da kaže sve najbolje.
“On je jedan odličan momak, odličan igrač…”
“Crnogorska reprezentacija ne učestvuje na SP-u u Kataru, no tri su Crnogorca u dresu domaćina. Osim Markovića, tu su golman Goran Stojanović i pivot Jovo Damjanović”, podsjeća novinarka Marinović.
“Prica o Žarku Markoviću, ali i drugim uspješnim crnogorskim rukometašima, priča je o muškom rukometu u ovoj zemlji. Sportu koji se posljednjih godina, nažalost, suočava sa ozbiljnim problemima”, dodala je.
Klubovi na ivici gašenja
Glavni problem je nedostatak novca, zbog koga su domaći timovi na ivici gašenja, a perspektivni igrači odlaze. Rukometaši cetinjskog Lovćena, prvaka Crnogorske lige, iako je zima, treniraju u sali bez grijanja, a snalaze se i za sve ostalo. Situacija je ista u ostalim ekipama.
“Smatram da je rukomet u Crnoj Gori, nažalost, dotakao dno i pitanje je kako će sve to da se odvija i rješava i kako će muški rukomet da ispliva tamo gdje treba da ispliva“, govori trener Lovćena Ranko Popović.
“Ako ovako nastavi, smatram da će crnogorski rukomet, klupski, nažalost, biti još koju godinu i pitanje je onda sta će biti s njim. A to bi bila katastrofa.”
Katastrofa koja se, kaže Popović, može spriječiti jedino promjenom odnosa države i Rukometnog saveza prema muškom rukometu. U suprotnom, čini se, ovaj sport bi mogao zamrijeti, a igrači nastaviti odlaziti i sreću tražiti u drugim ligama i reprezentacijama daleko od svoje zemlje.
Al Jazeera/VP