Poslije dva i po sata paklene košarke, Beron slomio Partizan za 1:0 u seriji

Piše: Ognjen 770 pregleda Dodaj komentar

Kakva drama! U najuzbudljivjoj utakmici sezone, na startu polufinalne serije ABA lige, Crvena zvezda je posle produžetka odbranila prednost domaćeg terena i zahvaljujući sjajnoj minijaturi Bilija Berona stigla do važnog slavlja protiv vječitog rivala Partizana – 106:101.

Odlični šuter je u završici meča postigao osam vezanih poena i riješio pitanje pobjednika, a veliku grešku pri rezultatu 96:96 napravio je Đorđe Gagić, koji je povukao Amerikanca prilikom polaganja i napravio nesportsku ličnu grešku, koja je otvorila domaćinu put ka pobjedi.

Američki šuter odigrao je toliko sigurno, mirno i stabilno u posljednjem minutu produžetka, da je sam izmislio pet najvažnijih poena za crveno-bijele i obezbijedio pobjedu kojom je zavrijedio glasne povike „Bili, Bili, Bili…“ sa tribina beogradskog hrama košarke! Beron je na kraju skupio 23 poena, a ogromne zasluge za trijumf srpskog šampiona idu na račun Filipa Čovića uz 16 poena i devet završnih dodavanja. Dejan Davidovac je potpuno eksplodirao u drugom poluvremenu i produžetku, da je skupio 18 poena, šest skokova i dvije asistencije. U gostujućim redovima Vanja Marinković je umalo izrežirao strašan podvig Partizana sa 29 poena, dok je Lendejl dopisao 17, a Aleks Renfro 14 poena.

Poslije svih uspona i padova na obije strane, utakmica je stala u poslednji minut četvrte dionice i produžetak. Na samo 75 sekundi do kraja Crvena zvezda imala je četiri poena viška (84:80) u svojim rukama poslije sigurnih poena Dejana Davidovca sa penala, a onda je nastao muk… Dok je tenzija mogla da se siječe nožem, Vanja Marinković je na 26 sekundi do isteka četvrtine upotpunio jednu od najboljih partija dosadašnje karijere trojkom kojom je Partizanu dao tračak nade! Ta nada se ubrzo pretvorila u dodatno vrijeme, gdje je atmosfera dostigla tačku ključanja!

Filip Čović, koji je večeras apsolutno zablistao u gotovo potpunom odsustvu Džoa Reglanda – odigrao 14 minuta – uspio je u narednoj akciji da riješi jedno od dva slobodna bacanja, a kada je krcata dvorana iščekivala dobru odbranu svojih miljenika, Aleks Renfro je istu „promiješao“ i lako položio loptu na obruč za 85:85. Pokušao je Kej Si Rivers da se ispravi za sve ono pogrešno što je uradio u svom debiju upravo protiv crno-belih prije samo mjesec dana, ali njegov hitac za pobjedu nije bio precizan…

I onda – ludnica! Poeni su se smjenjivali kao na traci i tako je išlo sve do polovine produžetka i promašaja Bandže Sija za tri poena. Čović je nevjerovatnom energijom držao kompletnu igru Zvezde u svojim rukama, ali kada je Davidovac izvukao oštar faul Lendejla poslije sigurnog polaganja i sa dodatnim slobodnim bacanjem podigao Zvezdinu razliku na tri poena (94:91), učinilo se publici, ali i ljudima sa Zvezdine klupe da će moći lakše da se diše. Ali, ne… Partizan nijednog trenutka nije odustajao, čak i kada je Nikola Janković – inače loš šuter sa penala – ispustio dva slobodna bacanja. Baš tada, u momentima najveće zebnje za crno-bijele, gotovo niotkuda pojavio se Rade Zagorac sa trojkom iz velike udaljenosti, za 96:96 na 70 sekundi do kraja. Ali, Partizan je onda stao. Tačnije, Beron je potpuno izdominirao scenom i doneo Zvezdi veliki trijumf.