Popuštanju mjera u borbi protiv pandemije korona virusa obradovali su se svi građani Crne Gore, a naročito sportisti koji su dobili priliku da aktivnosti obavljaju van domova.
Posebno je to dobrodošlo fudbalerima koji sada imaju mogućnost da trče u prirodi. Futingu se obradovao i napadač Iskre Ivan Giga Vuković, koji je do prije neki dan bio prinuđen da vježbe radi u svom stanu.
“Ne samo ja, nego i svi moji drugovi fudbaleri, jedva smo dočekali da ponovo budemo fizički aktivni napolje. Nakon karantina koji je potrajao, usrećila nas je činjenica da možemo da koristimo javne površine. Svi smo radili vježbe kod kuće, ali za svakog igrača je bitno trčanje. Poslije duže vremena, sada možemo da sprovedemo u djelo i taj dio treninga”, rekao je Vuković u razgovoru za Arenu.
Nekome ko ima svakodnevne rituale, fudbalske i one mimo terena, ko živi dinamično, nije lako da prihvati svakodnevicu u četiri zida.
Ali kako je bilo Gigi, tako je i ostalima…
“Teško mi je palo to što sam uglavnom bio kod kuće. Nijesam na to navikao, ali ovo je nešto što se moralo. Prihvatio sam to, zbog sopstvenog zdravlja, porodice i ostalih sugrađana. I ubuduće svi moramo da poštujemo preporuke nadležnih. Mislim da su država i ljudi iz Instituta za javno zdravlje uradili sjajan posao. Reakcija je bila brza i najbolja moguća.”
O tome svjedoče podaci da je broj zaraženih u opadanju, kao i da nije došlo do velikog širenja pandemije. Virus je pod kontrolom. Naravno, borba i dalje traje. Moramo ostati prisebni i disciplinovani poručio je iskusni ofanzivac.
Kada je stanje redovno fudbal u Crnoj Gori ne igra se od polovine decembra, do kraja februara. To je pauza između dvije polusezone, jedna od najdužih u Evropi.
“Imam 33 godine, dugo sam u ovome sportu, igrao sam fudbal u nekoliko zemalja, živio i u Aziji. Mislio sam da sam u karijeri prošao i vidio sve, ali prevario sam se. Ko je mogao da nasluti da ćemo prolaziti kroz ovo? Nešto neočekivano, potpuno novo, nepredvidivo, a opasno. Jako je teško pronaći rješenje, donijeti neku odluku, a to nas gura u neizvjesnost koja smeta svima”, ističe Vuković, koji nastavlja:
“Pričao sam sa velikim brojem igrača iz naše lige, sa bivišim saigračima koji igraju po raznim krajevima svijeta. Maltene su svi u istoj poziciji, sličnog razmišljanja kako dalje, što bi bilo najbolje, kada će i hoće li se nastaviti sezona, svi se pitamo. Teško je i trenerima koji se prvi put srijeću sa ovakvom situacijom. Pauza je ogromna. Imali smo dug zimski odmor, potom prošli pripreme, odigrali četiri kola, a sada odmaramo skoro dva mjeseca. Veliki je rizik od povreda, pitanje je i koliko su momci psihološki spremni da nastave takmičenje. Što ako krenemo da treniramo, a neko se zarazi od igrača? Tu su i stariji fudbaleri kod kojih povratak u trenažni proces i takmičarski ritam nije isti kao kod mlađih. Zaista jedna delikatna, krajnje komplikovana realnost. Vidjećemo kakva će biti odluka FSCG. Kakva god bila, treba je prihvatiti”, smatra Vuković.
Iskra je podijelila igračima program za individualni rad. Ako se prvenstvo nastavi, da spremnije dočekaju izazove.
“Imali smo program za rad kod kuće, imamo ga i sada kada možemo da treniramo i trčimo napolje. Računamo i na to da se prvenstvo nastavi. Ovako održavamo kondiciju, koliko toliko, da lakše uđemo u timske treninge dodao je Vuković. Jedna od opcija je i da se u krajnjem proglasi kraj Telekom 1. CFL. U tom slučaju bi se vrednovao trenutni presjek na tabeli, a ostaje da se vidi kako bi se tretirali klubovi koji se bore za opstanak, da li će biti ispadanja.”
Iskra je treća u prvoligaškom karavanu, na poziciji koja donosi prvi, istorijski, plasman na evropsku scenu.
“Ako se nastavi takmičenje, uradićemo sve da se održimo na sadašnjoj poziciji. Igrali smo dobar fudbal, konstantno bili u vrhu, pokazali kvalitet. Ako se prekine prvenstvo, smatram da bismo zasluženo izborili Evropu. Takva odluka nekome ne bi odgovarala, biće nezadovoljnih, što je logično, ali u pitanju je viša sila. Zdravlje je najpreče i treba prihvatiti ako se ne nastavi sezona”, zaključio je Vuković, koji je igrao za Zetu, Titograd, Lovćen, Grbalj, splitski Hajduk, južnokorejski Seongnam, te na Tajlandu i u Makedoniji.