Sport je decenijama neodovoljivi dio Kolašina, njegova prepoznatljivost, kao i prostor gdje je ovaj grad dostizao najveće domete. Gdje ostatak Kolašina nije mogao, stizali su sportisti sa svojim rezultatima. Zbog toga je svaka fotografija na održanoj izložbi priča o entuzijazmu, pregnuću, žrtvovanju. Kolašinski sport je bio svojevrsna akademija života. Sve ono što nije umio, smio i mogao Kolašin, mogli su smjeli i umjeli njegovi sportisti. Bili su barjaktari društvenog progresa i biće opet ako im se dozvoli – istaknuto je prilikom otvaranja izložbe „Kolašinski sportski vremeplov“ sa tematskim dodatkom „90 godina Fudbalskog kluba Gorštak“ autora Dragoslava Jeknića – Šafta.
Ko drugi da otvori izložbu nego Kolašinac i prvi čovjek COK-a Dušan Simonović, podsjećajući da je njegova karijera sportskog radnika počela prije više od 30 godina kada je bio predsjednik FK Gorštak.
“Drago mi je što sam bio na čelu kluba, u jednom od najuspješnijih perioda istorije kluba koji obilježava 90 godina postojanja. Tadašnja aktivnost je i usmjerila moju karijeru sportskog radnika i afinitet prema sportu odredila kao prioritet. Iako mali, Kolašin je sportski grad sa značajnom sportskom tradicijom i iznjedrio je neka od najznačajnih imena crnogorskog sporta. Pored zimskih, naš grad ima potencijale i za ostale individualne i kolektivne sportove, tako da sa dodatnim ulaganjem u sportsku infrastrukturu, taj potencijal treba iskoristiti”, naglasio je prvi čovjek COK-a Dušan Simonović.
Sa puno emocija u prepunom holu Doma kulture gdje je bilo postavljeno preko 300 fotografija, obratila se Vesna Medenica, predsjednica Skijaškog saveza Crne Gore i nekada višestruka šampionka Crne Gore u skijanju, koja je pomogla i u organizaciji ove izložbe.
“Ove fotografije su spomenici jednog boljeg vremena i ljudi koje ne možemo vratiti ali možemo da ih sjećamo. Da se sjećamo njih ali i sebe, energije, adrenalina i očekivanja koje smo darivali kolašinskom sportu. Sada smo tu da podsjetimo, ali i opomenemo na obavezu pravog odnosa prema sportu kao polju dokazivanja mladih ljudi, ali i učenja zdravog života”, istakla je Medenica.
Prisutne je pozdravio i još jedan čovjek koji puno znači gradu Kolašinu. Vlado Šćepanović, svjetski i evropski šampion i prvi kapiten crnogorske košarkaške reprezentacije. Po svim kriterijumima najbolji sportista Kolašina svih vremena.
“Imamo pravo da se podsjetimo, imamo pravo da se pohvalimo, ali imamo pravo i da se obavežemo da svi budemo prisutni u nastavku kolašinske sportske priče. Ove fotografije i sportisti na njima to „traže“ od nas”, kazao je Šćepanović.
Obraćajući se nekadašnjim i sadašnjim sportistima, sportskim radnicima, navijačima, Dražen Drašković, novinar i direktor Košarkaškog kluba Gorštak je kazao da svaka fotografija, svako lice, ime i prezime, svaki dres, treba da opomenu da kolašinski sport nije zaslužio tretman kakav ima od lokalne zajednice.
“Tako je poslednjih decenija i godina, a ove 2017. godine smo do ubjedljivo najmanjeg izdvajanja za sport u odnosu na ostale opštine u državi. Sport ne smije biti balast budžetu i životu, jer mi stvaramo zdrave i uspješne ljude. Sportisti i sportski radnici ne smiju da budu grešnici koji čekaju u nekim hodnicima da bi izmolili i isprosili. Mi ne plešemo tri nedjelje, nego igramo i treniramo 365 dana a naše utakmice i turniri dovode goste u Kolašin. Svoja klupska postojanja smo ugradili u imidž Kolašina kao sportsko-turističkog centra. Na našim dresovima, trenerkama, kimonima, skijaškim jaknama, ponosno piše ime Kolašin i zbog toga zaslužujemo puno više. Neka ova izložba bude jedna vrsta pobune i poruke”, istakao je Drašković.