Tokio, stižu Crnogorke!

Piše: Reprezentacija.me 291 pregleda Dodaj komentar

Crna Gora je napravila ogroman, petogodišnji korak do Tokija – ,,lavice“ će treći put, nakon Londona i Rija, nastupati na Olimpijskim igrama.

Ovaj put, nakon dugih putovanja do Francuske i Danske, naše reprezentativke plasman na najvećoj sportskoj smotri izborile su kod kuće – velikom pobjedom nad Norveškom (28:23 -na premijeri), te bezbolnim porazom od Rumunije 28:25, jer su u konačnom zbiru imale najbolju gol-razliku.

Slavile su đevojke sa stručnim štabom nakon sinoćnje utakmice, slavile su i đevojke koje su iz objektivnih razloga propustile kvalifikacije (Raičević, Brnović, Rajčić i Despotović), a slavlju su se pridružili navijači koji su ispred hotela ,,Verde“ od prvog dana pružali snažnu podršku našem zlatnom timu.

,,Lavice“ su do istorijskog rezultata, još jednog, stigle, kako su i same kazale, zbog milion razloga koji su ih spojili kada je bilo najteže. A bilo je teško od prvog dana priprema i saznanja da neće imati pomoć od Jelene Despotović, što ih nije pokolebalo u namjeri da uspiju. Zbile su redove, hrabrile se i moćno odigrale na premijeri sa aktuelnim šampionkama Evrope. U najavi meča obećavale su velike stvari, a na terenu, sve što su zamislile, sprovele u djelu. Kjučna je bila odbrana, protiv koje se Norvežanke nijesu naigrale (do odmora dale gol sa devet metara i iz kontre). Nikolina Vukčević i Đurđina Jauković odradile su veliki posao u defanzivi ,,5-1“, koja je potpuno zbunila norveški tim, a pomalo i selektora Hergeisona koji je već u 12. minutu zamijenio četiri igračice. Dugo je stručni štab tražio dobitnu kombinaciju, nije uspio, slavila je Crna Gora 28:23. U tom meču ozbiljno se profilisala golmanka Ljubica Nenezić, koja je odigrala glavnu ulogu i sinoć kada je zaustavila dva šuta sa sedam metara Kristini Neagu i Elizi Bućeski. I ono najvažnije – selektor Kim Rasmusen u rotaciji je sa Andreom Klikovac dobio najsnažniju podršku u napadu. I upravo hrabra igra, podrška djevojkama koje u svojim klubovima nemaju veliku ili ne onoliku minutažu koju kvalitetom zaslužuju, dala je rezultat. Vjerovao je stručni štab u svaku akciju, podignutu ruku, blok, kontru, u golmane, krila, bekove, pivote…

I upravo je osjećaj snage iz pobjede nad Norveškom, pomogao da se ne okliznu sa Rumunkama. ,,Lavice“ su u sinoćnjem meču imale komociju da izgube sa četiri gola i da odu u Tokio.

Rumunke su u drugom poluvremenu imale nekoliko puta šansu da odu na ,,plus 3“, ali je tada, za pola koraka naš tim bio brži. Kao i nakon što je Matea Pletikosić dobila crveni karton u 24. minutu ili kada je Đurđina Jauković zaradila drugo isključenje minut ranije. U momentima ,,biti ili ne biti“, ,,lavice“ su dobijale nenormalnu snagu, a džokeri su isplivali. Tako je Majda Mehmedović postigla važan gol sa svoje polovine i iznudila sedmerac za 13:13, a Jauković, nakon minusa od dva gola, sa devet metara pogodila za prvo vođstvo od 14:13 tri minuta prije kraja prvog poluvremena. U rezultatskoj klackalici, naše dame su od minusa (17:19 – 36. minut) stigle do velikog plusa (23:21 – 50. minut), ali i dozvolile rivalkama u finišu da se razigraju i pobijede 28:25. Slaba vajda za Neagu i drugarice koje su u Podgoricu stigle za olimpijsku vizu.

Poznati učesnici OI, danas žrijeb za baraž SP

Na Olimpijskim igrama pored Crne Gore i Norveške, učestvovaće domaći Japan, zatim Francuska, Holandija, Brazil, Južna Koreja, Angola, Španija, Švedska, Rusija i Mađarska. Termina žrijeba nema, ali je poznat termin žrijeba za baraž SP – danas od 15 sati u Beču.

Crnogorke su 1. šeširu, sa Rusijom, Njemačkom, Mađarskom, Švedskom, Rumunijom, Srbijom, Poljskom, Češkom i Slovačkom. U 2. šeširu su 10 reprezentacija iz pretkvalifikacija: Portugal, Slovačka, Turska, Ukrajina, Sjeverna Makedonija, Austrija, Italija, Island Švajcarska i Bjelorusija.

Prvi mečevi baraža su 16. ili 17. aprila, revanši su četiri dana kasnije.

Naš tim je glavni favorit za odlazak na SP u Španiji.