Zimske olimpijske igre u Pekingu i naši reprezentativci tema su u gradu pod Durmitorom.
Sa puno razloga jer su akteri glamura u glavnom gradu najmonogoljudnije zemlje u svijetu dvoje mladih Žabljačana, Jelena Vujičić i Aleksandar Grbović. Sa ništa manje pažnje pratili su nastup Eldara Salihovića, Pljevljaka koji je skijaški „prohodao“ na ski stazama Durmitora.
Malo mjesto u kome je svako svakome rodbina baš tako doživljava i preživljava nastupe naših skijaša.
Usput, neizbježno je „vraćanje filma“ na neka vremena kada je skijanje na Durmitoru bilo mnogo bolje organizovano, sa mnogo više veoma kvalitetnih skijaša, koji su decenijama „duvali za vrat“ neprikosnovenim Slovencima.
Ipak, tek sa sticanjem nezavisnosti, crnogorski skijaši postaju učesnicima zimskih olimpijskih igara.
Bojan Kosić u Vankuveru 2010. godine, Tarik Hadžić i Ivana Bulatović četiri godine kasnije u Sočiju. Jelena Vujičić, Eldar Salihović i Marija Bulatović u Pjong Čangu. Jelena i Eldar su i ovog puta naši predstavnici, kao i tek punoljetni Aleksandar Grbović.
Da li je nekad bilo mjesta u olimpijskoj reprezentaciji i za nekog sa Žabljaka ostalo je da se priča. Možda je to bio Vuk Šibalić, početkom sedme decenije prošlog vijeka jedan od najboljih spustaša u socijalističkoj Jugoslaviji. Ili Jovan-Rajo Baranin krajem te decenije najbolji omladinac. Istovremeno je i Anica Baranin bila najbolja u trkačkim disciplinama. Nije se našlo mjesta ni za pobjedničku ekipu (Andrija Baranin, Tomaš Jolović i Aleksandrov đed Tomaš Grbović), tih godina, u ski trčanjima na državnom prvenstvu u Kranju. I još mnogi, jer malo je kuća na Žabljaku u kojima nema medalja i pehara za uspjehe u skijaškim sportovima.
Najbliži državnom grbu, po opštem mišljenju, bili su Radenko-Pile Vuković u ski trčanjima i Eldarov prvi učitelj, Ratko Vujičić u alpskim disciplinama. Oni su prošli ciklus priprema za Igre u Sarajevu i na kraju bili prekobrojni. Samo „po ključu“ od Vujičića je bio bolji Sarajlija Ajdin Pašović ili neki od trkača iz BiH od Vukovića.
Nije bilo takmičara ali jeste drugih ljudi koji su dali pun doprinos briljantno odrađenom poslu u Sarajevu. Ipak, ozbiljan pristup skijaškom sportu tada u Crnoj Gori, kvalitetne i dobro organizovane skijaške manifestacije na našim planinama i dobri rezultati naših skijaša nijesu prošli nezapaženo. Uz Vuka Šibalića, člana predsjedništva Smučarskog saveza Jugoslavije i čelnog čovjeka te asocijacije u predolimpijskoj godini, na olimpijskim borilištima našlo se i pet crnogorskih ski sudija. Naod Vuković, Luka Kasalica, Milika Popović, Radoslav Rako Nikčević i sada pokojni Ilija Ćućilović. Svi oni u rangu saveznog sudije sa bezbroj učešća na međunarodnim trkama i svi licencirani tehnički delegati.