Na dužnost direktora Uprave za mlade i sport sjutra stupa Igor Vušurović. Proslavljeni odbojkaš, olimpijski šampion iz Sidneja 2000. godine na tu funkciju dolazi kao vršilac dužnosti, ali ga to neće spriječiti u namjeri da ispuni ciljeve koje je stavio pred sebe.
Šta više, najavljuje da će se u kancelariji ponašati baš kao na terenu – biće fer prema svima, ali će se beskompromisno boriti da ispuni ono što je zacrtao…
“Imam iskustvo iz Crnogorskog olimpijskog komiteta, Odbojkaškog saveza, kao i učešća u forumima koji su vezani za Evropsku odbojkašku konfederaciju i Balkansku odbojkašku asocijaciju. Bio sam na brojnim seminarima i sastancima o sportu i ovdje i u inostranstvu i znam šta me čeka“, poručio je Vušurović na početku razgovora za „Vijesti”.
- Možda i najveći problem od obnavljanja nezavisnosti prije sedam godina je činjenica da su neki sportovi bili nepravedno zapostavljeni, a neki previše „gurani”.
“Ne bih sad da kvalifikujem koji su sportovi forsirani, a koji nisu. To je stvar koju opredjeljuju dokumenti o razvoju crnogorskog sporta, koji su davno donijeti. Od ponedjeljka ću, ipak, da gledam šta i kako mogu da uradim na tom planu”.
“Mislim da je suštinski problem, ipak, nedostatak novca. Kriza je velika, ali sport je, ipak, naš najbolji reprezent, to svi odavno ponavljamo i potrebna mu je pomoć. Mislim da smo ispred svih drugih grana u privredi, jer imamo stanovnika koliko prosječan evropski grad, a ne može baš svako da se podiči rezultatima koje mi imamo”.
- Da li je neophodno da se posveti pažnja i razvoju sporta, a ne samo vrhunskom?
“Nije sport samo ono što smo gledali u petak veče na stadionu pod Goricom, ili utakmice rukometašica, vaterpolista… Ako želimo da u perspektivi i dalje toga bude, moramo da se posvetimo svemu – školskom sportu, djeci, rekreaciji… A taj konačni proizvod, vrhunski sport, svakako je za ponos svih nas”
- Smatrate li da je problem što se sve manje djece bavi sportom?
“Drugi su trendovi svuda u svijetu, društvo se sve brže razvija. Djeca su sada zrelija sa 15 godina, nego u prethodnom periodu sa 20. Sve je dostupno na internetu, postoje i druga interesovanja”.
“U moje vrijeme je jedina igračka bila lopta i mogao si ispred zgrade da se bezbrižno igraš i nadmećeš. Sport treba da se vrati na prave vrijednosti, a to je promocija zdravog života i sportista iz ove sredine, koji su ponašanjem, intelektom, bezrezervnim angažovanjem, hrabrošću došli do visina”.
“Ljudi iz košarke, rukometa, fudbala, atletike… koji su proizvod ovog društva, najbolji su primjer i motivišu djecu da se bave sportom”.
- Hoćete li sa nove funkcije pokušati da spriječite odlazak crnogorskih talenata u druge reprezentacije? Primjera je mnogo – od vaterpolista, košarkaša, rukometaša…, a to ovako mala država ne može da istrpi.
“Jesmo previše mali, ali je iluzorno nekome nametati nacionalni osjećaj. Bar ja tako na to gledam. Ovo je moj stav, a ne Uprave. Neću nikoga nagovarati da bude tu, praviti nekakvu prisilu, jer to nije dobro ni za koga”.
“Mislim da će mnogo efekta imati uspjesi fudbalera, rukometašica, vaterpolista, košarkaša… jer vidim da ima mnogo djece koja imaju osjećaj za reprezentaciju i državu. To su zamasi koje treba koristiti. Ne govorim o politici, već samo o pravilnom odgoju i odnosu prema zemlji u kojoj si rođen”.
- Ima, doduše, i primjera stranaca koji su Crnoj Gori pomogli da napravi željene rezultate.
“Promijenio se svijet, tako da je i sport podložan promjenama. Bogate zemlje diktiraju trendove i pravila fudbala, košarke, prelazaka u druge zemlje, uzimanja pasoša… Time su ostavljene mogućnosti i manjim zemljama da sa jednim ili dva imena naprave kvalitet koji bi bio kompatibilan sa ostalim reprezentacijama”.
“S druge strane, ne smijemo sebi da dozvolimo luksuz da naša djeca igraju za druge zemlje, zbog čega će kampanja da se to ne dešava biti jedan od ciljeva na kojima ću raditi”.
“Problem je i što savezi i klubovi govore da je kriva država, a neophodna je kooperacija svih. Mora da se mijenja politika tih saveza i klubova, mora da postoji pravilna komunikacija i adekvatna procjena o budućnosti svakog igrača”.
- Od 2009. ste izvršni direktor Odbojkaškog saveza Crne Gore. Hoćete li napustiti tu funkciju?
“Čeka me obiman i zahtjevan posao u Upravi, kojem moram da se posvetim u narednom periodu, zbog čega se moj angažman u OSCG završava. Biti na dva mjesta i raditi dobro je nemoguće”.
“Moram da budem pošten i prema sebi i prema savezu, koji mi je dosta toga dobrog dao. Crnogorski sport je zaslužio da se maksimalno posvetim novom poslu, jer je dosta vremena prošlo otkada je mjesto direktora Uprave za mlade i sport upražnjeno”.
“Mnogo je stvari koje bi trebalo uraditi, dosta toga se nagomilalo, ali uz otvorenost i angažman kao na terenu, ubijeđen sam da će biti pozitivnih pomaka”.
- U prethodnom periodu je bilo mnogo polemika o tome kako je država dijelila novac savezima, jer su neki potcijenjeni, a neki precijenjeni. Da li ćete se truditi da promijenite tu sliku?
“Sve je već podijeljeno prije mog dolaska za ovu godinu, ali u narednom periodu ću se konsultovati sa svim sportskim subjektima. Moramo da vidimo šta je u njihovim planovima, ali je problem što kategorizacija sportova, koja je davno pominjana, nije napravljena”.
“Ne bi bilo ozbiljno da sad kažem šta će dešavati u perspektivi, ali se nadam da će brojni ljudi, bivši i sadašnji sportisti, koji su mi čestitali na novoj funkciji, blagonaklono gledati na sve ovo i biti mi od pomoći”, zaključio je Vušurović.
(vijesti.me)