Grčkoj pripala drama, Crnoj Gori važan bod

Piše: Reprezentacija.me 235 pregleda Dodaj komentar

Crnogorski odbojkaši doživjeli su prvi poraz u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo – nakon uzbudljivog meča, punog preokreta, izabranici Veljka Bašića izgubili su u Tbilisiju od Grčke 3:2 (17:25, 25:20, 25:19, 23:25, 16:14), u drugom kolu grupe F.

Grčka je upisala i drugu pobjedu, nakon što je na startu bila bolja od Gruzije (3:0), dok je Crna Gora u prvom kolu savladala Azerbejdžan (3:1).

Iako je gubila 2:1 u setovima, naša selekcija je uspjela da izbori peti set, a u taj-brejku je imala i meč loptu na 14:13, koju je donio kapiten Vojin Ćaćić. Međutim, “crveni” nijesu uspjeli da iskoriste šansu, pa su Grci, sa dvije kontre Atanasiosa Protocaltisa i jednom Nikolaosa Papangelopulosa, preokrenuli i stigli do trijumfa…

Iako je mogla i do pobjede, osvojen bod u porazu od Grčke može Crnoj Gori da donese plasman na Evropsko prvenstvo. Naime, Crna Gora u nedjelju igra protiv Gruzije (16.30 sati), a onda iduće sedmice, od 14. do 16. maja, je domaćin istim rivalima na drugom kvalifikacionom turniru u Podgorici. Za drugi uzastopni plasman na EP, kao jednoj od pet najboljih drugoplasiranih selekcija iz kvalifikacionih grupa, našoj reprezentaciji bi mogle biti dovoljne i dvije pobjede protiv Gruzije i jedna protiv Azezbejdžana. Duel sa Grcima, u posljednjem kolu, odlučivao bi, tako, o prvom mjestu u grupi.

Bod iz meča sa Grcima još više dobija na značaju ako se zna da zbog povrede skočnog zgloba lijeve noge na meču sa Azerbejdžanom nije nastupio Marko Bojić (zagrijavao se ali, očigledno, nije bio spreman za igru), ali je šansu na najbolji način iskoristio 22-godišnji primač Ivan Zvicer.

Crna Gora je odigrala odličan prvi set, u svim elementina, a odlučujući prednost je ostvarila blokom, kada je Blažo Milić sa četiri uzastopna bloka omogućio svojoj ekipi za rivala nedostižnu prednost od 20:13. U naredna dva seta su Grci bili bolji, u drugom su odlučujući prednost stekli sa tri uzastopna poena za vođstvo od 23:18. U trećem je neizvjesnost trajala do 16:15 za Grčku, kada su Heleni serijom 5:0 „pobjegli“ na 21:15. Crna Gora je nije predavala, znajući koliko je značajan barem bod iz ovog duela. U četvrtom setu su se ekipe smjenjivale u vođstvu, ne većem od tri poena, a odluka je pala u finišu na 23:23. Prvo je Aleksandar Minić realizovao kontru, a onda je Milić, u svom stilu, blokom donio izjednačenje u setovima.

U petom setu su Grci prvi došli do dva poena prednosti na 6:4, Crna Gora je uzvratila na 9:7, imala je i 11:9, a onda i meč loptu na 14:13, ali je nije iskoristila…

Crna Gora – Grčka 2:3 (25:17, 20:25, 25:19, 25:23, 14:16)

TBILISI – “Važa Kačarava volleyball Arena”. Igrano bez prisustva publike. Sudije: Medvid (Ukrajina), Dobrev (Bugarska). Poeni iz napada: Crna Gora 51, Grčka 54. Poeni iz bloka: Crna Gora 16 Grčka 13. Poeni iz servisa: Crna Gora 4, Grčka 3. Greške: Crna Gora 26, Grčka 33.

CRNA GORA: Minić 22, Kosović, Babić, Zvicer 12, R. Strugar 3, Ćaćić 18, Radonić, Lakčević (libero 1), Bojić, Milić 7, B. Strugar, Ječmenica 8, Pavićević, Vlahović (libero 2).

GRČKA: Zisis, Zupani 12, Kocakis, Stivačtis 2, Petreas 6, Papangelopulos, Kokinakis, Kumentakis 20, Kasampalis, Vulkidis 9, Andreopulos, Raptis, Protocaltis 23, Milis 8.