Počeo da bi smršao, završio kao “Ironman”

Ognjen
Piše: Ognjen 647 pregleda Dodaj komentar

Igor Majer postao je prvi Crnogorac koji je uspio da odradi triatlon disciplinu Ironman, koja je najzahtijevnija disciplina u ovom sportu.  U razgovoru za Anadoliju, Majer govori o triatlonu, uspjehu na Ironmanu, kao i o svom životnom putu koji ga je doveo do ovakvog uspjeha.

Triatlon je olimpijski sport. U programu Olimpijskih igara je od 2000. godine, i od tada je standarni olimpijski sport. Dionice triatlona propisane na OI su 1500 metara plivanje, 40 kilometara vožnje biciklom, 10 kilometara trčanje. Međutim, distanca Ironman, koju je uspješno završio Majer, duplo je zahtjevnija od olimpijski propisane norme. Naime, Ironman distanca porazumijeva 3,8 kilometra plivanja, 180 kilometara vožnje bicikla i 42 kilometra trčanja. Igor je ovu disciplinu završio u vremenu 13 sati, 48 minuta i 3 sekunde.

-Prvi Crnogorac Ironman

Takmičenje u Južnoafričkoj Republici i 10. april, ostaće 35-godišnjem Igoru u lijepom sjećanju do kraja života. Nakon višemjesečnih priprema, od 1856 takmičara, Majer je završio na 1116. mjestu. Za plivanje mu je trebalo 1:26:14, za vožnju biciklističke etape 6:40:03, a maraton je istrčao za 5:21:41.

-Triatlon izabrao kako bi smršao

Zanimljiv je put Igora Majera kada je triatlon u pitanju. Ovim sportom počeo se baviti prije dvije godine iz zdravstvenih razloga, kako bi smršao.

“Prvi triatlon na kome sam učestvovao jeste Prvi podgorički triatlon na Plavnici, koji je bio 2014. godine. Za njega sam se pripremao nekih četiri i po mjeseca i za to vrijeme sam izgubio 20 kilograma. Za mene je to bio jedan od najvećih uspjeha, jer sam ga završio uspješno. Ta distanca 750 metara plivanja, 20 kilometara biciklizma i 5 kilometara trčanja izgleda jako skromno u odnosu na ironman distancu. Ja sam te godine odradio još tri triatlona i odlučio sam da probam nešto veće”, tako je sve počelo u triatlon karijeri 35-godišnjeg Igora.

A nešto veće za njega tada je bila Olimpijska distanca. Odlučio je da se i za nju pripremi, ali, kako kaže, posebno je vodio računa o psihičkoj pripremljenosti.

“Za duže distance, mnogo je bitnija psiha od fizičke pripremljenosti. Čovjek mora da bude jako pametan i u pripremama i u trci. Nije dobar trening ako se nakon treninga osjećaš umorno. Ja sam u aprilu prošle godine odradio prvu olimpijsku distancu. To je 1500 metara plivanja, 40 kilometara biciklizma i 10 kilometara trčanja. Nakon toga sam se pripremao za polu-ironman distancu, koja podrazumijeva 1900 metara plivanja, 90 kilometara biciklizma i 21 kilometar trčanja. Spremao sam se punih sedam mjeseci za tu distancu, i odradio je uspješno”, priča svoju priču Igor.

-Trka više od 13 sati 

Nakon što je uspio da ostvari Olimpijsku distancu, ostala je najteža disciplina u ovom sportu, za mnoge neostvaren san, a to je Ironman distanca. Međutim, ne i za Igora, koji je, noseći crnogorsku zastavu na leđima, prošao kroz cilj.

“Ironman distancu koja porazumijeva 3,8 kilometra plivanja, 180 kilometara vožnje bicikla i 42 kilometra trčanja, završio sam s vremenom 13:48:03. Trku sam završio srećan i nasmijan. Bilo je teško, ali mnogo teži je bio trenažni proces od same trke. Nisam žurio, nisam mislio o cilju”, kaže Igor.

Detaljno je opisao i pojedinačne discipline. 

“Maraton je posebna disciplina, to je najličnija disciplina tokom Ironman trke. Sami ste sebi prepušteni, to je meni nekako bilo najdraže, jer sam znao da ne zavisim niotkoga, već samo od sebe, a u sebe sam vjerovao. Na plivanju sam zavisio od talasa, od vremena, od drugih takmičara. Tokom vožnje bicikla, zavisite od bicikla, od rupe na putu, od drugih biciklista. Uostalom, tu se organizam najviše istroši, jer vožnja traje preko šest sati. Vjerovao sam u sebe, išao krug po krug. Toliko je bilo iskušenja da probam jače da krenem, da je upravo to razlika između onoga ko završi i onoga ko ne završi”, kaže Igor.

Kako bi se što bolje pripremio za Ironman distancu, Majer je upisao Iroman univerzitet, koji je završio za tri mjeseca. Postao je sertifikovani ironman trener, a prikupljeno znanje koristilo mu je tokom trke.

– Solidarnost među takmičarima

Triatlon je sport gdje vlada solidarnost među takmičarima. Upravo je i zbog toga popularnost ovog sporta svakim danom sve veća.

“Ovaj sport je popularan, jer se takmičiš samo protiv sebe. Svi ostali su tu da ti pomognu da budeš bolja verzija sebe poslije trke nego što si bio prije trke. Nije bitno jesam li završio na 1.150 mjesto ili na 965. mjestu”, kaže Igor i priča jednu od situacija koja se desila na trci za Ironman distancu.

“Čovjek oblači odijelo za plivanje 20 minuta prije početka i odijelo mu se cijepa od lakta do ramena. Tada je on stao, nije znao šta da radi. Jedan od takmičara mu kaže da mu to neće biti problem, a onda se ja uključujem i kažem mu da se i meni desila ista stvar na trci i da sam je bez problema završio. Rekao sam mu da će mu biti malo hladnije na tom dijelu ruke, ali da to neće predstavljati problem. I onda vidim da je on potpuno promijenio izraz lica, bio je ohrabren”, ističe Igor primjer koji potvrđuje da solidarnost vlada među takmičarima u ovom sportu.

– Veliko odricanje

Igor Majer, osim što je uspješan triatlonac, uspješan je i porodičan čovjek. Ovaj brižni suprug i roditelj kaže da je bilo mnogo odricanja tokom priprema za sva takmičenja.

“Kada smo donijeli odluku da učestvujem na Ironman distanci, bili smo svjesni da vikende nećemo zajedno provoditi. Ali smatram da je apsolutno nemoguće spremiti se za jednu ovakvu disciplinu, a da nemate podršku najbližih”, kaže Majer.

On je ujedno i predsjednik Triatlon saveza Crne Gore. Zadovoljan je kako su stvari počele da se odvijaju, a, kako ističe, cilj je da se poveća baza rekreativaca.

“Imamo pet triatlon klubova, održali smo četiri državna prvenstva. U međuvremenu je osnovan još jedan triatlon klub u Kotoru. Dobili smo pomoć od države i stvari idu na bolje. Dobro smo organizovani, počeli smo sa licenciranjem takmičenja. Sve što radimo, radimo volonterski. Klubovi ne dobijaju finansijsku pomoć saveza, već organizacionu, logističku, sve ono što očekujete od pravih prijatelja“, kaže na kraju razgovora Majer.

KLJUČNE RIJEČI:
Podijeli ovaj članak
Ostavi komentar