“Lavice” na startu remizirale sa Srbijom (VIDEO)

Piše: Vladan 773 pregleda Dodaj komentar
AP Photo - ANDREW MEDICHINI

Umjesto već viđene pobjede, remi za veliku brigu – na otvaranju 22. Svjetskog prvenstva, rukometašice Crne Gore su podijelile bodove sa Srbijom (28:28).

Rano je da se donose zaključci, ali današnji duel u Herningu je pokazao da je strahovanje od odbrane nakon poraza u prijateljskom meču od Poljske bilo opravdano.

U odsustvu povrijeđene Anđele Bulatović, koja je bila glavna karika u defanzivi, gotovo da ništa nije štimalo. Tek na momente je odbrana bila ono što je već godinama, zaštitni znak Crne Gore, ali premalo da bi se stiglo do trijumfa.

Za utjehu je što je igra u napadu bila na nivou neophodnom za velike stvari, o čemu govori realizacija od 67 odsto.

Ali, odbrana mora da se „utegne”, jer bez nje Crna Gora ne može do velikih rezultata. Šansi za popravke ima dosta, prva je već sjutra (16.15) protiv Japana.

Primile 11 golova za 15 minuta

Prvi meč šampionata svijeta je tek počeo, a na semaforu je već stajalo 0:3. Srpski bekovi su odlično probijali poroznu odbranu „lavica”, a na drugoj strani su se ređale greške i prečka Katarine Bulatović.

Moglo je da bude i 0:4, ali je Alma Hasanić odbranila zicer Kristine Liščević. Od tog trenutka je napad bio na potrebnom nivou, ali je u odbrani i dalje „škripalo”, o čemu govori činjenica da je Srbija postigla čak 11 golova za prvih 15 minuta!

Buđenje, pa opet spavanje

Nakon vjerovatno najgoreg odbrambenog perioda u istoriji reprezentacije, stiglo je buđenje.

Bedem ispred Marine Rajčić je dobio prepoznatljive obrise, Liščevićeva više nije mogla da radi šta hoće, a nakon dva isključenja Marije Jovanović konačno je stigao i preokret – Jovanka Radičević je u 25. minutu postigla četvrti gol iz isto toliko šuteva za 13:12.

Tridesetak sekundi ranije dogodio jedan od ključnih detalja utakmice – Jovana Stoiljković, prvi lijevi bek Srbije, dobila je crveni karton zbog pregrubog faula nad Milenom Raičević.

Bez najopasnije napadačke opcije, tim Saše Boškovića je počeo da tone, a Crna Gora nastavila da rešeta i šestim pogotkom Katarine Bulatović došla do 16:13 na isteku 28. minuta.

Moglo je i moralo da bude 17:13, ali je Suzana Lazović nakon lucidnog pasa Majde Mehmedović pogodila Jovanu Risović i „upisala” golmanki Srbije prvu odbranu.

Na poluvremenu je bilo 16:14, a nakon tri minuta nastavka opet izjednačenje – 16:16.

Malo i plus četiri

Djevojke u crvenim dresovima su se ponovo odvojile, a činilo se da je meč riješen nakon dva realizovana napada sa dvije igračice više za 24:20 na isteku 44. minuta.

Nažalost, u tim trenucima je van igre bila raspoložena Marija Jovanović, koja je nakon faula Katarine Krpež-Šlezak nezgodno pala i osjetila bol u kuku.

Selektor Srbije Saša Bošković je to mudro iskoristio, jer se odlučio za presing na Katarini Bulatović i Mileni Raičević.

Srpkinje su prišle na 23:24, da bi Jovanka Radičević pogocima sa crte i krila povisila na 26:23.

Marija Jovanović se vratila u igru, pogodila za 28:26 u napadu sa igračicom manje na dva i po minuta do kraja, ali ni to nije slomilo uporne protivnice.

Jovana Risović trećom odbranom sačuvala bod

Tamara Georgijev je odmah smanjila na 28:27, da bi Krpež-Šlezak 75 sekundi prije kraja iskoristila sedmerac za izjednačenje.

“Crvene” su imale napad za pobjedu i činilo se da će ugrabiti toliko željena dva boda kada je Jovanovićeva iznudila isključenje Jelene Trifunović 31 sekundu prije kraja.

Katarina Bulatović se podigla na šut, ali je do tada neprimjetna Jovana Risović upisala svoju tek treću odbranu i sačuvala bod. Lopta je, doduše, stigla do Radičevićeve, ali je prestupila…

Crna Gora – Srbija 28:28 (16:14)

Herning – „Jiske bank boksen”. Gledalaca: 1.500. Sudije: Garsija i Marin (Španija). Sedmerci: Crna Gora 1 (1), Srbija 5 (4). Isključenja: Crna Gora 14, Srbija 10 minuta. Crveni karton: Stoiljković (Srbija) u 24. minutu.

Crna Gora: Rajčić (osam odbrana), HASANIĆ (dvije odbrane), Barjaktarović, B. Pavićević, RADIČEVIĆ 7, Jovanović 6, JAUKOVIĆ, I. Pavićević, Klikovac, LAZOVIĆ, BULATOVIĆ 8 (1), Ramusović, MEHMEDOVIĆ 3, Despotović, RAIČEVIĆ 4, Grbić.

Srbija: RISOVIĆ (tri odbrane), Kačarević (jedna odbrana), RADOSAVLJEVIĆ 3, KRPEŽ-ŠLEZAK 6 (3), Trifunović, Števin, ŽIVKOVIĆ 6 (1), Prijović, Janjušević, Rajović, Georgijev 3, Radojević, Bandelije 3, STOILJKOVIĆ 3, LIŠČEVIĆ 2, PETROVIĆ 2.