Valensija razorila Real za istorijsku titulu, Bojan MVP finala!

Piše: Reprezentacija.me 911 pregleda Dodaj komentar
Foto - ACB

Valensija je skinula “kraljeviće” s trona  i osvojila svoj prvi trofej šampiona Španije!.

Valencia Basket Club

Nevjerovatne scene u ” La Fonteti”! Izabranici Pedra Martineza su savladali Real Madrid u četvrtom meču finalne serije Endese rezultatom 87-76 (19-20,29-11,19-25,20-20)  i po prvi put u svojoj istoriji donijeli trofej ovog takmičenja u grad na samom istoku Španije!

Sudijski trio Gonzalez-Ruiz-Embid je bio neprimjetan, domaćin u drugoj četvrtini ubacio u šestu brzinu, pregazio branioca trofeja i spriječio ga da dođe do svog 34. šampionata, pružio fantastičnoj publici predstavu za pamćenje, za anale, uzeli titulu u najjačoj ligi na Starom kontinentu i naplatili one nesrećne poraze koji su ih pratili ove sezone u Eurokupu i Kupu Španije. Treba naglasiti da je ovo “slatka osveta” Valensije, jer ih je upravo Real koštao trofeja u Kupu.

Valensija je bolje otvorila meč, San Emeterio i Sastre su pogodili za 4:0, dok su igrači Reala promašivali šuteve sa distance, konkretno njihov najbolji igrač i MVP Endese Serhio Ljulj.
Ipak, Real serijom 7:1 stiže do prednosti dok se u tom periodu igre Valensija se nije snalazila u napadu što je rezultiralo sa tri izgubljene lopte domaćina.
Sastre sa svojih 9 poena donosi egal, a trojkom Dioa na asistenciju Dubljevića Valensija ide na prvi tajmaut sa 3 poena prednosti.
Izabranici Pabla Lasa, zahvaljujući dobrim minutima Felipe Rejesa, na odmor idu sa poenom prednosti.
Valensija 2/8 za tri, nekoliko promašenih otvorenih šuteva su ih koštali prednosti.Nakon prvih 10 minuta rezultat je bio 20:19.

Facebook

Na startu druge četvrtine “slijepi miševi” prave seriju od 9-1, idu na 28-21 i tjeraju Lasa da zatraži tajmaut kako bi smirio ekipu. Desilo se obratno. Petorka Reala koja je odigrala narednih 5 minuta je “predala” trofej u ruke Valensiji.
Rafa Martinez nakon pauze postiže trojku, nakon toga i Romejn Sato, u sljedećem napadu Real gubi loptu a Tomas školuje Dončića i postiže novu “triplu”! Nakon toga Real ponovo gubi loptu u napadu a Oriola postiže koš uz faul, diže “Fontetu” na noge, te domaćin ide na rekordnih +20!
Ajon i Ljulj prekidaju seriju Valensije koševima sa distance, ali domaćin u napadu igra perfektino i ne dopušta da se prednost istopi.
Drugu četvrtinu je Valensija dobila 29:11 s tim što je tu prednost donijela razlika u skoku koja je na poluvremenu bila enormna čak 24:11 u korist domaćih koji su imali i 5 asistencija više. Potpuni potop aktuelnog šampiona.

facebook

Kako je završilo prvo, tako je krenulo i drugo poluvrijeme, sjajnim napadom Valensije i nemoć Madriđana da zaustavi isti.
Ako su u prvoj četvrtini šutirali loše za tri, u nastavku meča se čini kao da nijesu promašivali!
3 trojke u prvih 5 minuta odbili su kakav takav pokušaj Madriđana da priđu i smanje razliku. Šta god da je Real napravio u prvih 5 minuta treće četvrtine, Valensija je imala odgovor.
Još jednom je Pablo Laso bio primoran da traži tajmaut očajnički pokušavajući da revitalizuje svoje igrače koji su od druge četvrtine potpuno grogirani.
Ipak, ova pauza je imala efekta. Real preko Ljulja, Kerola i Rejesa stiže na minus 11 i vraća “neizvjesnost” utakmici. Na kraju treće četvrtine reultat je 67-56.

ACB

Posljednja četvrtina nam je donijela brzu košarku, poeni na obije strane, prednost od deset poena je bila konstantna, sve dok Lljuj svojim 19.  poenom na meču smanjuje na minus 7.
Valensija odgovara košem za dva i sjajnom odbranom Dubljevića koji je izborio faul u napadu.
Nakon tajmauta Martineza, Dubljević je taj koji sjajnom odbranom drži domaće u prednosti. “Boom boom” Kerol postiže trojku, ali mu istom mjerom odgovara Sato. Ljulj na drugoj strani pogađa za dva, ali Sikma, čiji je otac vlasnik NBA prstena sa Sijetlom, ne dopušta Realu da se približi.
Slijede promašaji Reala i na tri minuta do kraja meča Valensija je imala 10 poena razlike.
Domaćin je sigurno priveo meč kraju, trošio vrijeme, dominirali u ofanzovnom skoku, Ljulj promašivao a sa tribina se moglo čuti skandiranje za našeg centra koji je miljenik publike i koga publika vidi kao MVP finala!

facebook

Bojan Dubljević je proglašem za MVP-ja finalne serije! Postigao samo jedan poen u četvtoj utamici, ali je imao 8 skokova i vodio je tešku borbu pod košem sa Ajonom i Rejesom. Treba napomenuti da je rano ušao u probleme sa faulovima i da je tokom meča konstantno bio udvajan.
Sastre je postigao 19 poena, pratili su ga Tomas sa 12, Dio sa 11 i Sato sa 10 poena.

U redovima Real Madrida jedini koji su bili na nivou bili su Ljulj koji je postigao 23 poena, Kerol sa 11 odnosno Ajon sa 10 poena.