Igrati fudbal u Crnoj Gori, a istovremeno biti finansijski zadovoljan je nemoguće! S obzirom na kvalitet lige, rijetko kada na naše terene “zaluta” fudbalski menadžer, a šansa da bogati investitor uloži u neki klub je misaona imenica. Barem za sada…
Samim tim, u nedostatku evropskih angažmana, crnogorski fudbaleri se okreću ka istoku Bliskom, Dalekom, ostrvskim zemljama, nekima za koje nijesmo ni znali da imaju fudbalsku ligu… I tamo, hiljadama kilometara daleko od kuće, u mjestima potpuno drugačije kulture, jezika, ogromnih vremenskih razlika, Crnogorci zarađuju fudbalski hljeb, a neki su već stekli i statuse prvih zvijezda lige.
Vujović legenda u Indoneziji
Ilija Spasojević je uveliko poznato ime gorostasni 29-godišnji napadač je 2011. godine stigao u Indoneziju i kroz pet godina postao superstar. Prvi je sportski maneken u zemlji, ima potpisan ugovor sa Adidasom i svakako da je poslije Dinama iz Tbilisija odlazak u Indoneziju pun pogodak. Prošle godine je otišao u komšijsku Maleziju…
Sličan status ima Vladimir Vujović. Već četiri godine nekadašnji reprezentativac Crne Gore uspješno nosi dres Persib Bandunga, a od ove sezone saigrač mu je osvajač Lige šampiona Mikael Esijen i nekadašnji napadač Vest Hema Karton Kol.
“Ovo je prva zemlja gdje sam se duže zadržao. Liga je sve bolja i dolazi dosta stranaca. Medijski je veoma ispraćena, fudbal taktički slab, ali izuzetno brz, pa je zato potrebno biti fizički izuzetno spreman”, kaže Vujović iz daleke Indonezije.
Rođeni Budvanin se stacionirao u Indoneziji gdje mu je i porodica…
“Na hranu sam se navikao. Kćerka ide u internacionalnu školu, ali žena i ona se baš i nijesu navikli na ishranu, pa najviše problema imamo oko doručka”, kroz smijeh govori Vujović.
Legija Crnogoraca na Tajlandu
Glavna faca na Tajlandu je Dragan Bošković! U posljednja dva meča nekadašnji as Budućnosti i Grblja je spakovao osam golova, od toga pet komada u nedjelju kada je njegov Bangkok junajted razbio Pataju sa 5:1. Pored Boškovića, na Tajlandu je “legija Crnogoraca”, među brojnima je nekadašnji miljenik podgoričke publike Petar Vukčević.
“Imam sreće što mi je klub iz Bangkoka, pa je život zanimljiv, jer grad nudi puno mogućnosti. Tajlanđani su ljubazan i nasmijan narod, a kao stranca vas maksimalno prihvate”, poručuje nekadašnji fudbaler Budućnosti čiji je klupski saigrač Aleksandar Kapisoda, eks štoper Mogrena.
Tajland je prostrana zemlja, ali bez obzira na to u slobodno vrijeme, nekadašnji akteri CFLa uživaju zajedno u prirodnim ljepotama ove države…
“Često se viđam sa Boškovićem i Vujačićem, Admir Adrović je nešto dalje, na sjeveru države, a tu je i nekadašnji napadač Crvene zvezde Andrija Kaluđerović”, dodaje Vukčević.
Skeptična je crnogorska javnost, pa često odlazak naših internacionalaca mnogi ne shvataju ozbiljno, jer misle da tamo nema pravog fudbala. Bivši golgeter Petrovca Aleksandar Vujačić podvlači da se na Tajlandu igra mnogo ozbiljniji fudbal od crnogorskog…
“Zadovoljan sam što se tiče organizacije, a liga je dosta ozbiljnija od crnogorske. Naša ekipa ima ambiciju da uđe u prvu ligu. Nadam se da ćemo uspjeti”, poručio je rođeni Baranin koji je tokom zimske pauze stigao na Tajland:
“Sve ovo je nešto novo za mene. Priroda je prelijepa, ali temperature su svaki dan oko 35 stepeni, a meni, bez obzira što dolazim iz primorskog grada, to nikako ne prija”.
Crnogorac igra na Maldivima
Koliko vas je znalo da se fudbal igra na Maldivima? Odnosno, da postoji tamošnja “Dhivehi” Premijer liga. U klubu lideru prvenstva, ekipi Nju Redijent nastupa nekadašnji štoper Mornara i Lovćena Stevan Marković. Njegov tim je juče slavio protiv “TC” i preuzeo lidersko mjesto…
“Jedini sam Crnogorac na Maldivima, ali ima igrača iz Srbije i Hrvatske. Nadam se da ćemo osvojiti titulu”, poručio je Marković koji je u glavni grad došao sa porodicom.
“Zadovoljan sam uslovima. Dobro sam se snašao tu sam sa porodicom i odlično se osjećamo na Maldivima”.
Fudbal piše razne priče, a naši junaci ih žive daleko od svoje zemlje.
Mirko Todorović u Mjanmaru kao kod kuće
Mirko Todorović je rođeni Čačanin, ali crnogorska fudbalska javnost ga odlično poznaje obzirom da je tri i po sezone bio lider Bokelja, a nekada je nastupao i za Dečić. Iskusni 31-godišnji defanzivac je tokom zimske pauze napustio Crnu Goru i otišao u Mjanmar, stariji ga bolje pamte kao Burmu.
“Za sada ide onako kako sam planirao, a na početku je bilo jako teško. sreo sam se sa novom vjerom, kulturom, hranom, ponašanjem ljudi”, priča nam Todorović svoje prve impresije od kada je došao u klub Sautern Mjanmar.
Ova država je zbog političke i ekonomske situacije dugo bila izolovana, ali krajem devedesetih situacija se stabilizovala, a fudbalska liga osnovala se prije svega osam godina…
“Posljednjih godina se mnogo ulaže u Mjanmar koji je veoma bogat naftom. SAD i Kina daju dosta novca, ulaže se u privredu i turizam i ono što me najviše iznenadilo jeste gostoprimstvo naroda”, kaže Todorović iz Mjanmara.
Crnogorski trio u Pusamaniji
U indonežanskom klubu Pusamanija Borneo kormilo drže Crnogorci, eks trener Lovćena Dragan Đukanović je šef struke, trener golmana je Zoran Banović, a za fizičku spremu igrača brine Vladimir Krunić.
Upravo nam je Krunić, inače i trener koji individualno radi sa našim reprezentativcima Stevanom Jovetićem, Stefanom Savićem i Nikolom Vukčevićem, prenio doživljaje iz Indonezije…
“Bukvalno je sve na najvećem nivou, jer u ovoj zemlji obožavaju fudbal. Na stadionu prisustvuje između 25 do 60 hiljada gledalaca. Ljudi te prepoznaju na ulicama, slikaju se sa tobom”, poručuje Krunić, ali kao fitnes trener ima i jednu zamjerku:
“Hrana. Teško ćemo se navići na hranu. Sve je nekako ljuto”.
Osim pomenutog trija, na Tajlandu, u Buriramu zajedno rade Božidar Bandović i kondicioni trener Željko Boljević.