Veliko srce “crvenih” – Crna Gora srušila Bjelorusiju!

Piše: Ognjen 760 pregleda Dodaj komentar

Ženska košarkaška reprezentacija napravila je veliki korak ka plasmanu u četvrtfinale Evropskog prvenstva u Mađarskoj i Rumuniji – izabranice Momira Milatovića u drugom kolu grupe E, savladale su selekciju Bjelorusije 77:72 (21:14, 12:17, 23:18, 21:23).  Jelena Škerović i saigračice nakon lošeg izdanja i ubjedljivog poraza od Turske na startu druge faze, bez pomoći jedne od najboljih igračica Jelene Dubljević, su odigrale sjajan meč, borbeno i agresivno od prvog minuta, a u dramatičnoj završnici srušile su sjajnog protivnika i napravile veliki korak ka prolazu među osam najboljih u Evropi. Crna Gora u posljednjem kolu druge faze, u neđelju (18 sati) će igrati protiv selekcije Grčke.

Naša reprezentacija utakmicu je počela u sastavu Škerović, Pašić, Jovanović,Perovanović i Robinson i sjajno krenula jer je u 3. minutu vodila 6:0, nakon što je pogodila Amerikanka sa crnogorskim pasošem. Bjelorusija je prve poene postigla poslije dva minuta i 35 sekundi kada je Snitsina pogodila trojku. Nakon što je Škerović pogodila dva bacanja, u 4. minutu bilo je 10:5, a ista prednost bila je i nakon trojke Jovanović u 6. minutu (15:10). Nakon petog poenaPerovanović, ”crvene” su vodile 17:10, što je bila prednost sa kojom su ušle u drugu dionicu (21:14), poslije poena iz kontre Jovanović koja je u tom periodu upisala deset poena.

Jovanović je na početku druge dionice pogodila trojku za dvocifrenu prednost (24:14), a ”crvene” su sigurnu prednost održavale do 18. minuta, kada je nakon Bjelorusija nakon što je Snitsina postigla svoj 11 poen, prišla na samo tri poena zaostatka (28:25). Leučanka je u posljednjem minutu tog perioda donijela prvo vođstvo protivniku (31:30), ali je Aleksić trojkom postavila konačan rezultat prvog poluvremena 33:31.

Bjelorusija je izjednačila na početku treće dionice (33:33), ali je Jovanović donijela novo vođstvo našoj selekciji (35:33) u 22. minutu. Poslije pet vezanih poena Škerović, Crna Gora je u 24. minutu povela 42:39, a u periodu od 25. do 27. minuta uslijedila je serija od sedam vezanih poena za vođstvo (49:41) nakon što je dva bacanja pogodila Pašić. Najveću prednost, naša reprezentacija je imala u 29. minutu kada je Robinsonpostigla svoj deseti poen za ”plus 11” (54:43). Crna Gora u posljednjih deset minuta ušla je sa sedam poena prednosti – 56:49.

Početak posljednje četvrtine u potpunosti je pripao Bjelorusiji, koja je postigla sedam vezanih poena i nakon trojke Snitsine stigla do izjednačenja (56:56) u 33. minutu. To nije bio kraj serije protivnika, jer nakon što je pogodila Robinson, Bjelorusija je postigla četiri vezana poena za vođstvo (60:58) u 35. minutu, što je bio kraj serije 17:4, koju je protivnik napravio nakon ”plus 11” naše selekcije. Milatović je bio primoran da zatraži tajm-aut, nakon kojeg je Škerović donijela minimalnu prednost (61:60), a nakon što je Aleksić osvojila loptu i pogodila iz kontre, bilo je ”plus tri” (65:62), tri minuta prije kraja. Škerović je trojkom donijela ”plus četiri”, a nakon što je Robinson realizovala bacanje bilo je 69:64, minut i 59 sekundi prije kraja, nakon čega je uslijedio tajm-aut Bjelorusije. Protivnik se nije predavao već je trojkom Harding smanjio na samo tri poena (71:68), minut i pet sekundi prije kraja. Uslijedila je dramatična završnica, Robinson je 26 sekundi prije kraja pogodila za 74:70, Veramejenka smanjila na dva poena (74:72), a dileme oko pobjednika riješile suPerovanović sa linije bacanja i Škerović koja je pogodila oba slobodna bacanja.

Najefikasnija u pobjedničkom timu bila je Milica Jovanović sa 20, Jelena Škerovićje ubacila 19, dok je Anđelika Robinson meč završila sa sa 15 poena i 17 skokova. U bjeloruskom timu najbolja je bila Katarina Snucina sa 21 košem.

Crna Gora će u trećem kolu, u neđelju u 18 sati, igrati sa Grčkom. Tom pobjedom bi kao drugoplasirana izborila četvrtfinale. U ostalim mečevima drugog kola, 18 sati sastaće se Grčka i Češka, dok je za 20 sati i 30 minuta zakazan duel Turske i Francuske.