Mogu da budemo samo ponosan na odnos prema državi i njenim građanima u najtežem trenutku u novijoj istoriji koji su pokazali mnogi naši sportisti i sportski radnici, istakao je u razgovoru za Portal Analitika predsjednik Crnogorskog olimpijskog komiteta (COK) Dušan Simonović.
Upitan za komentar činjenice da su brojni sportisti i sportski radnici donacijama pomogli borbu protiv epidemije koronavirusa, on je naglasio da su oni naši najbolji ambasadori u svijetu, ali i dobar primjer mladima u našoj zemlji.
„Pokazali su da posjeduju velike ljudske kvalitete i ja sam im kao čovjek i kao građanin ove države jako zahvalan“, podvukao je Simonović.
Iako crnogorski sport 13 mjeseci prije početka Olimpijskih igara u Tokiju ima samo jednu olimpijsku vizu, Simonović je optimista i tvrdi da nema razloga za zabrinutost – on očekuje da će veliki broj naših takmičara izboriti vize i da bi crnogorska delegacija na OI u Japanu mogla biti brojnija u odnosu na prethodne OI u Riju.
Predsjednik COK-a kaže i da će se Komitet na čijem je čelu, bez obzira na gubitak Prihoda, čega nijesu bili pošteđeni mnogi savezi i sportske organizacije, potruditi da obezbijedi našim sportistima optimalne uslove za pripreme i nastupe na takmičenjima prije OI, kao i na samim Igrama.
ANALITIKA: Kako se obustava sportskih aktivnosti u prethodnom periodu odrazila na rad COK-a, profesionalni i amaterski sport?
SIMONOVIĆ: Situacija se negativno odrazila na sve sfere društva, širom svijeta. Ekonomski su pogođene sve privredne grane, a među njima i sport, jer kao što sam naglašavao više puta – sport nije samo neka vrsta razonode, već je ozbiljan sistem koji generiše velike prihode, a zapošljava i veliki broj ljudi.
Obustava sportskih aktivnosti dovela je do gubitka prihoda kako kod profesionalnog sporta, tako i kod amaterskog. Većina saveza, sportskih organizacija i mikro i malih preduzeća koja se bave sportskom djelatnošću ima problema i sa finansiranjem fiksnih troškova, a mnogi od njih rade u teškim uslovima i nemaju nikakvih novčanih rezervi.
Posljedice je, svakako, osjetio i COK. Trudili smo se, međutim, da napravimo uštede gdje god je bilo moguće i gdje god nije ugroženo funkcionisanje rada i izmirivanje osnovnih finansijskih obaveza. Naišli smo i na razumijevanje od strane sponzora i partnera, koji su nam pomogli da donekle normalno funkcionišemo, a da time ne ugrozimo ni zdravlje zaposlenih, ali ni organizaciju kao cjelinu.
ANALITIKA: Kako komentarišete što su brojni sportisti i sportski radnici donacijama pomogli borbu protiv epidemije koronavirusa?
SIMONOVIĆ: Na odnos prema državi i njenim građanima, u najtežem trenutku u novijoj istoriji, koji su pokazali mnogi naši sportisti i sportski radnici, mogu samo da budem – ponosan. Srećan sam što su oni naši najbolji ambasadori u svijetu, a dobar primjer mladima u našoj zemlji. Pokazali su da posjeduju velike ljudske kvalitete i ja sam im kao čovjek i kao građanin ove države jako zahvalan.
ANALITIKA: Koje su glavne preporuke u „Prijedlogu mjera za ublažavanje negativnih efekata COVID19 na sport u Crnoj Gori“, koji ste proslijedili Ministarstvu sporta?
SIMONOVIĆ: Situacija u kojoj smo se našli za sve je potpuno nova, tako da smo željeli da u saradnji sa MOK-om i u razgovorima sa kolegama iz drugih nacionalnih olimpijskih komiteta damo svoj doprinos oporavku sporta i napravimo prijedlog za ublažavanje negativnih efekata pandemije, a koji je realan i primjenjiv na našu zemlju i koji će, zaista vjerujemo, doprinijeti bržem oporavku. S tim u vezi, neke od mjera koje smo predložili su sljedeće:
- Sportskim savezima, sportskim udruženjima i sportskim klubovima, koji su do sada uredno izmirivali poreze i doprinose, a kojima je zbog situacije bio onemogućen rad i obustavljene sve aktivnosti koje im donose glavne prihode, obezbijediti isti tretman kao i privrednim društvima kojima je zabranjen rad;
- Osigurati da sportski sektor dobije podršku za zaštitu radnih mjesta, zaposlenih i samozaposlenih od rizika od gubitka posla i prihoda;
- Rebalansom budžeta preispitati kriterijume i visinu iznosa koji se dodjeljuju za sport i raditi na novim vidovima finansiranja sporta, kao i na formiranju privatno-javnog fonda za finansiranje sporta;
- Kreirati smjernice i preporuke za sve sportske subjekte u Crnoj Gori, u cilju sagledavanja realnog obima aktivnosti i izvršavanja potrebnih prilagođavanja novonastaloj situaciji (uštede);
- Stvaranje posebnih fondova solidarnosti kod sportskih subjekata;
- Organizovati sportske kampove, koji bi solidarno finansirali Ministarstvo sporta i mladih, Crnogorski olimpijski komitet i nacionalni sportski savezi, u cilju što bolje organizacije i finasijske optimizacije kvlitetnih treninga i edukacije najboljih crnogorskih sportista;
- Odobrenje lokalnih samouprava i Ministarstva prosvjete da se gradski i školski sportski objekti koriste besplatno ili po sniženoj cijeni za treniranje, na određen vremenski period;
- Od odobrenih sredstava EU dio preusmjeriti na sport i sl.
ANALITIKA: Da li to što 13 mjeseci prije otvaranja Olimpijskih igara u Tokiju nemamo nijednu olimpijsku vizu treba da nas zabrine i obeshrabri?
SIMONOVIĆ: Nemamo još razloga za zabrinutost. Sve u svijetu je gotovo stalo bilo na par mjeseci, što je dovelo i do odlaganja Olimpijskih igara.
Godina je drugačija od bilo koje sa kojom smo se susrijetali do sada, odluke se donose u hodu, kvalifikacioni ciklusi su pomjereni. Znam da naši momci i djevojke predano rade i da će spremno dočekati sve izazove, a dosta njih i izboriti vize za OI.
ANALITIKA: Da li su rukometašice i vaterpolisti najbliži osvajanju odličja na OI? Imamo li neke „skrivene adute“?
SIMONOVIĆ: Sport je, kao što znate, nepredvidljiv. Mi, iako smo brojčano mala nacija, imamo nevjerovatne sportske talente.
Međutim, za vrhunske rezultate, pored talenta, potrebno je i dosta rada, sredstava, odricanja, ali i sportske sreće, tako da od naših sportista uvijek očekujem – prijatna iznenađenja.
ANALITIKA: Očekujete li da bi crnogorska delegacija mogla biti brojnija nego na prethodnim OI u Riju?
SIMONOVIĆ: Naravno, jer su naši dosadašnji nastupi to i pokazali. Sa većim iskustvom, vjerujem i spremniji, dočekujemo ove OI, pa znam da rezultat neće izostati.
ANALITIKA: Kakva je situacija sa održavanjem kvalifikacionih turnira za OI? Postoje li garancije da će biti održani blagovremeno, bez obzira na pandemiju koronavirusa?
SIMONOVIĆ: Svjedoci smo da u ovoj situaciji nema garancija, niti se sa sigurnošću nešto može planirati, niti organizovati. Najvažnije je, svakako, sačuvati zdravlje i živote, ali vjerujem da će se svi iz sportskog svijeta truditi da nađu rješenja za održavanje sportskih takmičenja, čak i u najgorem mogućem scenariju, odnosno ukoliko pandemija potraje.
ANALITIKA: Da li će COK, zajedno sa sponzorima i partnerima, obezbjediti našim sportistima optimalne uslove za pripreme i nastup na OI?
SIMONOVIĆ: Kao i do sada, uz pomoć naše države, MOK-a, naših sponzora i partnera, trudićemo se da obezbijedimo sve što je u našoj moći kako bi naši sportisti imali optimalne uslove za pripreme i nastupe na takmičenjima prije OI, kao i na samim Igrama.