Mornar nikad ozbiljniji – pala i Cibona u Zagrebu!

Piše: Ognjen 246 pregleda Dodaj komentar

Rutinskom partijom i pobjedom 92:78 u gostima Ciboni u Zagrebu, Mornar nije samo potvrdio status lidera u 15. kolu ABA lige.

Barski tim je na perfektan način iskoristio priliku, da sa ulogom jasnog favorita ostvari visoku prednost i riješi meč do kraja treće dionice. Tako se otvorila šansa da ključni igrači i nosioci igre u napadu odmore; to je, nakon gostovanja Gran Kanariji i dva duga putovanja do Kanarskih ostrva ranije ove sedmice, bilo vrlo bitno za igrače tima iz ,,Topolice“. Tako je sjajni Ajzea Vajthed protiv Cibone odigrao svega devet i po minuta na parketu – i demonstrirao NBA klasu sa 12 poena. Dobre uloge igrača poput Vranješa, Bjelice, novajlije Gordića i krila Lazića sigurno raduju trenera Mihaila Pavićevića. Ekipu čeka niz mečeva u Baru, počev od duela sa Andorom u srijedu u Evrokupu – i ciljaće pobjede, bez izuzetka.

Luković odličan

Odavno Mornar čeka napadački rafal Dereka Nidama sa distance. U prvom poluvremenu duela sa Cibonom (prednost 53:38) plejmejker Barana trojke je šutirao 4-3, a pored tih devet poena imao je i dva važna skoka. Neprikosnoven ipak je bio Ajzea Vajthed sa 12 poena i samo jednim promašajem. Tako nije bilo potrebe da se značajnije iskaže u napadačkom dijelu Džejkob Pulen, iako je imao tri bitne asistencije. Jednostavno, bekovska linija Mornara bila je za klasu ispred od starta. Sa Gordićem, u odbrani izuzetnim Jeremićem i Vajthedom na terenu, Pavićevićev tim ubacio je 12 poena više od protivnika.

Čak 11 asistencija do odmora su bile dokaz da ekipa nije osjetila efekat dugih putovanja do Kanarskih ostrva i nazad tokom sedmice, na meč Evrokupa. Uz izuzetan doprinos centra Uroša Lukovića u uvodne dvije dionice: osam poena, tri skoka i dvije blokade, uz šut 4-4 iz igre za 11 i po minuta na parketu. Uz takvu sigurnost, bilo je jasno da se radi prosto o velikoj razlici u klasi. A da Cibona, bez obzira na veliko zalaganje, ne može parirati napadački najpotentnijoj ekipi ABA lige.

Povjerenje u Vranješa

Mihailo Pavićević, strateg Mornara, ciljano je želio da neke od nosilaca igre rastereti od starta drugog poluvremena. Povjerenje u dugom periodu na parketu dobili su naši reprezentativci, bek Nemanja Vranješ i krilni centar Milko Bjelica. Vranješ i nije izlazio iz igre do momenta kada je, u 29. minutu, uhvaćena prva prednost veća od 20 poena (69:48). Do tada je ubacio sedam poena u dionici, a u bitnom momentu u 27. minutu je pogodio trojku, kada je Cibona prijetila da spusti deficit na jednocifren. Pavićević je odlično osjetio kada mu treba više čvrstine pod košem. Tako je prednost veća od 20 poena uhvaćena kada su u igru ušli Smit i Lazić. U potpuno rutinskoj predstavi, u kojoj je sve bilo riješeno do kraja treće dionice…

Do kraja meča više protora u igri dobili su Jeremić, Lazić, Gordić; a Pulen, Nidam i Vajthed preskočili praktično cijelo drugo poluvrijeme. Za ekipu koju čekaju mečevi sa Andorom i Crvenom zvezdom u sedmici pred nama, potencijalno ključnoj za Mornar do početka plej-ofa – svježina i samopouzdanje cijele rotacije izuzetno su bitni.