Crna Gora ponovo ima Ministarstvo sporta, a prvog čovjeka tog resora Nikolu Janovića čeka ogroman posao, prvo u stvaranju prave administracije, a onda i poboljšavanju uslova i stvaranju prave atmosfere za ostvarivanje boljih rezultata.
Nakon što naši sportisti nijesu napravili uspjeh na OI u Riju, jasno je postalo da neke stvari valja promijeniti, zbog toga je premijer Duško Marković odmah najavio značajne izmjene.
„Donijećemo Nacionalnu strategiju razvoja sporta za period od četiri godine, a s obzirom da je sadašnji Zakon o sportu pokazao i određene nedostatke i propuste – predložićemo adekvatnija rješenja. Planski ćemo širiti mrežu sportske infrastrukture, osposobiti institucije za vršenje redovnih ljekarskih pregleda i testiranja sportista, kao i unaprijediti sistem finansiranja sporta. Vlada će imati nultu toleranciju za bilo kakav vid ispoljavanja nasilja na sportskim terenima i tribinama stadiona i dvorana“ – rekao je mandatar prilikom iznošenja ekspozea.
Za potpuno novi Zakon o sportu nema vremena pošto je to procedura koja iziskuje čak i višegodišnji rad. Jednostavno potrebno je neke stvari uraditi odmah, kako bi se ostvario dobar rezultat u ovom olimpijskom ciklusu, zato će se dodatnim uredbama i dopunama, dati prioritet sportovima koji zaslužuju punu pažnju. Da je to potrebno smatra i Petar Porobić, direktor VPSCG-a.
“Zakon o sportu trebalo bi preispitati i urediti na osnovu onoga što je praksa potvrdila kao dobro ili pokazala da ne valja. Konkretno, valjalo bi preispitati i sprovesti u djelo kategorizaciju sportova, jasno se odrediti o prioritetima u Nacionalnoj strategiji. To mora biti dokument koji će biti vodilja. Moramo da se odredimo jesmo li za masovnost ili da se forsiraju oni sportovi koji bi mogli da donesu dobre rezultate i budu prava afirmacija države.” – kaže Porobić za CDM i dodaje:
“Tu je svakako vrlo važno urediti i proces registracije klubova. Mnogo je sportova u kojima imate ogroman broj klubova čak i iz istog grada, od toga mnogo njih ni ne funkcioniše ili radi, ali bez ikakvog rezultata. Svi oni dobijaju određen novac, koji bi imao mnogo više koristi kada bi bio dijeljen manjem broju ekipa. Svakako tu je i problem adekvatnih sportskih terena, ali siguran sam da će se to sve riješiti u Ministarstvu i da će se baš o ovim pitanjima voditi računa.” – zaključuje Porobić.
Žarko Raković, jedan od selektora naše karate reprezentacije, koja ima potencijala da se nađe sa više učesnika na OI u Tokiju, nada se da će se fokus sada pomjeriti na sportiste koji imaju potencijal.
“Za sportiste koji cijeli život posvete i podrede osvajanju medalje na najvećim takmičenjima puno će značiti ako će njihovi rezultati vrednovati na pravi način. Prava stvar u pravo vrijeme. Četiri godine je do OI i treba sportiste motivisati da treniraju po 6-7 sati, jer samo se tako stiže do uspjeha.” – kaže Raković za naš portal.
Žarko je napravio čudo sa karate klubom Omladinac, pošto su takmičari baš iz te ekipe u posljednjih šest godina osvojili čak 19 medalja na evropskim i svjetskim šampionatima.
“Potrebna nam je bolja sala za seniore, više sredstava da bi seniorima obezbijedili nastupe na turnirima iz Premijer lige, gdje će se skupljati bodovi za OI.” – kaže Raković i dodaje:
“Bez jakog saveza teško da bilo koji klub može uspjeti. Naš klub jeste jak, ali da bi bio još bolji treba ulagati u savez, pa tek onda i u klub.”
Novac je generalno problem, ali postoje svijetli primjeri u našoj zemlji koji pokazuju da se na novac ne čeka samo od institucija. Ogromne su mogućnosti dobijanja sredstava iz evropskih fondova, međutim slabo je interesovanje.
PVK Jadran pokazao je da se na taj način može uraditi mnogo, pa je novcem iz IPA fondova klub iz Herceg Novog organizovao ogroman broj projekata koji su za cilj imali usavršavanje mlađih kategorija i trenerskog kadra. U pitanju su bili međuregionalni projekti sa klubovima iz Hrvatske, ali bilo je još mnogo šansi, ipak ne i pravog interesovanja da se one iskoriste…