Skupština OSCG: Kvantitet nije uvijek i kvalitet

Reprezentacija.me
Piše: Reprezentacija.me 1.1k pregleda Dodaj komentar
FOTO: Vijesti
FOTO: Vijesti
FOTO: Vijesti

Da kvantitet i masovnost ne znače uvijek i kvalitet, najbolje odslikava stanje u crnogorskoj odbojci. Kako je saopšteno na jučerašnjoj redovnoj Skupštini Odbojkaškog saveza Crne Gore, na kojoj je prisustvovalo 12 delegata od ukupno 22 registrovana kluba (trajala je dva sata i 57 minuta), u našoj državi trenutno egzistira 18 registrovanih ženskih klubova, koji se takmiče u različitim rangovima i kategorijama (uz 6-7 kola odbojke), sa okruglo 600 registrovanih igračica (ubjedljivo najviše u Galebu, 103).

 

Iako se, kako je rekao član Predsjedništva OSCG Dragan Drobnjak, radi o najmasovnijem ženskom sportu u Crnoj Gori, naše reprezentativne selekcije, a kamoli klubovi, ne postižu zapažene rezultate na međunarodnoj sceni.

 

Sa druge strane, pošto je Student obavijestio Savez da prestaje sa treninzima sa djecom, trenutno je samo osam muških klubova koji se takmiče, a registrovano je ukupno 219 igrača. Budvanska rivijera je u trci za prolaz u drugu rundu Lige šampiona, muška reprezentacija je ljetos osvojila odlično peto mjesto u Evropskoj ligi.

 

“Nije sjajna situacija u našoj muškoj klupskoj odbojci, moramo svi da damo doprinos da se situacija popravi”, rekao je predsjednik OSCG Cvetko Pajković.

 

“Ukupno gledano, koliko se para ulaže u odbojku, mi postižemo izvanredne rezultate”, rekao je Drobnjak, a Pajković je dodao da treba, apsolutno, raditi na razvoju i muške i ženske odbojke.

 

Prije sedam godina propuštena prilika za žensku selekciju

 

Prvi selektor odbojkašica u nezavisnoj državi, Vladimir Milačić, kazao da je šansa za pravljenje dobre ženske selekcije propuštena nakon obnavljanja nezavisnosti, kada se nije imalo sluha da se obave razgovori i učine određeni ustupci igračicama, poput Silvije Popović, Amadee Duraković, Marije Pavlović…

 

“Sa njima bismo tada, potencijalno, imali bolju selekciju od muške, ali smo ispustili tu šansu. Sada to nije slučaj”, rekao je Milačić, koji se sam povukao sa mjesta selektora nakon godinu dana, kada je čuo da će na njegovo mjesto da dođe malo poznati turski stručnjak Nejan Sančak.

 

Koliko je ugrožena muška klupska odbojka (o tome je pričao i predstavnik Budućnosti Aleksandar Tošković) govori i informacija predsjednika Pajkovića o organizovanju regionalne lige, kao nastavak prošlogodišnje pilot Balkanske lige, kada su igrali timovi iz Crne Gore (Budućnost), Albanije, Makedonije i Bosne i Hercegovine.

 

“Makedonija i BIH su odustale, ostale zemlje imaju svoje lige na zadovoljavajućem nivou. Zainteresovana je samo Albanija. A pošto možemo da organizujemo takmičenje samo pod okriljem Balkanske odbojkaške konfederacije, jer jedino to dozvoljava Evropska odbojkaška konfederacija, jedino je realno da radimo na tome da poboljšavamo i jačamo domaću ligu, da je popularizujemo. Takva je, realno, situacija u ovom trenutku”, rekao je Pajković.

 

U okviru izvještaja o radu OSCG za period od septembra 2012. do novembra 2013. godine, konstatovano je da je uspješno organizovano Evropsko prvenstvo za kadetkinje u Baru, zajedno sa OS Srbije, i kvafikacioni turnir prve runde kvalifikacija za EP senorski, koji je održan u Herceg Novom. Naravno, kao uspješan je ocijenjen debitantski nastup muške selekcije u Evropskoj ligi (peto mjesto).

 

“Po ocjenama čelnika CEV-a, bili smo izuzetni domaćini Evropskog prvenstva za kadetkinje. To je bila organizacija na nivou najvećih seniorskih takmičenja. Dobili smo pohvale i od Svjetske odbojkaške federacije”, rekao je Pajković.

 

“Bar i Herceg Novi dali su značajan doprinoas organizaciji tih turnira”, dodao je Drobnjak, i predložio da Savez pomenutim gradovima zahvali određenom plaketom ili nekim drugim priznanjem.

 

Minus od 85 hiljada

 

FOTO: Vijesti
FOTO: Vijesti

Kako je saopštio Drobnjak, Savez je trenutno u minusu oko 85 hiljada eura, od čega najveći dio (72 hiljade) otpada na neisplaćena sredstva iz budžeta za 2011. i 2012. godinu, zbog čega je OSCG morao i kreditno da se zaduži.

 

“Za narednu godinu tražićemo više od države, jer je učešće u Evropskoj ligi koštalo 80 hiljada eura, a bilo je pun pogodak”, rekao je Pajković, i, na pitanje delegata, odgovorio da Savez nije uspio još da pronađe generalnog sponzora lige.

 

“Gdje god smo se obratili, vrata su nam bila zatvorena, uglavnom smo dobijali odgovor da ti subjekti već sponzorišu druge sportove. Ali, ne predajemo se, tražićemo i dalje, pokušati da obezbijedimo sponzora za iduću kalendarsku godinu”, dodao je predsjednik OSCG.

 

Usvojen je izvještaj komesara za takmičenja, u okviru kojeg je Milačić predložio da se u naše lige uvede Super Kup, dok je sportski direktor Budućnost Zetatransa kostatovao da bi svaki klub želio da bude organizator finalnog turnira Kupa, ali da je “u ovim vremenima za naše klubove to skoro nemoguće, s obzirom na uslove koji se traže konkursom”.

 

U okviru izvještaja koordinatora za odbojku na pijesku Nikole Pješčića, Pajković je istakao da je ovaj sport veoma na cijeni u Svjetskoj odbojkaškoj federaciji (FIVB), da se ide ka tome da mu se da podjednak značaj kao što ga ima dvoranska odbojka.

 

“U FIVB su veoma raspoloženi da finansiraju i ulažu u projekte odbojke na pijesku”, rekao je Pajković i pozvao klubova da razmišljaju u tom pravcu i kandiduju projekte.

 

Tokom sjednice je bilo dosta primjedbi i zahtjeva, ali je Drobnjak zamjerio da nije čuo konkretna rješenja.

 

“Najlakše je reći ovo ili ono ne valja. Treba da od klubova čujemo odgovor kako nešto bolje da se odradi. Zato pozivam sve klubove da svoje predloge i inicijative pismenim putem dostave Savezu”, rekao je Drobnjak.

 

Član Predsjedništva OSCG Nikola Vujačić se saglasio da klubovi treba ka Savezu da pokažu inicijativu za rješavanje problema, i pozvao sve, posebno ženske klubove, da se na taj način bore za bolji status, i najavio da će se lično na svakoj sjednici angažovati da se raspravlja o dostavljenim inicijativama, predlozima, zahtjevima…

 

Predstavnica AOK Rudara Nataša Marković zatražila je da selektor ženske reprezentacije (Vladimir Racković) obiđe sve klubove.

 

“Treba da izvrši uvid u to ko i kako trenira, jer mu je to posao”, rekla je Markovićeva, zamjerivši što u posljednojakciji seniorki nije bilo Pljevljakinje Danijele Džaković, trenutno druge poenterke Prvenstva Srbije.

 

Usvojen je i pravilnik o arbitraži OSCG, a usvojene su i izmjene i dopune Statuta OSCG.

 

 

 

 

 

Vijesti

Jedan klik te dijeli od najboljeg bonusa dobrodošlice. Registruj se na meridianbet.me i preuzmi 100 eura!
Podijeli ovaj članak
Ostavi komentar