Igor Vušurović, zlatni olimpijac iz Sidneja 2000. godine, učesnik brojnih najvećih takmičenja, kao sportista, a zatim kao sportski radnik, šef naše olimpijske misije na Igrama u Londonu 2012. godine. Sada je u ulozi direktora Igara malih zemalja Evrope i sa svojim timom organizuje kompleksnu manifestaciju koja traži maksimalnu posvećenost, znanje i entuzijazam.
“Nakon posjeta predstavnika olimpijskih komiteta svih učesnika, tehničke komisije, kao i sastanaka sa Andrejom Leskovšek Mekveri, savjetnicom Međunarodnog i Evropskg olimpijskog komiteta, te sugestija i savjeta koje smo dobili, mislim da smo na pravom putu i da organizacija ide u dobrom smjeru. Vjerujem da ćemo na kraju konstatovati, i mi i naši gosti, da su Igre bile dobro organizovane”, kazao je Vušurović.
Smještajni kapaciteti u okviru Slovenske plaže su spremni, a prostor i sadržaj kompleksa u Budvi podsjeća na olimpijska sela, što će Igre malih zemalja u Crnoj Gori učiniti posebnim.
Borilišta su, takođe, uglavnom u dobrom stanju – odbojka se u Budvi igrala na najvećem nivou, košarka u Baru takođe, dvorane u Tivtu i na Cetinju imaju sve potrebne sadržaje za stoni tenis i džudo, na bazenu u Podgorici već su se održavali plivački mitinzi… Najveći problem je atletska staza.
“Atletska staza u Baru nam predstavlja veliki problem. Napravili smo ugovor sa izuzetno iskusnom međunarodnom kompanijom, ali zbog kiše još nijesu počeli radovi”, kazao je predsjednik COK-a Dušan Simonović.
“Staza je u lošem stanju i bez rekonstrukcije ne mogu se održati takmičenja. Nadamo se da će posao biti urađen. Obezbijeđena su sredstva, novca neće faliti, ali će trebati lijepog vremena i energije da to bude završeno. Krajnji rok za završetak rekonstrukcije je 20. maj”, naglasio je Simonović.
“Vjerujem da ćemo imati objekte koji će ostati kao legat ovih Igara i da će poslužiti našim sportistima i sportskim savezima za neka naredna takmičenja. Što se tiče organizacije takmičenja, imali smo iskustva iz svih sportova, naše federacije su organizovale važna takmičenja. Međutim, Igre malih zemalja predstavljaju i promociju svih olimpijskih vrijednosti, svega što njeguje Međunarodni olimpijski komitet i što je uloga olimpijskog pokreta”, ističe Vušurović.
Daleko od toga da su rezultati u drugom planu…
“Plivanje je kvalifikaciono za Olimpijske igre, rezultati stonog tenisa se vrednuju za svjetske liste, nadam se da će atletska takmičenja donijeti uzbuđenja i kvalitet. Ioako su male, ovo su sportske zemlje. Luksemburg i Lihtenštajn imaju olimpijske medalje u zimskim sportovima, Island je u brojnim sportovima pravo čudo, s obzirom da broj stanovnika. Ovo je dovoljno brojna i kvalitetna sportska manifestacija da ljubiteljima sporta u Crnoj Gori pruži lijep ugođaj. Cilj je da i naši ljudi osjete dio olimpijskog duha jer Igre malih zemalja imaju tu draž, takmičenja su uglavnom u olimpijskim sportovima, a i mnogo znače učesnicima”, zaključio je Vušurović.