Poraz Crne Gore na oproštaju od Eurobasketa

Piše: Ognjen 786 pregleda Dodaj komentar
Foto - FIBA

Ženska seniorska reprezentacija nakon grupne faze završava nastup na Evropskom prvenstvu u Češkoj – izabranice Roberta Injigesa u posljednjem kolu grupe D poražene su od Rusije 78:54 (21:18, 17:16, 19:15, 21:5). Nakon što je Belgija u prvom meču trećeg kola grupe D savladala Letoniju, bilo je jasno da će ”crvene” imati nemoguću misiju, jer im je za treće mjesto i osminu finala bila potrebna pobjeda sa minimum 17 razlike. U duelu protiv jednog od favorita za najviši plasman na šampionatu u Češkoj, izabranice Roberta Injigesa bile su ravnopravan rival ili imale prednost koja je u 24. minutu iznosila pet poena (47:42), ali sa malom rotacijom nijesu uspjele da izdrže do kraja, već je protivnik početkom posljednjeg perioda stekao dvocifrenu i nedostižnu prednost, pa je treći poraz bio neminovan. U posljednjih deset minuta, naša reprezentacija postigla je samo pet poena, što je Rusija iskoristila da do kraja dotuče izabranice Roberta Injigesa. Crna Gora tako prvi put u dosadašnja četiri nastupa na prvenstvim Evrope, nastup završava nakon grupne faze, nakon četvrtfinala na šampionatima u Poljskoj 2011. i Mađarskoj i Rumuniji 2015, te učešća u drugoj fazi u Francuskoj 2013. godine. Naredna akcija za žensku seniorsku reprezentaciju su kvalifikacije za Eurobasket 2019 koje počinju u novembru.

Foto – FIBA

Najefikasnija u našoj selekciji bila je Anđelika Danijel Robinson sa 17 poena, Iva Perovanović je upisala 13, dok je Jelena Škerović meč završila sa 10 .

U pobjedničkoj selekciji najbolja je bila Epifani Prins sa 13 poena.

”Crvene” su krenule poenima Perovanović sa linije bacanja i Škerović, pa su povele 4:0, a istu zalihu imale su i u 3. minutu, kada je poslije dvojke i dodatnog bacanja Mujović bilo 8:4. Rusija je do prvog izjednačenja stigla u 4. minutu (8:8), a prvi put povela nakon trojke Prins za 11:10 u 5. Nakon šest vezanih poena, Crna Gora je povela 18:14, ali je Rusija serijom 7:0 do kraja tog perioda preokrenula na 21:18.

Početak druge četvrtine pripao je našoj selekciji koja je serijom 6:0 koju je zaključila Robinson, povela 24:21 u 13. minutu. ”Crvene” su tri poena viška imale i u 16. minutu nakon trojke Jovanović (29:26), ali je Rusija izjednačila u 17. (31:31), a nakon novog izjednačenja trojkom Škerović (34:34) u 19. minutu, vezala četiri poena za vođstvo 38:34 nakon prvih 20 minuta.

”Crvene” su stigle do izjednačenja u 21. minutu (38:38), nakon serije od šest vezanih poena vodile su 44:40 u 24. minutu, a rekordnih ”plus pet” (47:42) bilo je u 24. nakon trojke Jovanović. Ruskinje su, međutim, nakon tajm auta, uhvatile ritam i do kraja tog perioda napravile seriju 15:2, kojom su stekle osam peona prednosti (57:49).

U istom ritmu, Ruskinje su nastavile i na početku posljednje dionice, naše djevojke potpuno su stale, pa je prednost protivnika rasla iz minuta u minut i jedina dilema bila je konačna razlika u posljednjem meču grupe