Oproštaj od titule: Francuska ubjedljiva protiv „ajkula”

Piše: Ognjen 258 pregleda Dodaj komentar

Ubjedljiva pobjeda na prvoj utakmici sa Srbijom (16:8) najavila je da bi vaterpolisti Crne Gore mogli da se bore za odbranu titule u Svjetskoj ligi, ali je realnost bila drugačija.

Nakon neočekivanog neuspjeha protiv Australije (9:8) i propuštenih plus pet protiv Španije (poraz 12:10 nakon peteraca), „ajkule” su u četvrtfinalu završnog turnira u Strazburu morale da igraju sa Francuskom.

Ispostavilo se da je to bila nepremostiva prepreka za tim Vladimira Gojkovića – domaćin je od sredine 3. do početka posljednje četvrtine napravio seriju 4:0, poveo 10:6, trasirao put ka pobjedi (12:9) i polufinalu.

Crna Gora je tako ispustila šansu da obezbijedi plasman na Svjetsko prvenstvo u Fukuoki, koje će se održati sljedećeg ljeta.

U Strazburu su na raspolaganju bile dvije vize za Japan, a kako su u polufinale ušli finalisti SP u Budimpešti, Španija i Italija, u Zemlju izlazećeg sunca će Francuska i SAD.

Gojkovićev tim je dobro počeo utakmicu i poveo 3:1 golom Marka Mršića u finišu 1. četvrtine.

Domaći su uhvatili priključak, a onda početkom 3. kvartala prvi put poveli (6:5).

Izjednačio je Stefan Vidović, ali je bivši crnogorski reprezentativac Igo Kruzija pogodio sa velike distance, pa je Gojković promijenio golmana. Ušao je Lazar Andrić umjesto Petra Tešanovića, ali nije pomoglo, jer je ubrzo bilo 10:6.

Tešanović se vratio, „ajkule” prišle na 10:8, ali je nova greška u odbrani omogućila Pjeru Vanpeperstretu da dva minuta i 15 sekundi prije kraja vrati plus tri (11:8) i riješi sve dileme.

Mršić je bio najefikasniji sa tri gola, po jednom su pogodili Kanstantin Averka, Uroš Čučković, Vlado Popadić, Vidović, Jovan Vujović i Dušan Matković.

Kruzija, Aleksandr Buet i Toma Vernu su sa po tri pogotka predvodili domaće.

Ovo je prvi poraz Crne Gore od Francuske nakon 13 pobjeda sa prosječno pet golova razlike.