Poraz 74:59 u Pou košarkaška javnost percipirala je kao šok, grubo prizemljenje za tim koji je imao šansu da trijumfom ovjeri plasman na Eurobasket. Sada učešće na šampionatu kontinenta ne zavisi samo od ishoda meča ,,crvenih“, u posljednja dva kola u februaru… Uz bojazan da bi ovakav poraz mogao i značiti veliki korak unazad za selekciju koja je prošle godine učestvovala na Svjetskom prvenstvu, samim tim i za našu košarku u cjelini.
Slika loše igre protiv Velike Britanije, u meču u kojem su naši bili favoriti, je jasna – Radović je želio da prije svega govori o razlozima…
– Nakon našeg okupljanja i uoči mečeva sa Njemačkom i Velikom Britanijom u Pou nijesam želio da u javnosti ističem objektivno loše fizičko stanje šest ili sedam igrača. Želio sam da momci budu ohrabreni nakon što su početkom novembra, u dugom periodu od dvije do tri sedmice, bili van treninga i bez mečeva. Bili su donekle i rasterećeniji na treninzima, učinili smo sve da budu svježi. I vratilo nam se kroz 25-30 minuta vrlo dobre igre protiv Njemačke. Desilo se, eto, da smo pobijedili Njemce koji su ipak bolji tim od Velike Britanije – kazao je Radović.
Razlozi grešaka
I uslijedio je grub udarac – žestok i neočekivan poraz od 15 poena razlike u neđelju, manje od dva dana nakon duela sa Njemcima.
– Desio se očigledan umor, nedostatak energije, manjak snage. Moram istaći da volja nije izostala, jer smo svi bili zajedno od prvog dana kratkih priprema, proveli to vrijeme u Pou u specifičnim uslovima u hotelu i na treninzima. I dodati da su atmosfera i voljni momenat bili na visokom nivou. To nije bio problem, već je problem bio fizičke prirode, da naši važni igrači nijesu mogli da isprate ritam teškog meča nakon dva dana. I naravno tu ima i moje krivice, stručnog štaba, ne bježim od toga – kazao je Radović.
Selektor je tražio gustinu u igri pod košem od rane faze meča sa Britancima, a isti problemi u igri su se ponavljali od početka do kraja meča. Reakcije nije bilo, sve više se srljalo u greške…
– Kada nemate noge u odbrani, i kada nemate noge za šut, onda je mnogo teško. Greške su se dešavale jer nije bilo koncentracije, a fokusa nije bilo zbog tog umora. A grešaka je zaista bilo mnogo, to je nedopustivo kada želite da pobijedite ovakav meč. Njihovog centra Olasenija smo razigrali, čovjek nam je ubacio 28 poena, a mijenjali smo na ,,petici“ Simonovića, Bjelicu, Zorana Nikolića. Imali smo 12 skokova manje – rekao je Radović.
Posebno veliki problem, nerješiv za stručni štab, od početka do kraja bila je igra pod košem.
– Primili smo nedopustivo veliki broj lakih poena pod košem. Ubacili su nam 40 u reketu, i to nam je uradila ekipa koja je ipak dominantno trojkaška. Britanci su nam kao prije svega jak šuterski tim ubacili svega šest trojki, pa su nas ipak pobijedili tako ubjedljivo… Jednostavno, sve ukazuje na to da nijesmo mogli fizički da ih ispratimo, dva dana nakon teškog meča sa Njemcima. A naši glavni šuteri su promašivali, imali jako loše procente realizacije, opet zbog umora i dekoncentracije. I to smo promašivali iz dobrih pozicija otvorene šuteve – kazao je selektor.
Što je moglo bolje
Jasno je pitanje, da li se mogao izbjeći i amortizovati takav uticaj fizičke istrošenosti sastava…
– Teško, jer smo sa Njemcima manje od dva dana ranije igrali težak meč skoro do kraja. A Britanci su protiv Francuske igrali prije nas, i izgubili meč praktično u petom minutu. Do kraja su relaksirano rasporedili minutažu i štedili glavne igračke opcije, i tako sačuvali tu energiju koja je bila očigledna od početka duela sa nama. Pored problema fizičkog statusa onih koji su imali korona virus, neki naši igrači ove jeseni igraju i sa manjim ulogama u klubovima… Sve je to uticalo – dodao je Radović.
Pitanje koje se takođe nameće je, da li je stručni štab adekvatno taktički pripremio utakmicu.
– Pripremali smo se prvo za meč sa Njemcima, jer objektivno bio je takođe vrlo važan i bio je prvi u Pou. Britance, koji igraju slično, smo imali temeljno skautirane, za njih smo se spremali opsežno i za naš prvi februarski meč… Sa druge strane, oni su se ovog puta fokusirali za utakmicu sa nama, očigledno tu tražili šansu. Ponoviću, prostora za kritiku i igrača i stručnog štaba ima nakon ovakvog poraza – rekao je Boško Radović.
U nacionalnom savezu već su održani sastanci nakon dolaska reprezentacije iz Poa. Put na Eurobasket je pod velikim znakom pitanja, slijedi važan period analiza, priprema za rasplet kvalifikacija u februaru.
– Sve što se desilo u ovom posljednjem meču je za kritiku, ali nije tragično jer smo i dalje sa šansom da odemo na Eurobasket. Smatram da momci, koji su sa velikim zalaganjem došli do pobjede nad Njemačkom, koja je bolja ekipa od ove Britanije, zaslužuju da ih javnost pred rasplet kvalifikacija zaštiti. U boljem fizičkom stanju i spremniji za ta dva meča, možemo do Eurobasketa – zaključio je Boško Radović, selektor Crne Gore.
Realna mjera Britanaca?
Boško Radović je kazao da je u košarkaškoj javnosti ostala potcijenjena slika realnog kvaliteta Velike Britanije.
– Mi smo znali da su oni dobri, jer smo imali iskustvo februarskog meča u Podgorici. U punoj ,,Morači“, sa jakom podrškom, pobijedili smo ih sa sedam poena razlike, a u finišu oni su imali i situacije da meč uvedu u neizvjesnu završnicu… I taj meč mnogo govori da imaju kvalitet – rekao je selektor.
Za februar sa skoro istim opcijama
Selektor Crne Gore je nagovijestio da nije realno očekivati da se bilo ko od glavnih centarskih opcija (Dubljević, Vučević, Todorović) priključi reprezentaciji za ključne februarske mečeve u završnici kvalifikacija.
– Ono na šta možemo računati su eventualno dvojica igrača na spoljnim pozicijama… Ali prije svega očekujem da fizičko stanje tima bude mnogo bolje u odnosu na ovaj ,,prozor“ kvalifikacija u Pou – kazao je Radović.