Crnogorski sportisti na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972. godine

Piše: Vladan 243 pregleda Dodaj komentar

Na 20. Olimpijskim igrama u Minhenu učestvovalo je 7.121 sportista, dok je broj zemalja učesnica bilo 121. Broj sportista koji su učestvovali pod zastavom Jugoslovenskog olimpijskog tima je bilo 128.

U sastavu jugoslovenskog olimpijskog tima u Minhenu bili su vaterpolisti Đorđe Perišić i košarkaš Žarko Knežević, rođeni u Crnoj Gori.

Đorđe Perišić je sa vaterpolo reprezentacijom osvojio 5. mjesto, isto kao i Knežević sa košarkašima.

Naši sportisti osvojili su 5 medalja – 2 zlatne, 1 srebrnu i 2 bronzane medalje i na po broju osvojenih medalja Jugoslavija se plasirala na 20. mjesto među zemljama osvajačima medalja. Rukometaši su postali prvi olimpijski pobednici u istoriji tog sporta, a Mate Parlov je u poluteškoj kategoriji osvojio prvo zlato za jugoslovenski boks. Srebrnu medalju osvojio je rvač Josip Čorak (grčko-rimski stil), a bronzane bokser Zvonimir Vujin (poluvelter) i rvač Milan Nenadić (grčko-rimski).

Zastavu Jugoslavije u defileu na svečanom otvaranju Igara nosio je vaterpolista Mirko Sandić.

Na Olimpijskim igrama sportisti iz 48 zemalja učesnica osvajali su olimpijske medalje.

Najviše medalja – 99 (50 zlatnih, 27 srebrnih, 22 bronzana) osvojili su sportisti iz Sovjetskog Saveza.

Prvi put olimpijske medalje osvojili su takmičari iz Južne Koreje, Kolumbije i Nigera.

Igre u Minhenu ostaće upamćene po tragičnom događaju kada su palestinski teroristi – pripadnici organizacije “Crni septembar” – ubili devetoricu izrealskih sportista i dva trenera.