Na Izbornoj skupštini Vaterpolo i plivačkog saveza Crne Gore 1. novembra je za novog predsjednika Upravnog odbora izabran Nikola Milić. Bivšeg vaterpolistu Primorca i privrednika koji 10-ak godina radi u Herceg Novom dočekali su brojni izazovi, jer će veoma brzo morati da izabere novog selektora, te da pokuša da “pomiri” dva najveća kluba – Jadran i Primorac.
Sve vaterpolo reprezentacije su bez selektora od Olimpijskih igara u Parizu, a pitanje koje najviše zanima javnost je ko će da bude nasljednik Vladimira Gojkovića.
“U ovom momentu smo relativno blizu rješenja za tu poziciju”, rekao je Milić na početku razgovora za RTCG, ali nije želio da otkrije imena kandidata:
“Nekoliko je trenera s kojima aktivno razgovaramo, čekaju se i s njihove i sa naše strane neki predlozi i rješenja nakon čega ćemo svoditi broj, zatim odlučiti i nadam se da će javnost znati ime i prezime novog selektora do finala našeg kupa u Nikšiću”.
Završnica Kupa Crne Gore je 30. novembra. Danima se spekuliše ko je u konkurenciji, da li bismo prvi put mogli da imamo selektora iz inostranstva?
“Među kandidatima su naši treneri, kao i stranci”, ostao je zakopčan Milić, ali i nagovijestio zašto bi Gojkovićev nasljednik možda mogao da bude van Crne Gore:
“Vlado (Gojković) je neko ko je dao cijelog sebe u stručnom radu cijelog Saveza, od prve ekipe pa i u svim mlađim selekcijama i to je s jedne strane dalo rezultate, o čemu javnost možda i nije dovoljno upućena. To su prije svega rezultati mlađih kategorija, koji su, s obzirom na malu bazu, izvanredni. S druge strane, možda je manjkalo rezultata ‘A’ selekcije, pa je i javnost bila nezadovoljna. Tu je već pitanje da li je to nezadovoljstvo opravdano ili ne. E sad, znate šta je bilo na Izbornoj skupštini gdje su delegati Primorca, jednog od stubova vaterpola u Crnoj Gori, napustili sjednicu nakon izbora predsjednika i izjasnili se da ne žele da učestvuju u daljem radu Saveza”, otkrio je Milić detalje sa sjednice Skupštine koja je inače bila tradicionalno zatvorena za javnost.
“Na samoj sjednici sam ih zamolio da ne rade to, jer se nalazimo u delikatnoj situaciji i moramo brzo da odlučujemo. U januaru i aprilu su turniri Svjetskog kupa od kojih nam zavisi učešće na Svjetskom prvenstvu u Singapuru. Imao sam nekoliko razgovora s predsjednikom Primorca u nadi i želji da se takav stav promijeni, međutim ništa se nije promijenilo i Primorac nema predstavnika u Upravnom odboru saveza. I pored svega toga, vrata Saveza su i dalje otvorena za Primorac. Definitivno između dva naša najveća kluba postoji rivalitet koji izlazi iz granica sportskog”, potencira novi predsjednik kojeg je kandidovalo sedam klubova, dok je kandidat Primorca bio Veljko Uskoković.
Milić, koji je od svoje 8. do 19. godine igrao vaterpolo baš za Primorac, naglašava da je time polazna osnova njegovog mandata otežana.
“Jedan od prioritetnih zadataka biće mi da taj rivalitet svedem samo na sport. U takvom ambijentu je i nastala ideja da možda tražimo selektora van granica Crne Gore koji bi bez ikakve hipoteke iz prošlosti ubacio 30-ak momaka u bazen i birao najbolje za igru i rezultate naše reprezentacije”.
Na putu do novog selektora Milić je u stalnoj komunikaciji sa predsjednikom Stručnog savjeta za vaterpolo, Marijom Brguljanom koji bi tokom ove sedmice trebalo da kompletira Savjet. Bira se selektor, ali trebalo bi obezbijediti i novac za funkcionisanje Saveza.
“Upravni odbor uliva povjerenje da će budžet, a time i uslovi za rad struke, biti na što boljem i što većem nivou. Svjestan sam da je 2024. godina bila finansijski najzahtjevnija i da je moj prethodnik Đuro Marić odolio svim izazovima. Želimo da u narednih mjesec dobijemo od Stručnog savjeta program rada uz apel članova Upravnog odbora da taj plan bude progresivan i da rastemo u smislu uslova za rad i samog rada sa svim generacijama, a da onda obezbijedimo budžet dovoljan za takvu tendenciju. Možete zaključiti da svi imamo zdravu namjeru da budžet raste i da će svi članovi Upravnog odbora kroz učešće svojih firmi, ali i prijatelja iz privrede, doprinijeti tome. S druge strane, nadamo se da će i država imati razumijevanja i da je vaterpolo prvi sport koji ima potencijal da skorije obraduje narod Crne Gore odličjem s nekog velikog takmičenja.
Jeste li optimista?
“Da, izuzetno”!
Otkrio nam je novi predsjednik VPSCG da želi da u rad Saveza što više uključi generaciju koja nam je donijela zlatnu medalju sa prvenstva Evrope 2008. godine u Malagi.
“Želim savjete. Danima razgovaram sa klubovima, s našim bivšim, proslavljenim vaterpolistima, sa željom da se što bolje informišem, da ih uključim u rad kako bi i oni doprinijeli razvoju ovog sporta”.
Kako da ih uključite?
“Imam ideju da okupim generaciju iz Malage gdje je osvojena naša najveća medalja. Da razgovaramo, čujem različita mišljenja, da ih pitam ko želi da se uključi, možda i formalno u rad saveza, mogu i neformalno. Moramo da ojačamo sve strukture u savezu, da možda imamo i pridružena radna tijela sa svjetski priznatim vaterpolo imenima, a ima ih takvih u Crnoj Gori”, zaključio je Milić.