EP u odbojci za kadetkinje: Poljska šampion Evrope

sport
Piše: sport 687 pregleda Dodaj komentar

poljska-sampion-evrope-slika-235779

Nakon dramatičnog finala, u kojem su gubile 2:0, u 4. setu spasile dvije meč lopte pri rezultatu 24:22 i na kraju u uzbudljivom petom slavile 18:16 protiv prvog favorita Italije (21:25, 17:25, 25:19, 27:25, 18:16), odbojkašice Poljske su osvojile titulu šampiona na Evropskom prvenstvu za kadetkinje u Baru.

Kadetkinje Poljske osvojile su četvrtu medalju na prvenstvima Evrope, drugu zlatnu.

Drugi sudija u finalu je bila Baranka Sonja Simonovska.

U meču za 3. mjesto, iako se očekivalo, uzbuđenja nije bilo. Turska se brzo vratila nakon poraza u polufinalu i savladala vršnjakinje iz Srbije 3:0 (25:22, 25:23, 25:15).

U meču za 5. mjesto, Grčka je savladala Sloveniju, takođe nakon pet setova i velikih uzbuđenja 3:2 (25:21, 25:17, 24:26, 17:25, 15:10).

Slična priča bila je i u prvom duelu posljednjeg dana, u kojem su Njemice takođe nakon velike borbe savladale Ruskinje 3:2 (26:24, 25:23, 22:25, 22:25, 15:9) i osvojile 7. poziciju.

Za najbolju smečerku šampionata proglašena je reprezentativka Turske Pelin Araguz, dok je njena koleginica iz reprezentacije Hande Baladin proglašena za prvu blokerku.

Serverka šampionata je Maja Aleksić iz Srbije, a najbolji libero šampionata je Marijana Mađipinto iz Italije. Najbolja primačica servisa je Poljakinja Pola Novakovska, a tehničarka Slovenka Eva Mori. Najbolja poenterka je Anti Vasilantonaki iz Grčke, a najkorisnija igračica EP Anastasija Gera iz Italije.

Poljska, Italija, Turska, Srbija, Grčka i Slovenija, šest prvoplasiranih selekcija, izborile su plasman na 13. Svjetsko prvenstvo, koje će se od 26. jula do 04. avgusta odigrati u Nakonračasimi, u Tajlandu.

Plasman na XII EYOF (Evropski olimpijski festival mladih) 2013, koji će se odigrati od 14. do 19. jula u Utrehtu, u Holandiji, izborili su Holandija, organizator i Poljska, Italija, Turska, Srbija, Grčka, Slovenija i Njemačka, sedam najuspešnijih reprezentacija sa 10. EP.

Plasman na naredno, 11. EP 2015, koje će se odigrati u Plovdivu i Varni (finale), u Bugarskoj, izboriće samo organizator prvenstva, dok će se sve ostale reprezentacije, uključujući i prvaka Evrope, igrati u kvalifikacijama.