Crna Gora spremna za spektakl, uprkos svemu

Crnogorski fudbaleri sedam sati putovali sa Gibraltara, Vučinić zbog umora otkazao planirani trening, ali Hrvatsku čekaju sa tri boda osvojena u gostima nakon više od dvije godine. Iako je i meč protiv autsajdera pokazao brojne slabosti, pod Goricom se sprema spektakl protiv velesile

Reprezentacija.me
Piše: Reprezentacija.me 1 komentar
Foto: FSCG

Crnogorski fudbaleri vratili su se danas sa Gibraltara, put od britanske prekomorske teritorije na samom ulazu u Mediteran opet je trajao više od sedam sati – dva autbosa, dvije granice, jedan avion, let iz španske Malage – pa su u Podgoricu stigli tek oko 16 časova, iako su krenuli na zoru.

Jedno od najnapornijih putovanja u kvalifikacijama, zato je selektor Mirko Vučinić umorne fudbalere poštedio planiranog večernjeg treninga po povratku nazad, otkazane su i ostale, medijske aktivnosti. Put je, ipak, lakše pao – stigla je pobjeda nakon osam uzastopnih poraza na gostovanjima u takmičarskim mečevima!

Posljednji put na strani Crna Gora je uzela bod još oktobra 2023. godine u kvalifikacijama za EP protiv Litvanije (2:2), posljednji put je pobijedila mjesec ranije u Bugarskoj (1:0).

Trebalo je da se otputuje na Gibraltar, da se odigra meč protiv 200. selekcije na listi Fife da bi se prekinula crna serija, ali bez obzira – pobjeda vrijedi, naročito kad se uzme u obzir pomenuti negativan niz, nedostatak rutine, samopouzdanja i svega što dolazi sa nagomilanim porazima.

Foto: FSCG

Suviše je naša reprezentacija pala nisko da bi potcjenjivala sopstvenu pobjedu, ma ko bio protivnik.

Pripreme za Hrvatsku počinju sjutra, u podne će se selektor i jedan od fudbalera obratiti medijima i javnosti na pres-konferenciji, a poslije podne u Podgoricu će sletjeti bronzani sa prethodnog Mundijala.

HVATAJU ZRAČAK NADE I OPTIMIZMA

Stiže trećeplasirana ekipa sa Svjetskog prvenstva u Kataru 2022, drugoplasirana sa SP u Rusiji 2018, stiže, dakle, fudbalska velesila, sa jednim od najboljih evropskih fudbalera u posljednjoj deceniji, Lukom Modrićem.

Crna Gora dočekuje Hrvatsku sa pobjedom, kakvom-takvom, pa iako se još na žrijebu kvalifikacija decembra prošle godine taj meč “projektovao” (ili barem priželjkivao) kao vrlo značajan ili ključan za naš tim, a realnost u stvari ponudila nešto sasvim drugo, pod Goricom se sprema spektakl, uprkos svemu.

Hrvatska je posljednja selekcija iz ex-Yu koja će gostovati u Podgorici, nakon što su Slovenija, BiH, Makedonija, Srbija i Kosovo odradili ta gostovanja na podgoričkoj areni, bilo u takmičarskim ili prijateljskim utakmicama.

Stiže posljednja – i najbolja, stiže u slavljeničkom raspoloženju, nakon što je u petak veče u Rijeci protiv Farskih Ostrva osigurala plasman za Mundijal.

Luka Modrić, Maksimir
Luka Modrić, foto: Reuters

Tim Zlatka Dalića ima motiv da pobijedi i da pokuša da uhvati posljednji voz na Fifinoj listi kako bi uskočio među nosioce na žrijebu za Mundijal, a Vučinićev sastav da pokuša da na kraju popravi sliku jednih od najgorih kvalifikacija i da protiv velikog favorita pokuša da kreira barem zračak optimizma pred neredne kvalifikacije.

ŠTA JE POKAZAO MEČ NA GIBRALTARU?

Crna Gora je pobijedila prvi put poslije osam mjeseci, dobila je autsajdera, ponovo se mučila i pokazala brojne slabosti i nedostatke.

Ipak, od selekcije koja koja je odavno u rezultaskom nokdaunu, koja je u procesu velikih igračkih promjena, sa selektorom-debitantom koji još traži i sebe i igru na kojoj će temeljiti sve te procese, definitivno se nije očekivalo da pobijedi 5:0 na terenu na kojem su Hrvati dali sedam, a Česi četiri gola.

Jer, kolika je razlika između Hrvatske i Češke, selekcije koje su osvojila prva dva mjeste s jedne, i Crne Gore s druge strane, vidjelo se na bukvalno svakom meču u ovim kvalifikacijama.

Vučinićev tim je na Gibraltaru pokazao da ima klasu u veznom redu i napadu da timu koji se brani sa 10 igrača za samo 15 minuta stvori nekoliko zicera, da dva gola, izbori još jedan (poništeni) penal, te ekspresno preokrene utakmicu u momentima kada se sumnjalo da bi panika prosto mogla da “pojede” crnogorski tim i na gostovanju kod autusajdera.

Mirko Vučinić, Nikola Krstović
Vučinić i Krstović, foto: FSCG

Pokazali su, međutim, Nikola Krstović i drugovi da nemaju vjeru, da nemaju samopouzdanje, da ni meč protiv takvog rivala privedu na vrijeme, i bez straha za kranji ishod i pobjedu. Sve je to posljedica nedostatka samopouzdanja u timu uzdrmanom silnim porazima.

Ne mora meč na Gibraltaru ni da bude nikakvo mjerilo pred duel sa Hrvatskom, osim što se napokon pišu bodovi, ali je čak i takav duel pokazao koliko naša selekcija ima problem u defanzivi, koliko joj je u stvari lako dati gol. Gibraltar je u četvrtom međusobnom duelu treći put pogodio našu mrežu, ali je prvi put to uradio iz otvorene igre, a ne iz prekida. Tri poteza, munjevita akcija i mreža se zatresla – eto zašto su “sokoli” i na 16. od posljednjih 17 utakmica, bilo u takmičarskim bilo u prijateljskim utakmicama, primili gol.

POVRATAK JOVETIĆA

Šta sprema Vučinić za Hrvatsku? Dijelom bi mogao da otkrije sjutra na pres-konferenciji, dio će se, naravno, vidjeti u ponedjeljak veče na terenu.

Biće Crna Gora jača za Stevana Jovetića, koji je propustio Gibraltar jer u tim godinama, i u takvom ritmu utakmica, više nije za plastične podloge. Na prirodnoj podgoričkoj travi, protiv velikog rivala, a i odmoran jer je bio pošteđen napornog puta na krajnji mediteranski jugo-zapad, mogao bi baš da pomogne, ostaje da se vidi kako će ga Vučinić, i u kojoj formaciji, uklopiti u tim.

Stevan Jovetić
foto: FSCG

Na Gibraltaru, Crna Gora je igrala u prilično ofanzivnih 4-4-2, sa dva klasična (i slična), snažna napadača, Krstovićem i Osmajićem, teško je očekivati da će baš tako otvoreno udariti i na “vatrene”.

Očekuje se da Vučinić napravi neke korekcije, ali i igračke promjene u timu. Vidjeće se i na koga će moći da računa, jer je, na primjer, Šipćić zamijenjen zbog povrede, Vukotić je nakon meča dobio zavoj na ruci, Krstović je igrao iako se pred meč žalio na bolove u leđima.

Marko Vešović je, recimo, igrač kojeg Vučinić nije koristio na Gibraltaru, odmoran je i Andrej Kostić, Viktor Đukanović je ušao tek u drugom poluvremenu, u odbrani ima i Stefana Milića, pa i Rubežića koji je ušao na kraju – sve su to momci, stariji ili mlađi, koji bi mogli da pripomognu, u ponedjeljak veče u 20.45.

Hrvatska je posljednja selekcija iz ex-Yu koja će gostovati u Podgorici, nakon što su Slovenija, BiH, Makedonija, Srbija i Kosovo odradili gostovanja na podgoričkoj areni, bilo u takmičarskim ili prijateljskim utakmicama. Hrvatska je posljednja i najbolja ex-Yu selekcija koja će igrati u Crnoj Gori

KLJUČNE RIJEČI: , ,
IZVOR: Vijesti
Podijeli ovaj članak
1 komentar